Debiut NanoGroup na giełdzie już jutro, 21 grudnia 2017 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 gru 2017, 09:51

Debiut NanoGroup na giełdzie już jutro, 21 grudnia 2017 r.

Z prawie miesięcznym opóźnieniem na rynek główny wejdzie NanoGroup, spółka rozwijającej projekty biotechnologiczne oparte o nanotechnologię. Giełda Papierów Wartościowych w uchwale z dnia 19 grudnia dopuściła akcje spółki do obrotu. Debiut NanoGroup jest zaplanowany na 21 grudnia 2017 roku.

Trudności z pozyskaniem kapitału

Spółka NanoGroup rozpoczęła proces IPO z założeniem zebrania około 48 mln zł. Po zakończeniu budowania księgi popytu, spółce udało się ostatecznie pozyskać dziesięć razy mniejszą kwotę czyli 4,2 mln zł. Niemal cała oferta została skierowana jedynie do inwestorów indywidualnych. Objęli oni 95% wszystkich akcji oferowanych bez redukcji zapisów.

NanoGroup planował przeznaczyć pozyskany kapitał na finalizację projektów badawczych w wysokości około 27 mln zł. Mimo pozyskania znacznie mniejszych środków, zarząd deklaruje, że mniejsze od zakładanych wpływy z IPO nie będą stanowiły przeszkody w dalszym rozwoju obecnych, wiodących projektów badawczych prowadzonych przez spółki z Grupy Nano. Badania mają być kontynuowane bez opóźnień.

Niestety realizacja pozostałych celów stanęła pod znakiem zapytania. Spółka będzie musiała przesunąć w czasie lub zrezygnować z akwizycji i z rozwoju zaplecza laboratoryjnego.

- Zrobiliśmy pierwszy krok w pozyskaniu finansowania od inwestorów giełdowych i uważam, że jest to dobry początek otwierający drogę do kolejnych rund finansowania, gdy będziemy z naszymi projektami na dalszych etapach badań – mówi Marek Borzestowski, Prezes Zarządu NanoGroup.

Prezes podkreślił też, że inwestorzy, którzy podczas trwania zapisów nie deklarowali na spotkaniach udziału w IPO, są zainteresowani dołączeniem do akcjonariatu spółki na kolejnych etapach rozwoju NanoGroup.

Zobacz także: Cena akcji NanoGroup ustalona na 4,75 zł. Spółka przesuwa realizację części planów 

Debiut NanoGroup 21 grudnia 2017 r.

Spółka NanoGroup początkowo miał zadebiutować 24 listopada. Debiut jednak został przesunięty. Ostatecznie tymczasowo zawieszony. 19 grudnia GPW podjęła uchwałę o dopuszczeniu do obrotu giełdowego na rynku równoległym (część rynku głównego) akcje spółki NanoGroup SA. Debiut ostatecznie planowany jest na czwartek 21 grudnia 2017 r.

Zobacz także: Debiut NanoGroup: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki? 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.