Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Debiuty i oferty publiczne, które mogą odbyć się na głównym rynku GPW, jeszcze w 2021 r.

Udostępnij

Końcówka 2021 r. zapowiada się bardzo interesująco pod względem IPO na głównym rynku GPW. W listopadzie i grudniu może rozpocząć oferty publiczne jeszcze 11 spółek. Część z nich już zapowiedziała start IPO.

W tym roku debiutów nie brakowało. Na głównym rynku GPW pojawiło się 8 nowych spółek, a trzy kolejne przeniosły notowania z NewConnect. Jesteśmy też po zakończeniu zapisów na akcje PolTREG oraz Big Cheese Studio, które wprowadzą akcje w najbliższych tygodniach na parkiet. Jednak dopiero końcówka roku zapowiada się intensywnie pod względem IPO.

4 najbliższe oferty publiczne w 2021 r.

Najbliższa oferta publiczna rozpocznie się 19 listopada. Będą to zapisy na akcje spółki Bio Planet #BIP, która przechodzi z NewConnect na główny rynek GPW. W ramach IPO spółka zaoferuje akcje nowej emisji i oczekuje wpływów do 6,5 mln zł. Pozyskany kapitał posłuży budowie i wyposażeniu nowych zakładów konfekcjonowania.

„Jesteśmy zdeterminowani do budowy nowych zakładów konfekcjonowania. To możliwość istotnego obniżenia jednostkowych kosztów paczkowania i szansa na skokowy wzrost biznesu w ciągu kilku najbliższych lat. Składają się na to już wypracowana pozycja lidera rynkowego oraz sprzyjające trendy konsumenckie w obszarze żywności ekologicznej.” – mówi Sylwester Strużyna, Prezes Zarządu Bio Planet S.A.

Spółka opublikowała już prospekt emisyjny.

Zobacz także: Bio Planet startuje z emisją akcji i przechodzi z NewConnect na główny rynek GPW

W ostatnich dniach zapowiedział rozpoczęcie IPO jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Murapol zamierza zaoferować wyłącznie akcje już istniejące, należące do większościowego akcjonariusza, funduszu AEREF V PL Investment S.à r.l.

Zaoferowane akcje stanowić będą do 35% kapitału zakładowego. Murapol nie podał jeszcze szczegółów oferty publicznej. Stanie się to po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego i jego publikacji.

Zobacz także: Debiut Murapol, jednego z największych deweloperów, coraz bliżej. Spółka przeprowadzi publiczną ofertę akcji

Podobną drogę obrała też Grupa Pracuj. Spółka jest liderem i wiodącą platformą technologiczną w branży HR w Europie Środkowo-Wschodniej. Planuje ofertę wyłącznie akcji istniejących. Podobnie więc jak Murapol, Grupa Pracuj nie pozyska kapitału na rozwój w zapowiadanym IPO. Obecnie czekamy na zatwierdzenie i publikację prospektu emisyjnego.

Grupa Pracuj działa na rynku od ponad 20 lat. Jest właścicielem znanych serwisów Pracuj.pl, Robota.ua oraz eRecruiter – polskiej platformy rekrutacyjnej typu SaaS.

Zobacz także: Grupa Pracuj zapowiada IPO. Lider na rynku cyfrowej rekrutacji planuje debiut na GPW

Debiut i ofertę publiczną zapowiedział też STS Holding, Grupa będzie pierwszym przedstawicielem branży zakładów bukmacherskich notowanym na GPW. STS Holding działa od od niemal 25 lat. Jest największym bukmacherem, pod względem obrotów, w Polsce i posiada blisko połowę udziałów w polskim rynku bukmacherskim.

Także w tym przypadku w ofercie publicznej zostaną zaoferowane wyłącznie akcje nowej emisji. Prospekt emisyjny STS Holding nie został jeszcze zatwierdzony. Zwykle jednak zapowiedź ze strony spółki jest znakiem, że procedury zatwierdzające w KNF są na zaawansowanym etapie i publikacji dokumentu możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

Zobacz także: Debiut STS Holding, lidera wśród bukmacherów, już blisko. Spółka zamierza przeprowadzić ofertę publiczną i wejść na GPW

7 zapowiedzi debiutów w 2021 r.

Oprócz powyższych czterech już ogłoszonych ofert publicznych, możemy spodziewać się jeszcze 7 kolejnych. W Komisji Nadzoru Finansowego procedowane jest kilka prospektów emisyjnych, których zatwierdzenia możemy spodziewać się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Trwają zaawansowane prace nad zatwierdzeniem prospektu emisyjnego Metalkas. Spółka jest liderem w produkcji regałów metalowych w Europie i największym producentem drabin w Polsce. Metalkas jest ponadto jednym z największych krajowych producentów mebli metalowych i sejfów.

Od sierpnia KNF proceduje także prospekt Vortex Energy spółki holdingowej podmiotu działającego na rynku energii odnawialnej w Polsce, tj. grupy Vortex Energy. Grupa działa od 17 lat głównie na terenie Polski oferując planowanie, rozwój i realizację projektów farm fotowoltaicznych oraz parków wiatrowych.

Także w sierpniu do KNF trafił prospekt DESA, największego podmiotu na rynku sztuki w Polsce. Spółka prowadzi dom aukcyjny oferujący pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. DESA oferuje także możliwość inwestowania w dzieła sztuki oraz obiekty kolekcjonerskie poprzez spółkę Keil Art.

Zobacz także: Desa chce w ciągu kilku lat wejść do piątki największych domów aukcyjnych w Europie

Na podobnym etapie prac w KNF jest też prospekt Transition Technologies MS SA. Spółka działa na rynku outsorcingu IT. Wejście na GPW jest jedną z rozważanych możliwości, które mają wspomóc rozwój grupy. Spółka zamierza zwiększyć dywersyfikację geograficzną poprzez m.in. akwizycje.

Ponadto jeszcze trzy spółki obecne na NewConnect mają szansę na finalizację przejścia na główny rynek. Są to BioMaxima #BMX, SpyroSoft #SPR oraz MedApp #MDA. Wszystkie złożyły prospekty emisyjne, które są już na zaawansowanym etapie prac w KNF.

W kolejce znajdują się także, stosunkowo niedawno złożone prospekty emisyjne Oferteo oraz notowanych na NewConnect dwóch spółek: Pointpack i Novavis Group.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Udostępnij

Tagi