Debiut genXone i Starward Industries jeszcze w sierpniu na NewConnect
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 sie 2020, 16:12

genXone i Starward Industries jeszcze w sierpniu mogą zadebiutować na NewConnect

Na NewConnect jeszcze w tym miesiącu mogą pojawić się dwie spółki – wynika z komunikatów płynących z GPW i KNF. Chodzi o genXone i Starward Industries - spółki z dwóch najpopularniejszych obecnie branż.

Już za momencik grono spółek biotechnologicznych i gamingowych na NewConnect powiększy się o kolejne firmy.

genXone – innowacje w biotechnologii

Spółka genXone - specjalizująca się w diagnostyce medycznej i sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) - otrzymała od Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dostęp do systemu ESPI. Jest to jeden z pierwszych formalnych kroków wymaganych przed rozpoczęciem notowań na rynkach GPW. Dlatego też możemy założyć, że decyzja o wprowadzeniu do obrotu akcji genXone niedługo powinna zostać ogłoszona.

Działająca w branży biotechnologicznej spółka genXone jest pierwszą w Polsce firmą - i jedną z 10 na świecie - wykorzystującą technologię sekwencjonowania nanoporowego. Wraz z partnerem biznesowym - spółką Diagnostyka - genXone rozpoczął w marcu realizowanie badań laboratoryjnych w kierunku rozpoznania koronawirusa SARS-CoV-2. Laboratorium diagnostyki prowadzone przez genXone zostało wpisane na listę obwodowych laboratoriów wykonujących badania wykrywania koronawirusa. Spółka wspiera więc publiczną służbę zdrowia w identyfikowaniu nowych zachorowań.

genXone pozyskał w kwietniu w prywatnej emisji akcji ok. 4 mln zł na rozwój innowacyjnych projektów, w tym projektu badania ludzkiej mikrobioty jelitowej, Nanobiome. Projekt ten ma zostać skomercjalizowany jeszcze w tym roku.

„Mam nadzieję, że już w najbliższej przyszłości Nanobiome będzie sztandarowym produktem naszej spółki. Wprawdzie prace związane z diagnostyką koronawirusa opóźniły proces, ale obecnie nasze laboratorium B+R powraca do standardowego trybu pracy. Pierwszym krokiem jest stworzenie bazy danych zawierającej normy dla mikrobiomu jelitowego Polaka, korzystając z technologii sekwencjonowania nanoporowego” - powiedział prezes genXone, Michał Kaszuba.

„Klient będzie mógł samodzielnie pobrać w domu próbkę do badania, przesłać ją do nas, a my dokonamy analizy porównawczej na tle ustalonych norm. Otrzymawszy wynik klient samodzielnie, bądź konsultując się z dietetykiem, będzie w stanie opracować modyfikację swojej diety i zachowań” - dodał Kaszuba.

Zobacz także: genXone planuje debiut na NewConnect i przygotowuje się do wdrożenia projektu Nanobiome

Starward Industries – gry w stylu „atompunk”

Drugi potencjalny sierpniowy debiutant jest przedstawicielem branży producentów gier video. Giełda Papierów Wartościowych podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia do obrotu akcji studia gamingowego Starward Industries. Oznacza to, że już niedługo spółka rozpocznie notowania na rynku NewConnect. Starward Industries opublikował też dokument informacyjny.

Starward Industries jest stosunkowo młodym, niezależnym studiem. Założycielami są deweloperzy gier z wieloletnim doświadczeniem oraz inwestorzy indywidualni. Spółka skupia się na stworzeniu swojej pierwszej gry bazującej na adaptacji książki Stanisława Lema.

Będzie to gra przygodowa w trybie pierwszoosobowym. Nieliniowa fabuła ma opowiadać o losach astronautów na obcej planecie. Od strony graficznej i tzw. klimatu, ma być utrzymana w stylu „atompunk”, czyli retro-futurystycznym, nawiązującym do designu z lat 1945-1965. Przewidywany czas rozgrywki został oszacowany na 8 godzin.

Zobacz także: Starward Industries: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

„Spółka świadomie wykorzystuje wzornictwo okresu, w którym powstawała książka, kreując alternatywną przyszłość, w której cywilizacja nadal rozwija technologię atomową ale nie doszło do rewolucji cyfrowej. (…) Głównym atutem gry jest doskonale opowiedziana, wciągająca historia, młodego naukowca-kosmonauty badającego obcą planetę. Wraz z postępami w eksploracji, odkrywa on tajemniczą, wrogo nastawioną siłę, której bliższa charakterystyka daleko wykracza poza zdolności poznawcze ludzkiej cywilizacji” - czytamy w dokumencie ofertowym.

starward Industries

Gra ma zostać ukończona i wydana w 2021 roku, w którym przypada 100-lecie urodzin Stanisława Lema.

Zobacz także: 10 spółek, dla których NewConnect stał się już za mały i planują debiut na głównym rynku GPW

Ciekawa jesień pod względem debiutów

Dwie powyższe spółki wydają się być najbliżej debiutu na rynku NewConnect. Jednak nie są jedyne. Na giełdę w tym roku, w szczególności na rynek alternatywny, wybiera się znaczne grono innych spółek z różnych segmentów biznesowych.

Także na głównym rynku GPW spodziewamy się ożywienia. Mogą pojawić się na nim duże podmioty z równie dużymi ofertami akcji.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.