Likwidacja OFE może zostać przesunięta przez epidemię COVID-19
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 mar 2020, 06:30

Likwidacja OFE może zostać przesunięta. W najbliższych dniach Sejm podejmie decyzję co dalej

Pierwotnie Otwarte Fundusze Emerytalne miały zostać zlikwidowane 1 czerwca. Jednak w związku z epidemią COVID-19 ten termin może się wydłużyć.

Jeszcze w lutym ustawa o likwidacji OFE została przegłosowana przez Sejm i trafiła do Senatu. Jednak 13 marca została odrzucona przez senatorów i ponownie trafiła do Sejmu. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni powinna zostać podjęta ostateczne decyzja, czy termin 1 czerwca jest nadal aktualny.

„Reforma OFE ma zacząć się 1 czerwca, więc na ostateczną decyzję, czy ją przeprowadzić, mamy jeszcze 2-3 tygodnie” - powiedział PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.
 

Zobacz także: Otwarte Fundusze Emerytalne do likwidacji - 1 czerwca OFE zmienią się w IKE

Możliwe odroczenie likwidacji OFE

Dokładnie 1 czerwca 2020 roku miała wejść w życie ustawa o likwidacji OFE. Tego samego dnia powinna być dostępna możliwość składania wniosków dla osób, które nie chcą skorzystać z domyślnej opcji przeniesienia środków na Indywidualne Konto Emerytalne.

Osoby, które chcą wybrać ZUS, będą musiały w odpowiednim terminie złożyć wniosek. Na ten moment będą mogły to zrobić od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku.

„Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu” - podkreślano w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Domyślny wybór IKE lub deklaracja wyboru ZUS to odpowiednio przekształcenie OFE w emerytalny filar kapitałowy lub wybór wyłącznie filaru opartego o waloryzowaną emeryturę z ZUS. Wybór ZUS oznacza rezygnację z oszczędzania na emeryturę w systemie kapitałowym. Zebrane od tej pory oszczędności emerytalne w całości gromadzone będą na koncie w ZUS. Kapitał jest tam ewidencjonowany indywidualnie dla każdego ubezpieczonego i jest waloryzowany ustalanymi przez rząd wskaźnikami” - czytamy dalej w komunikacie.

Jednak w związku z odrzuceniem ustawy przez Senat 13 marca, ponownie trafiła ona do Sejmu. Jak podkreślał Paweł Borys, prezes PFR, w ciągu najbliższych tygodni powinna zostać podjęta decyzja co dalej z terminem likwidacji OFE. Nie wyklucza się przesunięcia tej daty w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

„Obecnie nie jest właściwy moment na reformę OFE, decyzje zostaną podjęte w najbliższych tygodniach” - powiedział w radiu TOK FM prezes PFR, Paweł Borys.

Zobacz także: Termin składania deklaracji o przeniesienie środków z OFE do ZUS uległ zmianie

Wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych przesunięte

Na decyzję w związku z likwidacją OFE trzeba jeszcze zaczekać, jednak wdrażanie PPK już zostało zawieszone. Kilka dni temu Pawel Borys sygnalizował, że należy zmienić termin wejścia w życie II etapu PPK, który obejmuje firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników.

Zgodnie z sugestiami prezesa PFR, wdrożenie II etapu PPK będzie wykonane jednocześnie z terminem wejścia w życie III etapu. Ostatni z nich obejmuje firmy zatrudniające od 20 do 50 pracowników.

„Tym samym termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK w II etapie został przesunięty z 24.04.20 do 27.10.20, a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK z 11.05.20 do 10.11.20. Terminy III etapu (firmy z 20-50 pracownikami) nie został zmieniony” - czytamy w komunikacie PAP Biznes.
 

Zobacz także: Polska giełda w ostatnich latach poraża słabością. W przeszłości taka postawa rynków poprzedzała kryzys gospodarczy w regionie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.