Arbitraż na kryptowalucie Bitcoin jest coraz mniej opłacalny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 paź 2018, 06:46

Arbitraż na bitcoinie jest coraz trudniejszy i mniej opłacalny

Zarabianie na różnicy w cenie Bitcoina na różnych giełdach staje się coraz mniej opłacalne – wynika z najnowszych badań naukowców. Rośnie płynność rynków kryptowalutowych, która i tak jest już relatywnie duża.

Zarówno efektywność informacyjna, jak i płynność najważniejszych rynków kryptowalutowych cały czas rośnie, ale nie jest idealna – wynika z artykułu naukowego „A High-Frequency Analysis of Bitcoin Markets”. Zawiera on opis rezultatów badań, które przeprowadzili uniwersyteccy naukowcy: Alexander Brauneis (Klagenfurt), Roland Mestel (Graz), Erik Theissen (Mannheim) oraz Ryan Riordan (Smith School of Business).

Zobacz także: Bitcoin jest w tym roku najsłabszą walutą świata

Rynki kryptowalut nie są idealnie efektywne

Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan wzięli pod lupę handel na parze BTC/USD na trzech giełdach z trzech różnych kontynentów: Bitfinex (Azja), Bitstamp (Europa), GDAX (Ameryka Płn.). Giełdy te w grudniu 2017 roku odpowiadały za 74% obrotów na parze BTC/USD.

Naukowcy przestudiowali stopień integracji giełd, ich płynność, strukturę rynku w latach 2015-18. Odkryli przede wszystkim to, że rynki Bitcoina nie są silnie zintegrowane. To oznacza, że pojawiały się na nich spore i utrzymujące się różnice w cenie zakupu i sprzedaży 1 BTC. Im większe było zainteresowanie kryptowalutą, tym większe były różnice, sięgające nawet 11% ceny BTC wyrażonej w USD.

Rynek Bitcoina nie jest więc w pełni efektywny i daje możliwość stosowania tzw. arbitrażu (zarabiania na różnice w cenie). Co ciekawe, z biegiem czasu efektywność rynków bitcoinowych rośnie – przekonują Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan.
 

Różnice transakcyjne między giełdami bitcoinowymi na tle ceny BTC w USD

różnica

Płynność rynków bitcoinowych jest duża i rośnie

Innym ciekawym wnioskiem jest ten dotyczący płynności rynku bitcoinowego. Okazało się, że płynność na badanych giełdach różniła się znacząco. Mierzona spreadami, wyniosła 0,22 pkt. bazowych w przypadku GDAX, aż 9,64 pkt. w przypadku Bitstamp. Na giełdach GDAX i Bitfinex spready są o wiele niższe, niż na najbardziej płynnych giełdach papierów wartościowych. Płynność giełd bitcoinowych z biegiem czasu rośnie.

Giełdy bitcoinowe mają coraz większe znaczenie dla rynku kryptowalutowego. W maju tego roku za ich pośrednictwem odbywało się już 90% obrotu kryptowalutami.

Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan w swoim artykule analizują dogłębnie zasady handlu kryptowalutami na trzech wspomnianych giełdach. Fani kryptowalut z pewnością znajdą w nim wiele ciekawych informacji na temat „kuchni” rynku kryptowalutowego.

Z perspektywy zwykłego inwestora kryptowalutowego najważniejsze jest, że rynki bitcoinowe robią się coraz bardziej efektywne. Dzięki temu powinna wciąż rosnąć płynność giełd kryptowalut i równolegle zaufanie do nich. Według autorów badania, rynek kryptowalutowy – jeśli dalej chce się dynamicznie rozwijać - musi zbudować infrastrukturę na wzór tej z rynków papierów wartościowych.

Źródło grafiki: Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan, “A High-Frequency Analysis of Bitcoin Markets”

Zobacz także: Bitcoin już nie jest tani, bo nie wiadomo czym właściwie do końca jest – twierdzą analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost