Wycena InPost w IPO imponuje. Nikt na GPW nie zyskał na wartości tyle
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 sty 2021, 07:15

Nikt na GPW nie zyskał w 4 lata tyle co InPost poza giełdą

Tylko jedna polska spółka publiczna – chodzi o Columbus Energy notowaną na NewConnect – zwiększyła w ciągu 4 ostatnich lat wycenę bardziej, niż InPost.

27 stycznia na giełdzie w Amsterdamie zadebiutuje InPost. Spółka Rafała Brzoski wraca na parkiet po 4 latach, bo kiedyś była już notowana – na GPW w Warszawie. Została wyceniona na około 7-8 mld euro (32-36 mld zł). Postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo jej wycena wzrosła od momentu zejścia z warszawskiego parkietu oraz jak poza giełdą jej wartość urosła w stosunku do innych znanych polskich spółek publicznych.

InPost poza giełdą zwiększył wycenę 70-krotnie!

Spółka InPost i jej matka, spółka Integer, były kiedyś notowane na GPW. Jednakże wpadły w tarapaty finansowe i w 2017 roku AI Prime z grupy Adventu i Rafał Brzoska ogłosili wezwanie, a potem przymusowy wykup akcji spółek. W ten sposób 4 lata temu Integer.pl i InPost zostały wycofane z obrotu.

Gdy InPost i Integer schodziły z GPW, miały łączną wycenę na poziomie około 475 mln zł. InPost był wart około 125 mln zł, a Integer został wyceniony w wezwaniu na 350 mln zł.

Teraz InPost został wyceniony na około 34 mld zł (jeśli uśrednimy widełki wyceny). To oznacza, że w ciągu 4 lat wartość biznesu paczkomatowego urosła o 7 157%, czyli ponad 70-krotnie! Już sam wzrost w ujęciu nominalnym (o 33,5 mld zł) i procentowym robi kolosalne wrażenie, ale zobaczmy jak wypada na tle giełdowych spółek.

Zobacz także: InPost zawstydził CD PROJEKT i Dino Polska. Zadebiutuje w Amsterdamie z wyceną około 34 mld zł

Na polskiej giełdzie jest tylko jedna spółka, która urosła bardziej

Najpierw spójrzmy na główny parkiet GPW w poszukiwaniu spółek, które mogą dorównać InPostowi. Dla uproszczenia przyjmijmy, iż badamy okres równo 4 lat (od 22.01.2017), choć InPost i Integer zeszły z parkietu w dalszej części 2017 roku. Okazuje się, że żadna ze spółek notowanych na głównym rynku nie dorównuje spółce Rafała Brzoski, pod względem zmiany procentowej kapitalizacji w tym okresie. Najbliżej był Mercator Medical, który dzięki pandemii był hitem 2020 roku, ale i tak różnica jest spora.

Okazuje się, że nawet spółki gamingowe – na których w tych latach panowała hossa - nie dorównują spółce posiadającej paczkomaty. Kultowy CD PROJEKT urósł w ciągu 4 lat na wycenie o 327% i wypada przy InPoście blado. Lepiej wypada PlayWay (13-krotny wzrost wartości), ale i tak jest daleko w tyle…

Wzrost wyceny InPostu na tle wybranych spółek z GPW w okresie 22.01-2017 - 25.01.2021 (proc.)

InPost7157
Mercator Medical1611
Mobruk1434
Nexity1416
PlayWay1346
Sunex960
CD Projekt327

Źródło: GPW

No to poszukajmy jeszcze godnych InPostu rywali na NewConnect. Tutaj spotyka nas niespodzianka. Udało się znaleźć spółkę, której wycena rynkowa skoczyła w okresie ostatnich 4 lat bardziej, niż pozagiełdowa wycena InPostu. Chodzi o firmę Columbus Energy, która prowadzi działalność w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych i biznesu. Kapitalizacja Columbusa skoczyła o imponujące 15 166%, czyli dwukrotnie bardziej, niż InPostu. Problem w tym, że nawet po takim wzroście nominalnie Columbus ma „ledwie” 1,8 mld zł kapitalizacji, a równo 4 lata temu miał 80 mln zł kapitalizacji – z taki niskiego pułapu dynamiczne wzrosty są o wiele prostsze.
 

Wzrost wyceny InPostu na tle wybranych spółek z NewConnect w okresie 22.01-2017 - 25.01.2021 (proc.)

Columbus Energy15166
InPost7157
Rocca2000
Blirt1083
Blumerang1050

Źródło: GPW

Jak widać, z wielkim trudem udało się znaleźć jedną spółkę z NewConnect, która w ostatnich 4 latach zyskała procentowo na wartości bardziej, niż InPost poza giełdą. Na rynku głównym nie ma ani jednej spółki, która może się pochwalić takim osiągnięciem. To pokazuje, jak wiele udało się osiągnąć spółce Rafała Brzoski poza parkietem. Szkoda, że jednak nie wypracowała tej wartości będąc notowaną, bo akcjonariusze z pewnością byliby zadowoleni. A tak są… zdenerwowani.

Zobacz także: 63 spółki, które planują debiut na NewConnect w 2021

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.