Lista spółek z branży kryptowlaut i blockchain, którymi warto się zainteresować
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 kwi 2021, 06:30

Lista zagranicznych spółek z branży kryptowalut i blockchain, którymi warto się zainteresować

Na giełdach jest coraz więcej przedstawicieli branży kryptowalutowej, chodzi tu nie tylko o Coinbase czy Microstrategy. Prezentujemy kilku z nich.

Przybywa na amerykańskiej (i nie tylko) giełdzie spółek z szeroko pojmowanej branży cryptos. Niedawno na Nasdaq weszła spółka Coinbase Global prowadząca jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Od dłuższego czasu jest notowana spółka MicroStrategy, która od niemal roku kupuje na potęgę bitcoiny, a której prezes Michael Saylor stał się wielkim promotorem BTC jako „bezpiecznej przystani”.

Postanowiliśmy zerknąć na inne spółki z szeroko pojmowanej branży kryptowalutowej, w których akcje można inwestować i w ten sposób przyjmować ekspozycję na ten szybko rosnący sektor. Należy pamiętać, że jest ich więcej, ale my wskazujemy tylko te, które są naszym subiektywnym zdaniem ciekawe i w które polski inwestor może łatwo zainwestować (za pośrednictwem polskiego brokera, kupując akcje, akcje syntetyczne lub CFD). Spółki wymieniamy w kolejności wedle ich kapitalizacji rynkowej.

Tab. 1. Spółki z branży kryptowalutowej     
SpółkaSegmentKapitalizacja (mld USD)C/WKC/SKorelacja z BTC
Coinbase Globalgiełda65,464,548,5bd
MicroStrategyinwestycje712,713,60,54
Marathon Digitalkopanie crypto4,211,38640,43
Riot Blockchainkopanie crypto4,214,23060,64
Canaansprzęt do kopania2,4383260,55
Argo Blockchainkopanie crypto128bd0,49

Źródło: Saxo Bank / FinViz / Yahoo Finance

Zobacz także: Jim Simons na czele najlepiej zarabiających zarządzających funduszami hedge na świecie - kto jeszcze należy do finansowej elity?

Coinbase Global

Jedna z największych giełd cryptos na świecie, oczywiście o globalnym zasięgu. Pisaliśmy już o niej wiele razy, bo dopiero co zadebiutowała na Nasdaq. Obecnie ponad 80% jej przychodów pochodzi z opłat transakcyjnych, ale firma chce to zmienić i dokonała akwizycji. Myśli wciąż o rozwoju biznesu i dywersyfikacji przychodów. Mówi się, że dzięki jej wejściu na amerykański parkiet kryptowaluty już na stałe trafiły do mainstreamu.

Historia notowań Coinbase Global

Historia notowań Coinbase Global

Źródło: Yahoo Finance

Microstrategy

Firma dostarcza platformy software’owe do obsługi biznesu, oraz usługi bazujące na chmurze. Firma świadczy także usługi z zakresu analityki biznesowej (analizy danych). Od połowy 2020 roku jest jednym z największych instytucjonalnych nabywców BTC, a to za sprawą prezesa Michaela Saylora, który stał się też jednym z największych promotorów bitcoina. W połowie kwietnia pojawiła się informacja, że zarząd Microstrategy będzie wynagradzany w BTC. Na dzień 5 kwietnia spółka trzymała 91 579 BTC zakupionych za 2,26 mld USD po średniej cenie 24 311 USD za BTC.

MicroStrategy - AT

MicroStrategy - AT

Źródło: FinViz

Marathon Digital

Spółka z branży software’owej, która zajmuje się „kopaniem” bitcoinów (ma „kopalnię” w kanadyjskim Quebecu). W I kw. 2021 wydobyła 196 BTC (z czego 102 w marcu). Pod koniec marca firma miała 5 134 BTC na książce. Obecnie nie sprzedaje ona „wykopanych” bitcoinów, gdyż spodziewa się dalszego wzrostu ceny kryptowaluty. Analitycy zwracają uwagę na jej niesamowicie mocną sytuację bilansową oraz na fakt, że inwestuje w nowy sprzęt oraz obniżenie kosztów wydobycia.

Marathon Digital - AT

Marathon Digital - AT

Źródło: FinViz

Riot Blockchain

Dawniej Bioptix. Firma weszła mocno w branżę crypto – koncentruje się na “kopaniu” bitcoinów oraz rozwijaniu technologii blockchain. Ma “kopalnię” w Oklahomie. Ma także spółkę TESS pracującą and systemem escrow opartym na blockchainie. Ma również spory udział w kanadyjskiej giełdzie kryptowalutowej Coinsquare oraz spółce Verady. Spółka w 2021 roku ma po raz pierwszy pokazać zysk netto.

Notowania Riot Blockchain – 1 rok

Notowania Riot Blockchain

Źródło: FinViz

Canaan

Canaan dostarcza rozwiązania w zakresie ASIC (Application Specific Integrated Circuit) oraz sztucznej inteligencji. Ściga się z firmą Bitmain w zakresie opracowania najlepszej technologii „kopania” kryptowalut. Ostatnio firma Canaan zaprezentowała 5-nanometrowe układy scalone, opracowane w celu poprawy mocy i wydajności w procesie miningu. Była pierwszą spółką z branży cryptos, która weszła na Nasdaq. W 2020 roku spółka miała 448 mln juanów przychodu, a straciła 215 mln junaów.

Notowania Canaan

Notowania Canaan

Źródło: FinViz

Argo Blockchain

Brytyjska spółka „kopiąca” bitcoiny w kilku lokacjach w kanadyjskiej prowincji Quebec. Posiada obecnie ponad 18 tys. maszyn do wydobywania BTC. W 2020 roku miała 25,3 mln GBP przychodu i zarobiła 2,4 mln GBP, więc jest jedną z nielicznych z branży cryptos spółek, które są zyskowne.

Historia notowań Argo Blockchain

Argo Blockchain

Źródło: Yahoo Finance

Należy pamiętać, że oprócz typowych czynników ryzyka właściwych każdemu biznesowi (spadek przychodów, utrata kluczowych pracowników itd.) nad spółkami z branży crypto wiszą także specyficzne czynniki ryzyka. Trzy główne to:

  • nowe regulacje, które mogą utrudnić korzystanie z kryptowalut,
  • duża korelacja z ceną BTC (przeciętnie +0,45),
  • relatywnie wysoka wycena.

Dlatego jeśli myślimy o inwestowaniu w branżę crypto należy zdywersyfikować tę część portfela. Choć należy pamiętać, iż bitcoinowi maksymaliści pytają: po co lokować środki w biznesach, skoro można kupić po prostu niezależnego od nikogo bitcoina?

Zobacz także: Insiderzy w USA sprzedają akcje spółek na potęgę, a tak się składa, że na giełdzie zrobiło się drogo

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.