Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2017 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 gru 2016, 07:45

Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2017 roku

Mijający rok nie był udany dla polskiej giełdy pod względem liczby IPO. Tak mało debiutów na GPW nie było od 2009 roku. Choć należy zaznaczyć, że nie zabrakło dużych emisji akcji, ani ciekawych spółek. Czy następny rok będzie podobny? Czy możemy spodziewać się większej ilości debiutantów? Które spółki są warte uwagi? Zebraliśmy informacje o spółkach chcących przeprowadzić IPO w 2017 roku. Są wśród nich bardzo ciekawe propozycje dla inwestorów.

Zobacz także: Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2018 roku

Do tej pory 10 spółek, zapowiedziało wejście na GPW w 2017 roku, lecz to nie jest lista zamknięta. Pamiętajmy, że większość spółek ogłasza rozpoczęcie debiutu w ostatnim momencie, zaraz po publikacji prospektu emisyjnego. Dlatego też w 2017 roku inwestorzy będą mieli kilka ciekawych okazji do zainwestowania kapitału na rynku pierwotnym.

Spółki bliskie debiutu na GPW

6 spółek już przygotowuje się do debiutu na giełdzie i prawdopodobnie niedługo rozpoczną proces IPO.

Dino Polska (markety)

Na warszawskiej giełdzie w pierwszym półroczu 2017 roku planuje zadebiutować spółka Dino Polska. Prospekt emisyjny został złożony do KNF w grudniu 2016 r. Spółka rozwija się, korzystając głównie z wypracowanych środków oraz kredytów inwestycyjnych, a zatem nie ma potrzeby pozyskiwania kapitału z emisji nowych akcji.

Debiut na giełdzie będzie okazją do wyjścia z inwestycji funduszu Enterprise Investors, który sprzedaje część ze swojego pakietu 49% akcji spółki. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów, gdyż spółki prowadzone przez fundusze private equity są z reguły prosperującymi i dobrze zarządzanymi biznesami. Jednocześnie założyciel spółki i właściciel pozostałych 51% udziałów deklaruje, że nie będzie sprzedawał swoich akcji.

Sądzimy, że może to być jedno z największych IPO w 2017 r. i jedno z największych w ciągu ostatnich kilku lat. Potencjalna oferta będzie skierowana zarówno do inwestorów indywidualnych z kraju, jak i instytucjonalnych z kraju i zagranicy.

mówi Szymon Piduch – Prezes Zarządu Dino Polska S.A.

Obecnie sieć marketów Dino obejmuje 608 sklepów zlokalizowanych głównie w zachodniej części Polski. Sklepy Dino zlokalizowane są przede wszystkim w małych miejscowościach, małych i średnich miastach oraz na peryferiach dużych miast.

W przyszłym roku zamierzamy utrzymać dynamiczne tempo rozwoju. W perspektywie długoterminowej Dino planuje dalsze zwiększanie liczby sklepów na terenach, na których sieć jest już obecna oraz ekspansję w nowych regionach - w północnej i wschodniej Polsce.

dodaje Szymon Piduch

Exact Systems

Spółka Exact Systems złożyła prospekt emisyjny do KNF w 2016 r. Środki pozyskane na debiucie firma planuje przeznaczyć na zagraniczne przejęcia. Oprócz emisji, większościowy akcjonariusz Work Service (spółka notowana na GPW) także zaoferuje swoje udziały, które obecnie stanowią około 6% wszystkich akcji Exact Systems.

Exact Systems jest czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Spółka jest obecna także w 8 krajach Unii Europejskiej, a także w Rosji, Turcji oraz w Chinach.

Nextbike

Niedawno Larq (spółka notowana na GPW) i Nextbike GmbH sprzedali z powodzeniem 5,5% akcji spółki Nextbike Polska kilkunastu profesjonalnym inwestorom w ramach pre-IPO. Jest to wstęp do debiutu Nextbike na GPW. Spółka planuje wejście na giełdę w perspektywie najbliższych kilku, kilkunastu miesięcy.

Nextbike Polska ma 86% udziału w polskim rynku miejskich systemów rowerowych. Spółka jest operatorem 15 z 20 działających w Polsce systemów, w największych miastach w kraju, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań i Łódź.

Energia dla firm

Energia dla Firm nie określiła jeszcze terminu debiutu, ale złożyła prospekt emisyjny do KNF w połowie 2016 roku. Spółka zapowiada też emisję akcji.

Pieniądze pozyskane na rynku kapitałowym Energia dla firm chce przeznaczyć na dalszy rozwój w segmentach sprzedaży energii elektrycznej i gazu, a także ekspansję w sprzedaży systemów fotowoltaicznych i segmencie dystrybucji energii elektrycznej.

mówi Wojciech Pomykała, Prezes Zarządu Energia dla Firm.

Energia dla firm jest jednym z największym niezależnych sprzedawców energii elektrycznej oraz gazu ziemnego w Polsce. Grupa posiada własną sieć ponad 100 specjalistów sprzedaży oraz współpracuje z kilkoma zewnętrznymi podmiotami, które prowadzą sprzedaż na terenie Polski. Dysponuje bazą blisko 50 tys. klientów, którym sprzedaje lub sprzedawała energię eklektyczną i paliwo gazowe.

Raiffeisen Bank Polska

W pierwszym półroczu 2017 roku może też zadebiutować Raiffeisen Bank Polska. Od czasu kiedy Alior Bank zrezygnował z kupna wydzielonej części banku, KNF naciska na szybki debiut Raiffeisen na GPW. Wynika to ze zobowiązania, które złożył jego właściciel Raiffeisen Bank International AG (RBI) przy okazji fuzji z Polbankiem w 2012 r. RBI miał wprowadzić Raiffeisen Bank Polska na giełdę lub sprzedać wydzieloną jego część (bez portfela frankowych kredytów hipotecznych) innemu bankowi.

Będzie to więc nietypowe IPO. Czy właściciele chcą czy nie, debiut będzie musiał być w końcu przeprowadzony.

Zortrax (drukarki 3d)

Zortrax złożył prospekt i miał zadebiutować w na GPW jeszcze w 2016 roku. Był to chyba najbardziej oczekiwany debiut tego roku, ale po emisji prywatnej akcji i pozyskaniu inwestora Dariusza Miłka z CCC, debiut został przesunięty na 2017 rok. W międzyczasie, spółka kilka razy wyemitowała obligacje.

Spółka Zortrax to jeden z wiodących producentów profesjonalnych rozwiązań druku 3D dla biznesu. Wprowadziła z powodzeniem na rynek dwa autorskie systemy (drukarki wraz z unikalnym oprogramowaniem i materiałami do druku). Swoją działalność prowadzi na rynkach na całym świecie, sprzedając swoje produkty m.in. w największych krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie, a także na rynkach azjatyckich i w Ameryce Południowej.

Zobacz także: Jak zarobić na debiucie, czyli 9 cech dobrego IPO

Które jeszcze spółki mogą przeprowadzić IPO w 2017 r.?

Jeszcze trzy spółki zapowiedziały chęć wejścia na giełdę, ale nie wiadomo czy przeprowadzą IPO w 2017 r.

Polskie Koleje Linowe PKL

Polskie Koleje Linowe rozpoczęły przygotowania do debiutu na GPW. Lecz nie wiadomo kiedy on może nastąpić. Nie wiadomo też czy główny inwestor fundusz Mid Europa Partners posiadający 99,7% akcji będzie je sprzedawał, czy może spółka zdecyduje się na emisję.

Spółka, oprócz przewozów oferuje też usługi noclegowe, restauracyjne i narciarskie. Ma zamiar stać się ogólnopolskim liderem rynku. Jej priorytetem są inwestycje w poszerzanie oferty turystycznej i ekspansję na inne rejony Polski, poza Podhale.

Ochnik

W marcu 2016 roku spółka Ochnik poinformowała, że rozważa debiut na giełdzie jako jedną z dróg pozyskania kapitału. Jednak od tamtego czasu nie podała więcej informacji. Nie złożyła też prospektu emisyjnego do KNF. Spółka jest producentem oferującym galanterię i odzież skórzaną. Działa od 25 lat.

Reino Dywidenda Plus

Po dwóch podejściach w 2016 roku, trzeci raz zadebiutować na GPW zamierza też Reino Dywidenda Plus. To spółka, która ogłaszała się mianem pierwszego polskiego REITu na GPW. Niemniej, w 2016 roku inwestorzy odnieśli się do jej oferty z wyjątkowo dużą rezerwą. Po drugim nieudanym podejściu do giełdowego parkietu, Reino Dywidenda Plus deklarowało chęć ponowienia próby wejścia na giełdę w 2017 r. Ma to być jednak uwarunkowane wejściem w życie przepisów regulujących REITy w Polsce.

Jakie jeszcze spółki mogą zadebiutować na GPW w 2017 roku, ale dotychczas tego oficjalnie nie komunikowały

Są na rynku spółki, które dotychczas oficjalnie nie komunikowały, że chcą zadebiutować na GPW, ale poczyniły pewne kroki, które mogą na to wskazywać. Typowym zachowaniem spółek przed debiutem jest przeprowadzenie pre-ipo, czyli prywatnej emisji akcji.

Audioteka

Do takich spółek należy Audioteka, czyli polski serwis internetowy dostarczający audiobooki. Na początku 2016 roku spółka zamknęła emisją prywatną akcji, przy wycenie 75 mln zł. To wartość, która już pozwala myśleć spółce o parkiecie głównym GPW. Informacji jednak o planach debiutu dotychczas nie było. Zakładamy jednak, że spółka chce poprawić wyniki i docelowo, w konsekwencji przeprowadzenia pre-ipo będzie również zamierzała zadebiutować na GPW.

Audiobooki z roku na rok stają się coraz większą częścią rynku wydawniczego, a to za zasługą zmian nawyków użytkowników. Motorami wzrostu tego segmentu rynku są m.in. zmiany społeczne (rosnąca świadomość nowych technologii, popularyzacja wykorzystywania rozwiązań mobilnych w różnych aspektach życia), jak i rozwój technologii, w tym dystrybucji cyfrowej, technologii mobilnych. Audioteka ma wszelkie predyspozycje ku temu, by zyskać na tych zmianach, dostarczając użytkownikom wysokiej jakości produkty"

powiedział założyciel i prezes Audioteki Marcin Beme, cytowany przy okazji pre-ipo wkomunikacie ISB News.

Brand24

Podobne przypuszczenia możemy snuć również wobec drugiego internetowego projektu, czyli Brand24. To narzędzie do monitoringu internetu w czasie rzeczywistym. Spółka, której współzałożycielem i szefem jest Michał Sadowskieg najpierw pod koniec 2015 roku pozyskała 1,4 mln zł finansowania od funduszu Inovo, w zamian za 5% udziałów. Następnie, na początku 2016 r. w Brand24 zainwestowali twórcy LiveChat Software - Mariusz Ciepły, Maciej Jarzębowski i Jakub Sitarz – obejmując 11,5% udziałów. Wartości transakcji wówczas nie podano. Na podstawie transakcji z Inovo możemy szacować, że wycena spółki na początku 2016 roku mogła wynosić około 28 – 30 mln zł. To za mało, aby myśleć o parkiecie głównym GPW, ale to wycena sprzed roku, a w ostatnich miesiącach Brand24 dynamicznie się rozwijał. Zakładamy więc, podobnie jak w przypadku Audioteki, że zarówno Inowo, jaki i twórcy LiveChat Software inwestowali w Brand24 z myślą o wzroście wartości firmy, a jedną z opcji dalszego rozwoju jest również IPO. Pytanie tylko, czy będzie to jednak IPO na warszawskim parkiecie.

Spółki, które zapowiadały debiut, ale z niego zrezygnowały

LOTOS Kolej

W 2016 roku giełdowa spółka LOTOS zapowiadała wprowadzenie na giełdę LOTOS Kolej. Jednak po przyjęciu nowej strategii, zmieniła plany. 

Zgodnie z nowoprzyjętą strategią na lata 2017-22 spółka LOTOS Kolej ma istotną rolę w zwiększaniu konkurencyjności grupy kapitałowej LOTOS. LOTOS Kolej przewozi wszystkie produkty wysyłane z lub do gdańskiej rafinerii koleją (m.in. paliwa płynne, asfalty drogowe, oleje bazowe czy półprodukty do produkcji). Mając na uwadze ww. Zarząd Grupy LOTOS S.A. nie planuje debiutu publicznego akcji LOTOS Kolej.

Biuro Komunikacji GL S.A.


Oprócz przewozów dla grupy LOTOS, spółka LOTOS Kolej świadczy szeroki wachlarz usług dla klientów zewnętrznych, przewożąc na ich zlecenie m.in. kontenery, kruszywa, produkty chemiczne czy maszyny rolnicze. Od ubiegłego roku LOTOS Kolej realizuje samodzielnie przewozy na terenie Niemiec. 

Rok 2017 mimo wszystko może być lepszy od obecnego

W 2016 roku na giełdzie zadebiutowało tylko 12 nowych spółek i 7 przeszło z NewConnect. Co prawda mało nowych spółek do tej pory zapowiedziało chęć wejścia na GPW w 2017 r., ale za to możemy spodziewać się kilkunastu przejść z NewConnect. Działa też program PARP-u 4Stock, który wspomaga debiutantów. Ponadto, w tym roku GPW przeprowadziła około stu spotkań ze spółkami, namawiając je na debiut na giełdzie.

Jeśli te działania przyniosą efekt, to możemy spodziewać się, że nadchodzący 2017 rok może okazać się, mimo wszystko, nieco lepszy pod względem ilości debiutów. O najciekawszych IPO będziemy oczywiście pisać na łamach Strefy Inwestorów.

Zobacz także: 17 spółek, które planują przejść z NewConnect na rynek główny GPW w 2017 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.