"Zainteresowanie naszym produktem jest ogromne" - Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy na czacie | StrefaInwestorow.pl

"Zainteresowanie naszym produktem jest ogromne" - Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy na czacie

We wtorek, 21 marca 2017 r. mieliśmy przyjemność zorganizować czat inwestorski z Dawidem Zielińskim, prezesem zarządu spółki Columbus Energy. To firma energetyczna, będąca obecnie liderem na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. W spotkaniu, które cieszyło się bardzo dużą popularnością wzięła udział rekordowa ilość osób – ponad 700 inwestorów. W trakcie niespełna dwóch godzin prezes wyczerpująco odpowiedział na 43 pytania. Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu inwestorskiego. Dowiecie się między innymi o aktualnej sytuacji spółki, planach rozwoju i trwającej emisji obligacji.

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Witam serdecznie na pierwszym czacie inwestorskim Columbus Energy SA. Miło mi Was powitać i chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z aktualnie trwającą publiczną emisją obligacji oraz wszystkie inne. Zachęcam do śledzenia naszego profilu na facebooku, gdzie można zobaczyć jak nasza firma żyje na codzień!
Również zachęcam do zapoznania się z dokumentami dot. emisji obligacji na stronie Oferującego Polskiego Domu Maklerskiego https://columbus.polskidm.com.pl/

Zachęcam do zadawania pytań!

https://www.facebook.com/columbusenergysa/?fref=ts

Obrazek użytkownika Anonim
Pootr st

Dlaczego zapisać sie mozna na obligacje jedynie w PDM oraz Milenium? Z checia tez bym sie zapisał ale nie chce mieć wiecej niz 2 rachunki maklerskie.

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Witam serdecznie, zapis jest przez PDM ponieważ to ten dom maklerski wybraliśmy na Oferującego obligacje, ale nie musi Pan posiadać nowego rachunku maklerskiego, wystarczy Pana aktualny rachunek maklerski.

Obrazek użytkownika Anonim
Adrian

Jak szybko Spółka chce rozpocząć sprzedaż produktu termomodernizacyjnego bo dużo o tym mówi ze bedzie a narazie cisza

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Panie Adrianie, aktualnie pracujemy nad pilotażową sprzedażą tego produktu i konstrukcją finansową dla klientów. Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaawansowani w tym projekcie i planujemy w niedalekiej przyszłości (z resztą w strategii to opisaliśmy) start sprzedaży. Wydaje nam się, że zaraz po tym kiedy ocenimy skuteczność naszej oferty będziemy mogli zakomunikować rynkowi bardziej szczegółowo temat. Pamiętajmy, że 3 500 000 domów w Polsce nie jest ocieplonych, wymagają one gruntownej termomodernizacji i któreś pokolenie w końcu musi to zrobić. To problem ogólnopolski, wymagający radykalnych działań i inwestycji. Czuję, że będzie w Polsce mocny trend na termomodernizację budownictwa jednorodzinnego.

Obrazek użytkownika Anonim
Zainteresowany

Spółka oferuje 9,2% wielkość kuponu przy emisji obligacji. Patrząc na wyniki spółki to rentowność mamy na o wiele niższym poziomie. Czy spółka zamierza rolować obligacje w okresie wygaśnięcia.

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Nie mamy w planach rolowania obligacji, zamierzamy spłacić je terminowo z bieżących przychodów. Mamy mocny wzrost wskaźników sprzedażowych, wdrożyliśmy już współpracę z NEST BANK i zaraz po zakończeniu emisji obligacji skupimy się na pracy operacyjnej, aby wykorzystać ten czas na maksimum. Wyniki przyjdą z czasem, pamiętajmy że Columbus Energy jest uczestnikiem niesamowicie rosnącego rynku, o wielkiej dynamice. Tutaj przychody będą pojawiać się skokowo co powinno zaowocować dużym zainteresowaniem rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor Jakub

Jakie jest Pana zdanie o działaniach konkurencji? Widziałem ostatnio reklamy Innogy, które zaczyna oferować prąd z energii słonecznej. Czy nie obawia się Pan ostrej konkurencji ze strony tej dużej firmy? Jak to może wpłynąć na wyniki Columbusa?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Z badań CBOS wynika (http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_028_16.PDF), że 22% badanych, czyli ponad 1 mln właścicieli domów zamierza inwestować w OZE. Jesteśmy uczestnikiem globalnego trendu, globalnych zmian w energetyce. Społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane, sprzyja nam nowa ustawa z 1 lipca 2016 roku. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która zaproponowała rozwiązanie finansowania inwestycji w taki sposób, że właściciel domu finansuje ją z oszczędności. Dzisiaj TYLKO my mamy taki produkt. Innogy oferuje standardowy kredyt bankowy, komercyjny. Klienci oczekują czegoś więcej, czegoś ponad to, innowacji. Nasz abonament jest właśnie taki. Oczywiście, to jest dobra wiadomość, ale musimy podglądać konkurencję.

To motywuje, że GONIĄ NAS GIGANCI.
Naszą ambicją jest wypracowanie struktur dających 10 000 montaży rocznie. Planujemy, że osiągniemy zdolność operacyjną na tym poziomie już w 2019 roku. Ale rynek jest dużo, dużo większy. Rocznie jest wydawanych ponad 90 000 pozwoleń na budowę. A domów jest ponad 5 000 000 … myślę, że miejsce znajdzie się dla każdej firmy. Ale żeby skutecznie sprzedawać, trzeba mieć innowacyjny produkt i być krok przed innymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor Jakub

I jeszcze jedno. Czy działalność w zakresie "abonamentu na słońce" jest już rentowna? Jaki jest jej próg rentownosci? Tzn. czy jeśli konkurencja wejdzie w wojnę cenową, to czy będziecie mieli "zasoby", żeby wyjść z niej obronną ręką?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Tak działalność jest bardzo rentowna. Udało nam się znacząco obniżyć koszty komponentów, montażu i logistyki w porównaniu z 2015 rokiem, gdzie montowaliśmy instalacje z dotacją z programu PROSUMENT. To 30% mniejszy poziom kosztów. Co do sprzedaży, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników sprzedażowych zespołu i szybkości z jaką rozwija się dział sprzedaży, rekrutacji i szkoleń.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Proszę o informację, czy Państwa konkurencją są duże spółki energetyczne takie jak Energa, czy są to może małe firmy montujące panele słoneczne?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Dzisiaj mamy konkurencję w dwóch obszarach. Jeśli sprzedajemy za gotówkę (a ponad 15% sprzedaży to właśnie inwestycja klientów za gotówkę) to tutaj konkurujemy z lokalnymi firmami i małymi instalatorami. Mamy znaczącą przewagę cenową, ponieważ kupujemy komponenty zdecydowanie w lepszej cenie niż konkurenci i oferujemy kompleksową usługę z przyłączeniem do sieci. Konkurencja robi to jeszcze w sposób chaotyczny i mało profesjonalny, a to daje nam dużą przewagę regionalną. Co do drugiego obszaru konkurencji to właśnie konkurencja na poziomie kompleksowej obsługi klientów wraz z finansowaniem. Tutaj zakładamy, że nie tylko innogy, ale też inne wielkie spółki energetyczne będą interesować się tym segmentem. Ale rynek jest ogromny, mamy co robić przez najbliższe lata.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Czy nie obawiacie się ryzyka politycznego, zwiazanego z ewidentnym stawianiem przez obecny rzad na wegiel, zamiast na odnawialne źródła energii? Czy na horyzoncie nie widac kolejnej zmiany w ustawie o OZE, ktora utrudnila by dzialalnosc Columbusowi?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Co tu dużo mówić, Abonament Na Słońce został przez nas wymyślony i wdrożony właśnie po to, żeby klienci indywidualni nie musieli zastanawiać się nad tym, czy inwestycja opłaca się bez dotacji. Ustawa z 1 lipca 2017 roku uchwalona przez obecny Rząd jest wystarczająca do tego, aby energetyka prosumencka się rozwijała tak jak np. w USA. Brakowało na rynku tylko odpowiedniego modelu finansowania dla klientów. Nasz abonament jest na to odpowiedzią. Proszę sprawdzić link do infografiki (poniżej). Nie widzimy dzisiaj ryzyka w segmencie klientów indywidualnych, gdzie jesteśmy ulokowani mocno i jest to nasz core business. Czekamy co wydarzy się w segmencie biznesowym bo widzimy tam też rosnący popyt, szczególnie w MŚP, ale nie uwzględniamy tego w prognozach. Podsumowując krótko - nie ma dzisiaj ryzyka politycznego dla naszego biznesu.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Czy Columbus przejdzie na rynek główny GPW? Jeżeli tak, to kiedy?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Pracujemy aktualnie nad prospektem emisyjnym, już od tego kwartału (Q1 2017) będziemy sprawozdania publikować w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (co jest konieczne do przeniesienia notowań na rynek regulowany) więc pozostało nam złożyć prospekt i szacujemy, że powinno się to wydarzyć w Q2 2017. Jeśli w KNF pójdzie w miarę sprawnie to w tym roku przeniesiemy notowania na GPW.

Obrazek użytkownika Anonim
flisak

jaki jest minimalny zapis na obligacje?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

1000 zł :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W przypadku rozpoczęcia programu "Abonament na Słońce", czy mają Państwo wykupione zabezpieczenie (np od mocnych wichur) na instalowane na dachu elementy?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Wszystkie komponenty, z których składają się montowane przez nas instalacji, posiadają wieloletnie gwarancje produktowe. Dodatkowo Spółka, jako wykonawca daje 2-letnią rękojmie na samo wykonanie instalacji. Inną rzeczą jest ubezpieczenie instalacji. Zarówno każdy z naszych instalatorów ma ubezpieczenie OC, jak i sama Spółka ma wykupione ubezpieczenie na 3 mln zł.
Dodatkowo ubezpieczając dom, klient ubezpiecza automatycznie instalację, niektóre towarzystwa proszą do małą dopłatę kilkadziesiąt złotych rocznie.

Obrazek użytkownika Anonim
Investorman

Jak ocenia Pan perspektywy dla rynku fotowoltaiki w Polsce i umacniania pozycji lidera w tej branży przez Columbus Energy S.A.?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Polskę dzieli 10 letni dystans do liderów światowych jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki. Uważam, że w przeciągu 5-7 lat w Polsce powstanie 300-400 tys instalacji. To nie jest mało. Widzimy, że popyt jest gigantyczny. Nowa ustawa to inteligentny rodzaj wsparcia. Daje możliwość oszczędzania. Wierzymy, że każdy dom w Polsce to może być jednostka ekologiczna i ekonomiczna.
Aby pozostać liderem musimy ciągle pracować nad sprzedażą, nad produktami, nad strukturami, nad procesami wewnętrznymi, czeka nas dużo pracy. Mamy świetny zespół, bardzo zmotywowany, więc jesteśmy gotowi na intensywną prace.

Ważne jest również to, aby skupić się na skali działalności, nie tylko na jednostkowych wynikach, tak aby budować przyszłościową firmę, która ma szansę na stałe zagościć w szeregach firm energetycznych w Polsce.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaka jest zależność pomiędzy środkami pozyskanymi z oferty obligacji, a umową z NEST Bank?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Bardzo prosta. Umowa z klientem jest współfinansowana przez Columbus Energy i NEST Bank. Potrzebny CAPEX na dzisiaj dzieli się na te dwie firmy. Docelowo w kolejnej umowie z NEST Bank (zgodnie z listem intencyjnym) będziemy chcieli całość CAPEXu przerzucić na część finansowania przez bank. Jednak początkowo musimy się wykazać i zrobić pierwsze wspólne transakcje, na które są przewidziane właśnie środki z obligacji.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Zakładacie Państwo w strategii budowę do 10 000 instalacji rocznie. Obecna emisja obligacji, zakładając, że się powiedzie (moim zdaniem są spore szanse, bo parametry są atrakcyjne), pozwoli na sfinansowanie budowy ok. 400 instalacji. W jaki sposób zamierzacie Państwo finansować budowę pozostałych instalacji?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Sprawa jest oczywista - otóż w modelu: finansujemy całość inwestycji w montaż instalacji (sprzęt, montaż, logistyka), po zamontowaniu i przyłączeniu do sieci NEST refinansuje dużą część inwestycji. Duża część gotówki zainwestowanej wcześniej wraca do Columbus Energy, za co montujemy kolejne instalacje. Do momentu przejścia z NEST Bank na kolejny etap współpracy tak będzie wyglądać cashflow. Potem się znacznie jeszcze poprawi, dlatego warto dostrzec, że to oprocentowanie jest atrakcyjne rzeczywiście, ale środki pozyskane z emisji nie będą wykorzystane jednorazowo, tylko wielokrotnie. Co urealnia i uzasadnia oprocentowanie w przepływach finansowych.

Obrazek użytkownika Anonim
flisak

są jakieś dodatkowe prowizje, czy te 9,2% to jest już ostateczne oprocentowanie dla mnie?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Obligacje są oprocentowane 9,2 % w skali roku. Od tego zostanie potrącony podatek od zysków kapitałowych 19 % w skali roku, a pomniejszone w ten sposób środki zostaną przekazane na rachunek Inwestora. Przed wprowadzeniem obligacji do obrotu i notowań w alternatywnym systemie obrotu na rynku Catalyst GPW S.A. zostaną one przekazane na rachunek bankowy obligatariusza, a po wprowadzeniu na Catalyst środki te przekaże Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na rachunek maklerski obligatariusza.

Obrazek użytkownika Anonim
ezo

Czy Columbus zamierza w dalszej perspektywie czasu wchodzic na inne rynki czy tylko na byc na rynku krajowym?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Jest to możliwe, widzimy atrakcyjne rynku w kierunku Bałkanów, Ukrainy ale dzisiaj widzimy największy rynek u nas, w Polsce.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Witam, jakie jest ryzyko niespłacenia obligacji i z czego wynikają te ryzyka?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Wszystkie ryzyka i ich dokładny opis znajdzie Pan w Memorandum. Link podaję poniżej: https://columbus.polskidm.com.pl/memorandum.pdf

Obrazek użytkownika Anonim
INWESTOR OBU SP

jak się układa wspolpraca columbusa z większościowym akcjonariuszem JRH ?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Bardzo dobrze. JR Holding SA jest zarządzany przez Pana Januarego Ciszewskiego, managera z gigantycznym doświadczeniem. Mamy jego wsparcie oraz całego zespołu JR. Są też bardzo perspektywiczną Spółką, która się też osobiście interesuję.

Obrazek użytkownika Anonim
Kuba

Dzień dobry. Czy wypuszczenie obligacji może wpłynąć na cenę akcji?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Jako wiodący akcjonariusz i Prezes Zarządu nie mogę zastanawiać się nad cena akcji, moim głównym zadaniem jest ciężka praca nad tym, że biznes się rozwijał, parł do przodu i budował portfel klientów i montaży. Jak wykonamy razem z zespołem swoją pracę właściwie to pojawią się i wyniki i wycena adekwatna do zarówno wyników, jak i przyszłości Spółki. W to wierzę, dlatego nie oglądam się na kurs akcji tylko wykonuję swoją pracę najlepiej jak umiem. Dzięki temu cały zespół pracuje tak samo mocno, więc sukces przyjdzie naturalnie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W nawiązaniu do pytania odnośnie rentowności. W takim razie jaką rentowność Państwo planują uzyskać i kiedy należy jej oczekiwać w sprawozdaniach?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Nie mogę wybiegać z informacjami przed raporty, aby wszyscy mieli równy dostęp do informacji. Najbliższy raport za Q1 2017 będzie publikowany 13 maja 2017 i już wtedy wiele się rozjaśni. Zapraszam do obserwowania informacji o spółce.

Obrazek użytkownika Anonim
ADAM

JAK WYGLĄDA ZAINTERESOWANIE ABONAMENTEM ? CZY ROŚNIE ? CZY SPADA ?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Tak, zainteresowanie naszym produktem jest ogromne. Mocno rekrutujemy, aby ten popyt zaspokoić. Do czasu kiedy nie mieliśmy jeszcze podpisanej umowy z NEST Bankiem wstrzymywaliśmy rozwój struktur, aby mieć pewność, że zrealizujemy kontrakty. Dzisiaj nie pozostaje nam nic, tylko sprzedawać i montować. Czeka nas intensywny okres do końca roku aby prognozowane 2500 instalacji wykonać. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz Columbus Energy pozytywnie zaskoczy rynek kapitałowy.

Obrazek użytkownika Anonim
kdz

czy obligacje na pewno będą na notowane na catalyst?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Tak :)

Obrazek użytkownika Anonim
gall anonim

Witam
Czy wraz z termomodernizacją będą państwo oferować również usługi montażu do rekuperacji ?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Na początkowym etapie raczej nie, ponieważ jest to mocna ingerencja w wewnętrzną strukturę budynku i wiąże się z remontem wewnątrz domu. Chcemy się skupić na prostym produkcie: ocieplenie ścian, dachu, fundamentów, wymiana stolarki, ewentualnie źródła ciepła. To i tak jest dużo, a efekt gwarantowany.

Obrazek użytkownika Anonim
Greg Nowak

Witam,
Czy mają już Państwo opracowaną strategię marketingową, jeżeli tak to czy możemy się dowiedzieć do jakich segmentów odbiorców chcą Państwo dotrzeć oraz czy będzie duży nacisk na wykorzystanie nowych mediów aby odróżnić się od konkurencji?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Tak mamy, jednak publicznie nie mogę o niej mówić bo jest to elementem naszego know-how, dzięki któremu sprzedajemy tak dobrze.

Obrazek użytkownika Anonim
kdz

Jak oceniacie takie ryzyko niespłacenia obligacji subiektywnie?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Jesteśmy zobowiązani obiektywnie podać ryzyka, nawet te które są mało prawdopodobne. Uważam, że wszytko jest opisane w memorandum.

Obrazek użytkownika Anonim
kiełbi

obecnie CLE wycinane na NC jest na ponad 100 mln zł przy czym nie posiada żadnych aktyw, a przychody i zyski są na poziomie micro firmy ( do 10 mln przychodów) czy nie uważa Pan że aktualna wycena jest zdecydowanie za wysoka

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Proszę Pana, moje zdanie na temat aktualnej wyceny napisałem wcześniej, tzn nie moją rolą jest zastanawianie się nad tym, czy rynek kapitałowy dzisiaj odpowiednio wycenia Spółkę. Cieszy mnie to, jako akcjonariusza, że wycena jest na tym poziomie, ale jako Prezes Zarządu skupiam się na przyszłości i realizowaniu strategii. Jest wiele przykładów firm, które były wyceniane bardzo wysoko, a były na wczesnym etapie rozwoju. Myślę, że właśnie tak jest w przypadku Columbus Energy. Że rynek kapitałowy czuje, że branża fotowoltaiki, termomodernizacji to przyszłość. Aktualnie na świecie są tylko dwie wygrywające technologie, to fotowoltaika i magazyny energii. Dodatkowo trzeba połączyć innowacyjność produktową, procesową, sprzedażową z rynkiem kapitałowym. I to jest nasza oferta dla akcjonariuszy i obligatariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Gdzie leży główne ryzyko działalności spółki. W przypadku zainteresowania przez Klienta chęci skorzystania z "abonamentu na słońce" spółka dostarcza wszelkie komponenty do montażu plus udostępnia klientowi możliwość zaciągnięcia pożyczki na zakup paneli? Kiedy właściciel domu staje się właścicielem zamontowanych paneli, i czy w tym momencie schodzi również ryzyko ze spółki?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Cały model biznesowy opiera się o skuteczne finansowanie klientów. To klucz do sukcesu. Dlatego umowa z NEST BANK, emisja obligacji serii A, i teraz publiczna emisja obligacji serii B to składowe dające odpowiedni cash flow w modelu. Pracujemy ciągle nad tym, aby kreować coraz to lepsze działania, dające lepsze wyniki. Jesteśmy na etapie gdzie, wszystko co robimy idzie w jednym kierunku, tym właściwym. Cały proces obsługi klienta nie ma ryzyk, bądź zostały zminimalizowane do akceptowalnych poziomów. Umiemy skutecznie sprzedawać, montować, a od 6 marca 2017 - finansować. Wszystkie założenia i podstawy współpracy z klientem są w przyjazny sposób opisane w "elementarzu" do którego link podsyłam. http://columbusenergy.pl/elementarz.pdf

Obrazek użytkownika Anonim
TOMEK

własnie zakupiłem "pakiet startowy" akcji Pana firmy mam nadzieje, ze w miare rozwoju bede dokladal akcje do portfela. Mam pytanie o obligacje. Co jest ich zabezpieczeniem ?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Obligacje będą zabezpieczone poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego do kwoty 150 % łącznej wartości nominalnej objętych obligacji na podpisanych umowach „Abonament na Słońce” oraz w postaci oświadczenia Spółki o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w rozumieniu art. 777 KPC. Więcej informacji w Memorandum Informacyjnym, strona 267-285, [link: https://columbus.polskidm.com.pl/memorandum.pdf].

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Witam, jaki jest cel przejścia z NC na parkiet główny?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Po pierwsze wiarygodność. Jesteśmy na NC dzięki połączeniu się Spółek Columbus Energy i Columbus Capital, jednak już kiedy zakładaliśmy Columbus Energy wiedzieliśmy, że będziemy dążyć do tego, aby znaleźć się na rynku kapitałowym - tym właściwym, czyli rynku regulowanym GPW. To wiarygodność, transparentność, płynność transakcyjna i drzwi do dużych kapitałów i inwestycji. Ale to wiecie państwo doskonale.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy zamierzacie poszerzyć ofertę o produkty wykorzystujące zielona energię np. Ogrzewanie? Pompa ciepła?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Jak pisałem wcześniej - produkt dla domów jednorodzinnych czyli termomodernizacja będzie obejmował szereg produktów i usług, Spółka rozpocznie niebawem pilotażową sprzedaż i wróci w raportach do tego tematu, opisując go bardziej szczegółowo.

Obrazek użytkownika Anonim
Boska Kuźnia

Witam, ja wygląda sprawa mini turbin wiatrowych w połączeniu z fotowoltaiką? czy w ogóle planują Państwo wprowadzić do sprzedaży takie hybrydy?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Na ten moment nie planujemy sprzedaży tej technologii, z wielu powodów, ale głównym powodem jest niski popyt na tą technologię.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor AB

Panie Prezesie- skąd taki rozjazd w opublikowanych prognozach w dniu 31.12.2016 za rok 2016- skoro publikowaliście prognozy za rok 2016 w ostatnim dniu roku to dlaczego sa one tak bardzo różne od osiągniętych wyników:

 

Przypomnę w prognozach: Przychód 46m i EBITDA 6m, a w rzeczywistości Przychód 8.5m i EBITDA 0.3m

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Bardzo prosty, spodziewaliśmy się podpisać umowę z instytucją finansową dużo wcześniej niż 6 marca 2017 roku, zakładaliśmy, że stanie się to zaraz po wakacjach 2016. Okazało się, że rozmowy z bankami i funduszami są bardziej skomplikowane, dlatego całość się mocno przedłużyła. Dzisiaj mamy praktycznie wszystko, więc zakasujemy rękawy i działamy. Mam nadzieję, że tym razem miło Pana Spółka zaskoczy.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Dlaczego współpracujecie z Nest Bank i PDM, nie są to najbardziej uznane instytucje na rynku? I kupon 9,2% to dość spory koszt, nie sądzicie że w dobie tak niskich stóp rynek prawdopodobnie i za 6% 5mln by dał?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Panie Marku, jesteśmy firmą, która musi pracować na swoją reputację. Abyśmy stali się dużą rozpoznawalną firmą, zarówno wśród klientów, jak i inwestorów czeka nas dużo pracy, ale wiemy dokładnie co musimy zrobić, żeby to się stało.
NEST BANK to poważna instytucja, nowa marka na rynku, ale właśnie dzięki temu są elastyczni i możemy współpracować na partnerskich warunkach. Polski Dom Maklerski to zespół kompetentnych ludzi, którzy również pracują nad swoim biznesem i widzimy w tym dużą synergię. Wcześniej wspomniałem o oprocentowaniu, dlaczego uważamy że jest uzasadnione. Chcemy dać zarobić tym, którzy na początkowym etapie wdrażania wielkiego planu montażowego instalacji fotowoltaicznych nam zaufają. To uczciwa propozycja, przemyślana, która broni się biznesowo.

Obrazek użytkownika Anonim
Boska Kuźnia

Czat trwa już prawie dwie godziny, jest Pan w stanie określić ile udało się sprzedać instalacji w tym czasie? oczywiście średnio

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Tak, sprawdziłem - 3.

Obrazek użytkownika Anonim
mariolka

Obserwując zachowanie kursu akcji Spółki w ostatnich tygodniach można dostrzec wyraźny wzrost obrotów oraz kursu. Czy uważa Pan, że inwestor branżowy lub finansowy interesuje się Spółką?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Nic mi o tym nie wiadomo, jednak nie byłbym mocno zaskoczony, bo to co i jak robimy jest dobrze poukładane.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry, mam pytanie ile spółka posiada podpisanych umów na abonamenty, które czekają na instalację i sfinansowanie, a ile spółka zrealizowała już instalacji w ramach abonamentu. Co się stanie gdy finansowanie z obligacji będzie niższe od zakładanego?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Musimy podzielić instalacje na 3 grupy. Sprzedane i zamontowane za gotówkę, instalacje w ramach abonamentu sfinansowane w 100% przez Columbus Energy i te, które zaczynamy podpisywać razem z NEST BANK. Nie podawaliśmy w raportach tej informacji, więc nie mogę być precyzyjny (postaramy się opisać to dokładnie w raporcie za Q1 2017), ale są to setki instalacji, a ich przyrost jest bardzo duży. Co więcej posiadamy backlog spisanych umów w ramach dotacji z programu PROSUMENT (który został zamknięty) i skutecznie miesiąc po miesiącu je przepisujemy na abonamenty.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość 2

Kto jest producentem instalacji, które montujecie i czy jesteście uzależnieni od jednego dostawcy?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Instalacja składa się z komponentów: paneli fotowoltaicznych, falownika (inwertera), konstrukcji montażowej i zabezpieczeń. Głównym elementem, który narażony jest na ryzyko awarii jest falownik. Dlatego wybraliśmy niemieckiego SMA i falownik z jego grupy kapitałowej ZEVER SOLAR. Panele kupujemy od kilku producentów, głownie z Europy gdzie cena do jakości ma odpowiednie parametry. Ostatnio zmieniliśmy technologię na nowszą, przeszliśmy z paneli 260Wp na 270Wp z 12 letnią gwarancją produktową i 25 letnią gwarancją na uzysk. Resztę komponentów kupujemy na rodzimym rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Remi

w jak najprostszych słowach - na czym obecnie polega współpraca z Nest Bankiem, po zrobieniu instalacji i jej uruchomieniu bank przelewa kasę Wam (jesteście dłużnikiem), czy klientowi, który częściowo spłaca abonament (i on jest dłużnikiem banku)?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Klientowi, ale nam na konto. Klient jest zarówno naszym, jak i banku dłużnikiem. Niezależnie. My natomiast rozliczamy zarówno finansowanie NEST jak i nasze. Przez nas przechodzi strumień pieniądza. To bardzo dobre rozwiązanie i skuteczne.

Obrazek użytkownika Anonim
ROBERT

Czy COLUMBUS ENERGY będzie obecny na tegorocznej Konferencji WS21 w Karpaczu?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Nie wiemy jeszcze czy Columbus Energy bedzie na Wall Street 21, ale na pewno będzie zarząd, przedstawiciele JR Holding, pewnie też głowni akcjonariusze. W zeszłym roku promowaliśmy się na WS20, jeśli chodzi o ten rok dział marketingu jeszcze nie podjął decyzji.

Obrazek użytkownika Anonim
angelika

Jest rok 2020. Columbus Energy to firma.........

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

energetyczna, która świadczy swoje usługi w każdym segmencie, zarówno klientom indywidualnym, biznesowym, w sektorze publicznym. Sprzedaje nie tylko fotowoltaikę, ale dostarcza kompleksowe usługi zarządzania i optymalizacji kosztów energii: elektrycznej, cieplnej oraz chłodu. Posiada swoje elektrownie słoneczne, współpracuje w ramach klastrów energii i posiada w swoim portfelu dziesiątki tysięcy klientów. Tak będzie.

Obrazek użytkownika Anonim
jednorodzinny

Dzień dobry. Słyszałam, że wprowadziliście panele o większej mocy - skąd ta zmiana? Zwiększacie moc paneli jednocześnie zmniejszając ich ilość w abonamentach?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Polecam śledzić nasz profil na facebook, również mój publiczny profil gdzie często umieszczamy newsy i filmy video jak np. ten:

który jest odpowiednio odpowiedzią na Pana pytanie.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor2

Rozmawiamy o obligacjach - proszę jednak o informację, jak inwestorom w instalacje na domach jednorodzinnych się to opłaca - po jakim czasie są reklamowane przez Columbus oszczędności?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Mam nawet przykład z życia. Monitorujemy wszystkie nasze instalacje online i jesteśmy w kontakcie z większością naszych klientów, którzy nas polecają. Proszę rzucić okiem na ten link do filmu oraz kilku innych:

Obrazek użytkownika Anonim
Boska Kuźnia

Jaka jest średnia wielkość sprzedawanych w ramach abonamentu instalacji?

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

mamy w ofercie: Słoneczny Start 2,7kWp, Słoneczna Rodzina 4,1kWp oraz Słoneczna Przystań 5,9kWp
średnia wielkość instalacji przekracza 4kWp.

poniżej info dot. naszej oferty
http://columbusenergy.pl/kontakt/aktualne-oferty/

Obrazek użytkownika Dawid Zieliński
Dawid Zieliński

Dziękuję za pytania, było ich sporo. Mam nadzieję, że mogłem pomóc w zrozumieniu naszego modelu biznesowego i tematów energetycznych. Rynek kapitałowy jest naszej Spółce potrzebny, aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty. Pamiętajmy o tym, że fotowoltaika, energetyka prosumencka to nie fanaberia, tylko globalny trend. Columbus Energy jest uczestnikiem tego globalnego trendu. Jeśli będziecie mieć Państwo dodatkowe pytania zapraszam na mój profil na facebooku @dawidzielinskipl lub twitterze @dawidzielinsky, gdzie postaram się pomóc!

Szczegółowe informacje o publicznej emisji obligacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://columbusenergy.pl/obligacje2

 

DAJEMY DOBRĄ ENERGIĘ

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.