Startuje emisja publiczna akcji Zeneris Projekty, spółki z branży energii odnawialnej. W planach NewConnect
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 kwi 2021, 09:22

Dziś startuje emisja publiczna akcji Zeneris Projekty, spółki z branży energii odnawialnej. W planach NewConnect

Już dziś, we wtorek 20 kwietnia, startuje emisja publiczna akcji w formie crowdfundingu udziałowego dostawcy usług z zakresu instalacji hydroenergetycznych i fotowoltaicznych dla klientów biznesowych. Zeneris Projekty zamierza pozyskać do 3 mln zł na realizację inwestycji rozwojowych i zwiększenie skali biznesu. Jeszcze w tym roku Zeneris zamierza zadebiutować na NewConnect.

Pierwsza transza rozpoczyna się 20 kwietnia i skierowana jest do większych inwestorów. Od 27 kwietnia ruszą zapisy dla inwestorów indywidualnych. Zapisy będą przyjmowane na platformie Crowdconnect.pl. Także tam zostały już zaprezentowane szczegółowe informacje o warunkach nabycia akcji.

Środki inwestorów zostaną przeznaczone na realizację planów rozwojowych spółki - wzrost skali realizowanych inwestycji PV, przeprowadzenie potencjalnych akwizycji podmiotów z branży, przygotowanie dokumentacji na 1 do 3 farm fotowoltaicznych, a także rozszerzenie oferowanych produktów m.in. o rozwiązania magazynujące energię.

Kilkanaście lat w branży i plany rozwoju

Zeneris Projekty realizuje projekty inwestycyjne z zakresu odnawialnych źródeł energii. Działa na rynku już od ponad 14 lat zajmując się początkowo projektowaniem i realizacją projektów hydroenergetycznych dedykowanych dla firm energetycznych Skarbu Państwa oraz inwestorów prywatnych. Obecnie spółka ma w swojej ofercie realizację inwestycji fotowoltaicznych głównie dla klientów biznesowych. Rozwija też, jako jedna z nielicznych spółek w Polsce, dział usług projektowania i budowy magazynów energii.

Spółka skupia się przede wszystkim na współpracy z przedsiębiorcami i samorządami. Oferuje kompleksową usługę realizacji inwestycji, w skład której wchodzą: bezpłatny audyt energetyczny, opracowanie koncepcji i projektu, pomoc w uzyskaniu pozwoleń administracyjnych, realizacja przez podmioty, z którymi spółka współpracuje i wsparcie w pozyskaniu finansowania. W przeszłości firma Zeneris Projekty współpracowała z takimi podmiotami jak Ikea, Volkswagen, Tauron Ciepło, Energa Wytwarzanie, czy miasta Poznań, Wrocław, Gdańsk. Dotychczas firma zrealizowała niemal 300 projektów hydro i fotowoltaicznych.

„Od kilku lat skupiamy się wokół dwóch głównych filarów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Oprócz inwestycji w hydroenergetykę dla swoich klientów realizujemy również projekty instalacji fotowoltaicznych. Zrealizowaliśmy m.in. projekt dla portu lotniczego Ławica w Poznaniu, projekty dla firm Volkswagen oraz IKEA. W ostatnim czasie rozszerzamy działalność realizując zamówienia na inwestycje związane z magazynowaniem energii czy też projekty wykorzystujące rozwiązania hybrydowe.” - mówi w wywiadzie dla serwisu Automatyka B2B, prezes zarządu Mariusz Kostrzewa.

Zeneris_projekty_hydroenergetyka_3

Niedawno spółka poinformowała o zaawansowanych rozmowach dążących do podpisania umowy o wartości 2,97 mln zł netto z firmą PPH Ubój i Przetwórstwo Indyka Joanna Giżewska-Chrząszcz. W ramach otrzymanego zamówienia Zeneris Projekty zajmie się budową instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,45 MWh wraz z wolnostojącym kontenerem - magazynem energii o pojemności 0,22 MWh i niezbędną infrastrukturą. Spółka odpowiada również za wykonanie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej elektrowni fotowoltaicznej i przebudową rozdzielnicy nN. Okres gwarancji przedsięwzięcia wyniesie 12 lat.

„W ostatnim czasie rozszerzamy działalność realizując zamówienia na inwestycje związane z magazynowaniem energii czy też projekty wykorzystujące rozwiązania hybrydowe, jednak naszymi głównymi obszarami biznesowymi nadal pozostaną hydroenergetyka i fotowoltaika. Obecność na rynku publicznym wzmocni naszą wiarygodność, transparentność i pozycję w sektorze odnawialnych źródeł energii, dlatego wejście naszej spółki na rynek NewConnect jest naturalnym etapem rozwoju firmy. Jesteśmy świadomi własnych możliwości, zasobów i know-how, dlatego planujemy debiut jeszcze w tym roku” - dodaje Mariusz Kostrzewa.

Wzrost skali działalności owocuje rosnącym pipeline projektów. Spółka prowadzi rozmowy na umowy o łącznej wartości ponad 70 mln zł (blisko 7 tys. kW zostało zaofertowanych, dla kolejnych 17 tys. kW prowadzone są rozmowy i negocjacje).

Zeneris_projekty_oferta dla inwestorów

Zobacz także: Crowdfunding Zeneris Projekty. Co warto wiedzieć o spółce 

Emisja akcji i plany debiutu na NewConnect

Zeneris Projekty rozpoczyna we wtorek 20 kwietnia emisję akcji w formie crowdinvestingu (crowdfundingu udziałowego). Pierwszy etap emisji akcji skierowany jest do większych inwestorów. Od 27 kwietnia ruszą zapisy dla inwestorów indywidualnych. Jednorazowy zapis na akcje w ramach drugiej transzy może wynosić minimalnie 2.489,00 zł i maksymalnie 25.021,00 zł.

Zapisy będą przyjmowane na platformie Crowdconnect.pl. Szczegółowe informacje o warunkach nabycia akcji oraz dokument ofertowy dostępny jest na stronie emisja.zenerisprojekty.pl oraz na Crowdconnect.pl. Firmą inwestycyjną świadczącą usługę oferowania akcji jest Dom Maklerski INC S.A.

Emisja obejmuje do 229.010 akcji serii B o łącznej wartości do 3 mln zł. Spółka planuje przeprowadzenie emisji nowych akcji w dwóch etapach. Celem minimalnym jest pozyskanie 2 mln zł, maksymalnym: 3 mln zł.

„Dzisiaj rozpoczynamy emisję publiczną akcji, z której pozyskane środki pomogą przyspieszyć nasz wzrost w obszarze fotowoltaiki. Obserwując zmiany w polskim sektorze energetycznym, sektor OZE w naszej ocenie ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, szczególnie w wybranych obszarach jak magazynowanie energii, na które stawiamy. Liczymy, że uda nam się zdobyć zaufanie inwestorów, przedstawiając im nasze plany rozwojowe i atrakcyjne perspektywy. Chcemy pokazać, że jesteśmy spółką, która działa nie tylko w popularnym segmencie rynku PV tj. dostaw i montażu instalacji, ale również w obszarze projektowym, w którym mamy wieloletnie kompetencje” - mówi Mariusz Kostrzewa.

Środki z emisji akcji zostaną przeznaczone na dalszy wzrost skali działalności poprzez realizację kolejnych kontraktów z klientami z sektora przedsiębiorstw. Spółka rozważa także przeprowadzenie akwizycji firm z branży fotowoltaicznej (oferujących usługi projektowe oraz dostaw i montażu instalacji PV), położonych głównie w centralnej i wschodniej części kraju. Zeneris Projekty planuje również rozszerzyć portfolio usług w realizowanych inwestycjach, m.in. o instalacje związane z magazynowaniem energii oraz rozwiązania hybrydowe łączące energię pozyskiwaną z instalacji PV i hydroenergetycznych.

Po zakończeniu emisji akcji, spółka rozpocznie przygotowania do wejścia na rynek NewConnect. Debiut możliwy jest jeszcze w 2021 r.

Zobacz także: Debiuty w 2021 r. oraz artykuły o spółkach debiutujących

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.