Selvit rozpoczyna podział na dwie spółki. Spółka złożyła prospekt Selvita CRO do KNF
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 kwi 2019, 10:56

Selvita rozpoczyna proces podziału - spółka złożyła prospekt emisyjny Selvita CRO do KNF

Selvita, jedna z największych firm biotechnologicznych w Europie, złożyła wniosek do KNF w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego Selvita CRO. Tym samym rozpoczęła oficjalnie proces podziału na dwie spółki. Inwestorzy otrzymają udziały w nowym podmiocie, który także zadebiutuje na GPW.

Podział to szansa na zaproszenie nowych inwestorów

Zapowiedziany miesiąc temu podział Selvity zakłada, że powstaną dwie spółki, jedna skoncentrowana na działalności usługowej, a druga na innowacyjnej.

Podział przyniesie korzyści dla dwóch rozdzielonych spółek. Część innowacyjna będzie bardziej przejrzysta dla inwestorów specjalizujących się w biotechnologii.

-Część innowacyjna musi być skoncentrowana na celach medycznych i naukowych. Nie może być skupiona jedynie na wynikach kwartalnych. Musi mieć również dostęp do bazy inwestorów międzynarodowych, specjalizujących się w branży biotechnologicznej. Dobra spółka pracująca nad swoimi projektami nie może zajmować się wszystkim po kolei, tylko musi być skoncentrowana. - wyjaśnia Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity w wywiadzie dla Strefy Inwestorów

Zyska także wydzielona część usługowa:

- Jeżeli chodzi o część usługową, to główną przesłanką są akwizycje. Tutaj kluczem jest możliwość sięgnięcia do kapitału dłużnego. Teraz nie jesteśmy w stanie zakumulować zysku na tyle dużego, żeby czekać kilka lat na przejęcie innej spółki usługowej – wyjaśnia dalej Przewięźlikowski

Oczyszczenie biznesu usługowego z ryzyk projektów innowacyjnych umożliwi spółce skorzystanie z oferty banków

- To w tej chwili jest dla nas bardzo atrakcyjne i daje możliwości na skokowy wzrost usług, zdecydowanie wyższy niż obecne średnioroczne 30%. - dodaje Przewięźlikowski

Wydzielona z Selvity spółka usługowa ma rozwijać się organicznie i poprzez akwizycje. Już w tej chwili prowadzi rozmowy w sprawie przejęć z kilkoma firmami. Ewentualne akwizycje mają być finansowane przede wszystkim z kredytów bankowych.

Zobacz także: Podział umożliwia nam zaproszenie do akcjonariatu nowych inwestorów, dla których tylko jedna część naszego modelu biznesowego jest atrakcyjna - Paweł Przewięźlikowski prezes Selvita S.A.

Nowa spółka w portfelu akcjonariuszy

Selvita CRO jest spółką wydzieloną z Selvity do realizacji działalności usługowej w obszarze biotechnologii. Inwestorzy posiadający akcje Selvity otrzymają także akcje nowej spółki, wydzielonej z jej struktur.

"W związku z podziałem spółki poprzez przeniesienie na spółkę przejmującą - Selvita CRO (...) części majątku spółki dzielonej Selvita (...) złożony został w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego spółki Selvita CRO" – czytamy w raporcie bieżącym Selvita.

Nowa spółka, Selvita CRO, wyemituje ok. 16 mln akcji. Zostaną one zaoferowane akcjonariuszom spółki Selvita. Kiedy cała procedura się zakończy obecni akcjonariusze Selvity będą mieli akcje dwóch spółek. Selvity, która zajmować się będzie działalnością usługową, oraz nowej spółki, która zajmować będzie się działalnością innowacyjną. 

Zobacz także: Widzieliśmy jak powstają nowe laboratoria spółki Selvita. Oto, dlaczego budowa ma sens [FOTOGALERIA]

Debiut na GPW, ale nie tak szybko

Zarząd planuje zwołać na sierpień walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zaakceptuje podział spółki i tym samym umożliwi rejestrację nowego podmiotu w sądzie. Zarząd liczy, że uzyska wszystkie potrzebne zgody od nadzoru finansowego na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Następnie akcjonariusze będą musieli poczekać na rejestrację w sądzie.

Dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności prawnych i uzyskaniu zgody od KNF, Selvita będzie mogła wystąpić do giełdy i KDPW z prośbą o rozpoczęcie notwań nowej spółki na GPW.

Zobacz także: Kim jest Paweł Przewięźlikowski - informatyk, który stracił głowę dla biotechnologii

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.