Debiuty 2017: Lista spółek, które mogą przeprowadzić IPO na giełdzie jeszcze w tym roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 wrz 2017, 07:09

Debiuty 2017: Lista spółek, które mogą przeprowadzić IPO na giełdzie jeszcze w tym roku

Po tak intensywnym okresie dla rynku IPO jakim był początek lata, nadchodzi jesienne ochłodzenie. Raczej na powtórkę z wiosny i lata nie mamy co liczyć, mimo to, wciąż możemy spodziewać się kilkunastu ciekawych debiutów na GPW. Zebraliśmy informacje o spółkach, które planują przeprowadzić IPO jeszcze w tym roku. Są wśród nich bardzo ciekawe propozycje dla inwestorów.

Biotechnologiczna spółka - NanoGroup

NanoGroup jest spółką koncentrującą się na diagnostyce, terapii i rehabilitacji pacjentów z chorobami nowotworowymi. Spółka rozwija projekty biotechnologiczne i medyczne o przełomowym znaczeniu dla onkologii, transplantologii i krwiodawstwa. Jednym z nich jest „Organ farm” – system długoterminowego przechowywania organów poza organizmem pacjenta. Innym projektem spółki jest rozwój substytutu czerwonych krwinek.

Model biznesowy spółki NanoGroup polega na tym, żeby znaleźć partnera spośród firm farmaceutycznych, z którym będziemy prowadzić dalszy rozwój produktu już w fazie badań klinicznych lub do którego sprzedamy licencję na dalsze badania i w efekcie wprowadzenie na rynek produktu opracowanego przez naukowców z NanoGroup.

Mówi Marek Borzestowski, prezes zarządu NanoGroup S.A.

Spółka złożyła pod koniec maja prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Zamierza zadebiutować na GPW do końca tego roku. Środki pozyskane z emisji chce przeznaczyć na przejęcia innych firm biotechnologicznych prowadzących badania w obszarze onkologii, rozbudowę bazy laboratoryjnej oraz na finansowanie wkładu własnego w realizowanych projektach, związanych m.in. z leczeniem i profilaktyką chorób onkologicznych.

Zobacz także: NanoGroup SA spółka rozwijająca projekty biotechnologiczne wybiera się na GPW

Lider marketingu on-line - CS Group

CS Group oferuje usługi z zakresu marketingu on-line dla małych i średnich przedsiębiorstw. Doradza w wyborze optymalnego rozwiązania zwiększającego ich rozpoznawalność w Internecie, a także oferuje narzędzia analityczne wspomagające rozwój ich biznesu.

Wierzymy, że inwestorzy docenią, nasze unikalne usługi, a także silne podstawy do dalszego wzrostu. Nasza działalność opiera się bowiem na pełnej wiedzy o pozycji MŚP w Internecie, wynikającej ze szczegółowej analizy działań podejmowanych przez firmy z tego sektora oraz osobistego kontaktu 140 doradców z ponad 500 tys. przedsiębiorców rocznie. Rynek marketingu online rośnie w dynamicznym tempie, co niewątpliwie będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi naszej spółki w najbliższych latach.

Mówi Piotr Strzałkowski, Prezes Zarządu CS Group Polska

CS Group złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut zamierza przeprowadzić w najbliższych miesiącach.

Zobacz także: CS Group, lider marketingu online, planuje debiut na GPW jeszcze w tym roku 

Inteligentne systemy oświetlenia - Silvair

W tym roku nie wyklucza też debiutu na polskiej giełdzie spółka z USA, ale z polskimi korzeniami. Złożyła już prospekt do KNF.

Silvair pracuje nad innowacyjnym oprogramowaniem do systemów inteligentnego oświetlenia opartego o standard Bluetooth Mesh. Firma została stworzona przez polskich inżynierów i biznesmenów, ale jej rynkiem docelowym jest rynek globalny ze szczególnym uwzględnieniem USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Beneluksu, Włoch, a także Japonii i Australii.

Zobacz także: Silvair ogłasza współpracę z EnOcean - wspólnie stworzą sprzęt działający w Bluetooth Mesh 

Technologiczne wsparcie dla (e)biznesu - R22

R22 jest holdingiem spółek technologicznych, prowadzący działalność w bardzo obiecujących obszarach e-gospodarki. Grupa oferuje usługi hostingowe i sprzedaż domen, usługi omnichannel communication automatyzujące komunikację elektroniczną z odbiorcami oraz usługi telekomunikacyjne. R22 zatrudnia w kontrolowanych przez siebie spółkach ok. 150 specjalistów w kilkunastu ośrodkach w Polsce.

Ostatnich kilka lat to bardzo dynamiczny rozwój Grupy R22, zarówno pod względem rozbudowy Grupy poprzez akwizycje, jak i wzrostu wyników finansowych. Rynki, na których prowadzimy działalność mają przed sobą bardzo dobre perspektywy, ponieważ ich wzrost jest napędzany szybkim rozwojem technologii informatycznych oraz komunikacji marketingowej z wykorzystaniem Internetu. Konsekwentnie będziemy dążyć do realizacji naszej strategii w zakresie dalszej konsolidacji rynku poprzez akwizycje oraz rozwoju naszych produktów i usług w celu zwiększenia konkurencyjności.

Mówi Jakub Dwernicki, prezes zarządu oraz założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy spółki R22

Rozpoczęcia oferty publicznej możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Spółka złożyła już prospekt emisyjny w KNF.

Zobacz także: R22 S.A. chce w tym roku wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie 

Obsługa deweloperska sieci handlowych - Tower Investments

Tower Investments jest już notowany na NewConnect, ale zamierza w czwartym kwartale przeprowadzić ofertę publiczną i przenieść akcje na rynek regulowany GPW. Prospekt emisyjny już został złożony do KNF.

Spółka specjalizuje się w kompleksowej obsłudze deweloperskiej największych sieci handlowo-usługowych: od wyboru odpowiedniej lokalizacji aż po realizację obiektu „pod klucz”. Spółka jest też właścicielem marki SHOPIN, w ramach której dotychczas powstały 4 obiekty: w Garwolinie, Łodzi, Płocku i Warszawie. Kolejne parki pod marką SHOPIN planowane są m.in w Mrągowie, Tychach i Pleszewie. Od zeszłego roku spółka rozpoczęła też realizację projektów w sektorze usługowo-mieszkaniowym.

Do 2022 roku chcemy zrealizować cztery główne cele: znacząco zwiększyć liczbę jednocześnie realizowanych projektów deweloperskich, stworzyć optymalny model dla inwestycji mieszkaniowo-usługowych, zintensyfikować rozwój swojej marki SHOPIN oraz powołać własny fundusz REIT. W IV kwartale br. zamierzamy przenieść notowania na duży parkiet.

Mówi Prezes Tower Investments - Bartosz Kazimierczuk.

Energooszczędne rozwiązania oświetleniowe – LUG

LUG jest jednym z czołowych europejskich producentów systemowych rozwiązań z zakresu profesjonalnej techniki świetlnej. Spółka oferuje kompleksowe energooszczędne rozwiązania oświetleniowe dla obiektów przemysłowych, handlowych, budynków użyteczności publicznej oraz wszelkiego rodzaju projektów architektonicznych i urbanistycznych. Projekty tworzone przez LUG można spotkać w 70 krajach całego świata. W najbliższych latach spółka planuje kontynuować ekspansję w krajach Ameryki Południowej. W tym celu inwestuje w budowę zakładu produkcyjnego w Argentynie.

LUG jest spółką już notowaną na rynku NewConnect, ale ma plany przeniesienia notowań na rynek główny na przełomie 2017 i 2018 roku. Zamianie rynku notowań nie będzie towarzyszyć emisja akcji, choć spółka nie wyklucza pozyskania kapitału z giełdy w przyszłości.

Jesteśmy jedną z największych firm notowanych na NewConnect, w pełni dojrzałą, by być notowaną na rynku regulowanym. Środki, które pozyskaliśmy od inwestorów podczas pierwszych dwóch emisji, przeznaczyliśmy na rozwój i inwestycje. Dzisiaj naszym kolejnym celem jest przejście na rynek regulowany. Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych wzmocni nasz wizerunek w oczach naszych kontrahentów, szczególnie w skali międzynarodowej. Będziemy wiarygodni i transparentni zarówno dla naszych inwestorów, jak i dla partnerów biznesowych.

Mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.

Monitoring internetu - Brand24

Brand24, spółka oferująca narzędzie do monitoringu treści w internecie oferowane w modelu SaaS także rozważa wejście na parkiet, ale celuje w rynek NewConnect. Z usług Brand24 korzystają zarówno duże światowe marki, jak IKEA, czy H&M, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowanie opiniami na swój temat w Internecie.

Chcemy iść tropem LiveChat’a, którego założyciele i menedżerowie są naszymi akcjonariuszami i wspierają nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że debiut na NewConnect jest jednym z bardzo poważnie rozważanych przez nas obecnie scenariuszy pozyskania środków na wsparcie rozwoju narzędzia w skali globalnej.

Mówi Michał Sadowski, Prezes Zarządu i Założyciel Brand24.

Brand24 jest drugą spółką, po Nextbike Polska, którą zamierza wprowadzić na NewConnect holding LARQ

Zobacz także: Brand24 z portfela LARQ rozważa debiut na NewConnect 

Drugie podejście spółki inżynieryjno-technologicznej - Uniserv-Piecbud

Przed wakacjami spółka Uniserv-Piecbud rozpoczęła proces IPO, jednak wstrzymała ofertę. Możemy spodziewać się jej wznowienia jeszcze na jesieni.

Podtrzymujemy plany przeprowadzenia oferty publicznej, ostateczny termin transakcji będzie uzależniony od sytuacji na rynku.

Mówi Dionizy Boryczko, Prezes Uniserv-Piecbud

Uniserv-Piecbud zajmuje się budownictwem i modernizacją kominów przemysłowych, chłodni kominowych i wentylatorowych, silosów oraz pieców przemysłowych. Realizuje m.in. kontrakt na budowę chłodni kominowej w Elektrowni Jaworzno III.

Zobacz także: Debiut Uniserv-Piecbud: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki? 

Spółki gamingowe nie odpuszczają

Pod koniec wakacji dwie spółki gamingowe Cherrypick Games i The Dust ogłosiły IPO z zamiarem wejścia na NewConnect. Obie z sukcesem sprzedały wszystkie zaoferowane akcje po cenie maksymalnej. To pokazuje niesłabnącą siłę tej branży i wciąż rosnące zainteresowanie inwestorów nowymi debiutami.

To nie koniec. Zapowiedź wejścia na NewConnect jeszcze w tym roku ogłosiło studio 7Levels specjalizujące się w grach na platformy Nintendo. Spółka sfinalizowała już pre-IPO. Pozyskane środki zamierza wykorzystać na dokończenie gry „Castle of Heart”.

Pod koniec roku swój debiut zapowiada też Creepy Jar, studio deweloperskie specjalizujące się w grach typu survival simulator. Także ta spółka przeprowadziła już pre-IPO pozyskując fundusze na produkcję gier. Przed wejściem na NewConnect także możemy spodziewać się przeprowadzenia oferty publicznej. Spółka zakłada tworzenie jednej gry typu „premium” rocznie.

W następnych latach możemy spodziewać się też debiutu spółki Huuuge Games na rynku głównym. Oferta może być bardzo duża. Spółka zatrudnia około 100 osób, a jej przychody szacowane są na 70 mln zł w 2016 r.

Zobacz także: Słyszeliście już o Huuuge Games? To kolejna spółka gamingowa, porównywalna do 11 bit studios, która może zadebiutować na GPW

Zapowiedzi białoruskich debiutów

W zeszłym roku, w październiku odbyło się spotkanie przedstawicieli GPW z przedstawicielami władz Białorusi w sprawie utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO. Celem działalności nowo powołanego instytutu ma być promocja i wprowadzanie spółek białoruskich na warszawski parkiet.

Według dziennika Rzeczpospolita, zainteresowanie białoruskich firm debiutem w Polsce jest duże. Prywatyzację rozważają duże spółki takie jak rafineria w Mozyrzu, spółka paliwowa Naftan, bank Biełaruśbank, czy producent pojazdów specjalistycznych BiełAZ, ale także spółki z białoruskiego sektora IT. Niestety, rok od spotkania nie doczekaliśmy się żadnego zagranicznego debiutu. Może się to zmieni na jesieni.

Zobacz także Jak zarobić na debiucie, czyli 9 cech dobrego IPO

Do tej pory kilkanaście spółek, zapowiedziało wejście na GPW w 2017 roku. Nie jest to lista zamknięta. Pamiętajmy, że większość spółek ogłasza rozpoczęcie debiutu w ostatnim momencie, zaraz po publikacji prospektu emisyjnego. Będziemy śledzić doniesienia z rynku pierwotnego i informować o nich na łamach Strefy Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.