Murapol wraca z planami IPO i znowu rozważa debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 wrz 2023, 11:11

Murapol wraca z planami IPO i znowu rozważa debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych

Murapol, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, poinformował o zamiarze wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych – informuje portal Puls Biznesu. To już drugie podejście do giełdy dewelopera z Bielsko-Białej. Dwa lata temu, w dwudziestą rocznicę powstania, spółka rozpoczęła procedurę IPO, jednak ostatecznie odstąpiła od oferty.

Na fali bezprecedensowych wzrostów cen nieruchomości i dobrej koniunktury w branży deweloperskiej, Murapol postanawia wznowić IPO i zadebiutować na GPW. Byłaby to pierwsza, znaczącej wielkości, oferta publiczna od bardzo dawna i miałaby duży wpływ na pobudzenie rynku IPO po wieloletnim maraźmie.

Zobacz także: Nie tylko na GPW brakuje debiutów. Rynek IPO w Europie w 1 połowie 2023 pozostawał słaby, ale jest szansa na poprawę

Jak informuje Puls Biznesu, deweloper ponownie robi podejście do giełdy, gdyż chce wykorzystać sprzyjające warunki makroekonomiczne i boom na mieszkania spowodowany między innymi Bezpiecznym Kredytem 2 proc.

Pod koniec listopada 2021 r. Murapol poinformował o odstąpieniu od rozpoczętej oferty akcji już po zapisach inwestorów indywidualnych. Należy pamiętać, że koniunktura giełdowa w tamtym czasie załamywała się i spółka nie osiągnęła satysfakcjonującej dla niej wyceny.

Zobacz także: Grupa Murapol odwołała ofertę publiczną akcji. IPO dewelopera mieszkaniowego przesunięte

Model biznesowy Murapol

Murapol, jako jeden z największych deweloperów mieszkaniowych, działa w kilkunastu najważniejszych miastach Polski, w tym między innymi w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach.

Grupa Murapol przeszła restrukturyzację w ostatnich latach i teraz koncentruje się głównie na swojej głównej działalności. Skupia się na rynku nieruchomości, oferując przede wszystkim mieszkania o metrażach 38-52 m2 w segmentach popularnych i popularnych premium. Firma specjalizuje się w budowie lokali dla osób szukających swojego pierwszego mieszkania, choć ma też niewielki odsetek klientów poszukujących drugiego lub trzeciego lokum. Inwestycje są zlokalizowane w obszarze "middle ring", co oznacza, że nie są to centra miast, ale także nie przedmieścia – charakteryzują się dobrym dojazdem i otoczeniem starszych budynków.

Zarząd uważa, że oferta w tych lokalizacjach i segmentach jest bardziej odporna na wahania wynikające z czynników makroekonomicznych. Grupa także rozprzestrzenia się geograficznie, co pozwala jej korzystać z rozwoju w miastach regionalnych, jednocześnie unikając silnej konkurencji ze strony największych graczy na rynku nieruchomości.

Spółka systematycznie rozbudowuje swój bank ziemi, skupiając się na minimalizowaniu ryzyka związanego z nabywaniem gruntów. W większości przypadków nabycie ziemi odbywa się w dwóch etapach, z umową warunkową, co pozwala uniknąć ryzyka i zapewnić pełne prawa dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zakończeniu procesów prawnych.

Debiut Murapol na GPW mógłby zapoczątkować tak długo oczekiwany powrót do dużych ofert publicznych na polskim rynku akcji. Nieudane tegoroczne podejście Dr. Irena Eris do rynku, zniechęciło pozostałe spółki. Teraz znów mamy szansę na zmianę.

Zobacz także: 10 ostatnich dywidend z przyzwoitą stopą dywidendy

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.