Jak przyciągać spółki technologiczne aby debiutowały na GPW
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 mar 2021, 09:28

Jak przyciągać polskie spółki technologiczne aby przeprowadzały IPO na GPW

W Polsce powstaje coraz więcej spółek technologicznych, które mają innowacyjne projekty i czekają na inwestorów. Co powinniśmy zrobić, aby wybierały one rodzimy kapitał i nie chciały ani nie musiały szukać inwestorów zagranicą?

Panel kończący XXI Konferencję Izby Domów Maklerskich poświęcony został technologicznym „jednorożcom” i temu jak zatrzymać je na polskim rynku. Gośćmi panelu dyskusyjnego byli Maciej Jacenko – prezes Pekao Investment Banking, Bartłomiej Gola – partner w SpeedUp Venture Capital Group oraz Bartosz Świdziński - członek zarządu Erste Securities Polska.

Jak zachęcać polskie spółki technologiczne do debiutów na GPW

Świat, gospodarka oraz technologie przeszły ogromną zmianę w ostatnim roku – pandemia przyspieszyła niektóre trendy, uruchomiła też nowe. Powstaje coraz więcej spółek z ciekawymi pomysłami. Potencjalnie mogą one stać się emitentami na GPW, jednak ich właściciele starają się być pragmatyczni. Dziś pojawia się coraz więcej możliwości finansowania, dlatego stoją oni przed trudnym wyborem.

„Jest kilkadziesiąt spółek które klasyfikują się nawet do WIG20. Jak je zachęcić do wejścia na giełdę w Polsce? To jest ważne pytanie!” - Bartosz Świdziński - Członek Zarządu, Erste Securities Polska SA

Co można zrobić w tym kierunku aby właściciele spółek wybierali debiut na GPW jako opcję pozyskania kapitału? Ze słów ekspertów wynika, że należy zapewnić polskim spółkom technologicznym odpowiednie warunki:

  • budować bazy silnych inwestorów,
  • zastosować dobry PR,
  • dać im warunki do zdobywania wiedzy oraz wymiany doświadczeń z innymi spółkami,
  • zapewnić im czytelny proces publikowania przepisów,
  • oraz zachęty podatkowe (które na pewno mogą się okazać ważne dla tych mniejszych spółek).
     

jednorożce gpw

Zobacz także: Oferta publiczna Live Motion Games z grupy PlayWay. Co warto wiedzieć o spółce, która ma w planach debiut na NewConnect

Debiutów na GPW i NewConnect może być więcej

Polska giełda od pewnego czasu staje się miejscem, gdzie inwestorzy dostrzegają coraz większe korzyści z inwestowania. Wciąż pojawiają się nowe spółki, które chcą wejść na rynek NewConnect – można powiedzieć, że ustawiają się w kolejce. Rok 2020 nie był na GPW i NewConnect zły pod względem debiutów, a wiele wskazuje na to, że bieżący będzie jeszcze lepszy.

Przypomnijmy, że w 2020 roku na głównym rynku zadebiutowało 5 spółek, a na NewConnect 13 nowych podmiotów. Największą ofertę przeprowadziło Allegro (9,2 mld zł, przy 1 mld zł nowej emisji), niemały był też debiut Canal+ Polska (wartość oferty – 1,3 mld zł). Drugą największą emisję po Allegro przeprowadziła spółka gamingowa People Can Fly (95 mln zł.).

Czy na debiutach na GPW i NewConnect w 2020 roku można było zarobić? To zależy od tego, kiedy zaczynaliśmy inwestycję. Jeśli akcje były kupowane tuż po debiucie, na pierwszej sesji, to niestety, ale w 11 na 18 przypadków ponosiliśmy stratę. Jednak kiedy dokonaliśmy zakupu jeszcze przed wejściem spółki na giełdę sytuacja prezentowała się zupełnie inaczej. Najlepszym przykładem są spółki takie, jak Allegro i People Can Fly, które już od pierwszego dnia przynosiły korzyści. Więcej na ten temat można przeczytać w naszej analizie.

Takie spółki, jak Allegro, pokazują nam, że nie musimy tracić dużych graczy. Że mogą debiutować na parkiecie w Warszawie. Chociaż są też spółki, jak InPost, które były notowane na GPW, a jednak postanowiły wypłynąć na szersze wody. Na tą chwilę należy budować dla polskich spółek technologicznych bezpieczną przystań i mądrze zachęcać do pozostania w kraju. Należy im pokazać, że warto zostać.

Zobacz także: Analiza fundamentalna w najbliższych latach może się bardzo zmienić - stwierdzili eksperci podczas XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.