Arbitraż na kryptowalucie Bitcoin jest coraz mniej opłacalny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 paź 2018, 06:46

Arbitraż na bitcoinie jest coraz trudniejszy i mniej opłacalny

Zarabianie na różnicy w cenie Bitcoina na różnych giełdach staje się coraz mniej opłacalne – wynika z najnowszych badań naukowców. Rośnie płynność rynków kryptowalutowych, która i tak jest już relatywnie duża.

Zarówno efektywność informacyjna, jak i płynność najważniejszych rynków kryptowalutowych cały czas rośnie, ale nie jest idealna – wynika z artykułu naukowego „A High-Frequency Analysis of Bitcoin Markets”. Zawiera on opis rezultatów badań, które przeprowadzili uniwersyteccy naukowcy: Alexander Brauneis (Klagenfurt), Roland Mestel (Graz), Erik Theissen (Mannheim) oraz Ryan Riordan (Smith School of Business).

Zobacz także: Bitcoin jest w tym roku najsłabszą walutą świata

Rynki kryptowalut nie są idealnie efektywne

Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan wzięli pod lupę handel na parze BTC/USD na trzech giełdach z trzech różnych kontynentów: Bitfinex (Azja), Bitstamp (Europa), GDAX (Ameryka Płn.). Giełdy te w grudniu 2017 roku odpowiadały za 74% obrotów na parze BTC/USD.

Naukowcy przestudiowali stopień integracji giełd, ich płynność, strukturę rynku w latach 2015-18. Odkryli przede wszystkim to, że rynki Bitcoina nie są silnie zintegrowane. To oznacza, że pojawiały się na nich spore i utrzymujące się różnice w cenie zakupu i sprzedaży 1 BTC. Im większe było zainteresowanie kryptowalutą, tym większe były różnice, sięgające nawet 11% ceny BTC wyrażonej w USD.

Rynek Bitcoina nie jest więc w pełni efektywny i daje możliwość stosowania tzw. arbitrażu (zarabiania na różnice w cenie). Co ciekawe, z biegiem czasu efektywność rynków bitcoinowych rośnie – przekonują Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan.
 

Różnice transakcyjne między giełdami bitcoinowymi na tle ceny BTC w USD

różnica

Płynność rynków bitcoinowych jest duża i rośnie

Innym ciekawym wnioskiem jest ten dotyczący płynności rynku bitcoinowego. Okazało się, że płynność na badanych giełdach różniła się znacząco. Mierzona spreadami, wyniosła 0,22 pkt. bazowych w przypadku GDAX, aż 9,64 pkt. w przypadku Bitstamp. Na giełdach GDAX i Bitfinex spready są o wiele niższe, niż na najbardziej płynnych giełdach papierów wartościowych. Płynność giełd bitcoinowych z biegiem czasu rośnie.

Giełdy bitcoinowe mają coraz większe znaczenie dla rynku kryptowalutowego. W maju tego roku za ich pośrednictwem odbywało się już 90% obrotu kryptowalutami.

Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan w swoim artykule analizują dogłębnie zasady handlu kryptowalutami na trzech wspomnianych giełdach. Fani kryptowalut z pewnością znajdą w nim wiele ciekawych informacji na temat „kuchni” rynku kryptowalutowego.

Z perspektywy zwykłego inwestora kryptowalutowego najważniejsze jest, że rynki bitcoinowe robią się coraz bardziej efektywne. Dzięki temu powinna wciąż rosnąć płynność giełd kryptowalut i równolegle zaufanie do nich. Według autorów badania, rynek kryptowalutowy – jeśli dalej chce się dynamicznie rozwijać - musi zbudować infrastrukturę na wzór tej z rynków papierów wartościowych.

Źródło grafiki: Brauneis, Mestel, Theissen i Riordan, “A High-Frequency Analysis of Bitcoin Markets”

Zobacz także: Bitcoin już nie jest tani, bo nie wiadomo czym właściwie do końca jest – twierdzą analitycy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.