Cena emisyjna DataWalk ustalona na 22 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 sty 2019, 08:59

Cena emisyjna DataWalk ustalona na 22 zł

DataWalk, spółka z NewConnect działająca w branży nowoczesnych technologii, przenosi notowania na główny rynek wraz z emisją akcji. Spółka podała cenę ostateczną za jedną akcję wynoszącą 22 zł. Dziś rozpoczęły się zapisy na akcje nowej emisji i potrwają do 31 stycznia.

Cena niższa od oczekiwanej w prospekcie

Zarząd po zakończonym roadshow wśród inwestorów, spółka ustaliła cenę emisyjną w wysokości 22 zł za akcję.

– W ramach przeprowadzonego roadshow mieliśmy okazję spotkać się z licznym gronem przedstawicieli instytucji finansowych. Przedstawiona przez nas strategia rozwoju spółki high-tech w modelu z Doliny Krzemowej, oparta o kwantyfikowalne efekty realizowanych kolejno etapów, spotkała się z uznaniem inwestorów, zaś przyjęta przez nas metodologia rozwoju produktu skalowalnego globalnie, została uznana przez naszych rozmówców za godną polecenia innym, polskim spółkom z ambicjami międzynarodowymi – mówi Sergiusz Borysławski, członek zarządu DataWalk

– Cieszymy się, iż pomimo bardzo wymagającego czasu na rynku kapitałowym, spółka znajduje zainteresowanie wśród profesjonalnych inwestorów. W naszej opinii, jest to efekt dobrze przeprowadzonej edukacji rynku przez analityków DM BOŚ oraz wnikliwego raportu analitycznego. Jesteśmy przekonani, że także inwestorzy indywidualni uznają DataWalk za atrakcyjną i potwierdzą to w rozpoczynających się zapisach na akcje – dodaje.

Zobacz także: "W spółkach technologicznych kluczem jest nie tylko bycie liderem w niszy, ważne jest, by nisza była odpowiednio duża" - Rozmowa z Gabe’m Gotthardem, DataWalk

W prospekcie emisyjnym DataWalk założył wyemitowanie do 1,35 mln nowych akcji i pozyskanie około 57 mln zł. Jednak ustalona cena emisyjna akcji ograniczy pozyskane środki do maksymalnej wartości 30 mln zł. Spółka więc będzie musiała ograniczyć inwestycje w najważniejsze cele strategiczne. Według zapisów w prospekcie emisyjnym, nie zamierza rezygnować z żadnego z nich.

Ponad połowa zebranej kwoty ma być przeznaczona na rozwój działalności w USA, czyli na budowę zespołu sprzedażowo-marketingowego i stworzenie struktur sprzedażowych. Według spółki te działania doprowadzą do zdobycia referencji, które z kolei umożliwią sprzedaż produktu DataWalk do największych globalnych klientów.

„Strategicznym, długoterminowym celem Grupy jest osiągnięcie pozycji jednego z kluczowych światowych dostawców narzędzi klasy enterprise IT, służących do analizy dużych i bardzo dużych, zróżnicowanych zbiorów danych pod kątem analizy sieci powiązań. Średniookresowym celem Grupy jest pozyskanie do 4Q2021 – 1H2022 roku około dwudziestu klientów (…) wykorzystujących Platformę DataWalk na zasadach komercyjnych, w toku bieżącej działalności operacyjnej” – czytamy w prospekcie emisyjnym

Pozostałą kwotę spółka zamierza przeznaczyć na dalszy rozwój platformy analitycznej DataWalk, na ochronę własności intelektualnej oraz finansowanie działalności operacyjnej.

Ewentualny niedobór środków spółka postara się sfinansować z kapitału własnego, dotacji lub z kolejnej emisji akcji:

„W przypadku niedoboru środków pieniężnych pozyskanych w ramach Oferty, Emitent będzie finansował realizację ww. celów z wykorzystaniem kapitału własnego lub w niewielkim stopniu (Zarząd przewiduje, że nie więcej niż 20% całości wydatków) z wykorzystaniem środków pochodzących z dotacji lub innych bezzwrotnych funduszy zewnętrznych lub poprzez kolejną emisję akcji.” - czytamy dalej w prospekcie emisyjnym

Zobacz także: DataWalk rozpoczyna IPO i planuje debiut na GPW. Co warto wiedzieć o spółce

Debiut możliwy w lutym

Planowany termin przydziału akcji i zakończenia oferty został wyznaczony na 5 lutego. Następnie akcje zostaną przeniesione na rynek główny GPW. Nie został podany termin debiutu, ale z doświadczenia z innymi spółkami, możemy wysnuć przypuszczenie, że nastąpi to jeszcze w lutym 2019 r.

Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowane ok. 15% akcji nowej emisji. Dobrą wiadomością dla tej grupy inwestorów jest fakt, że będą mogli zapisać się po znanej z góry cenie, gdyż zwykle zapisy w transzy indywidualnej odbywają się po cenie maksymalnej. Każdy więc może zdecydować czy kupić akcje w ofercie czy też na rynku.

Zobacz także: 10 pytań, które powinieneś zadać zanim zainwestujesz we wzrostową spółkę technologiczną

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.