Kurs funta brytyskiego spada. Co dalej z walutą UK po BREXIT
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 lut 2020, 06:45

Kurs brytyjskiej waluty spada. Co dalej z notowaniami funta po brexicie?

Wielka Brytania opuściła już Unię Europejską, a teraz czas na negocjacje handlowe. Sprawdzamy jak nowa sytuacja wpłynie na kurs funta brytyjskiego oraz euro.

W ostatnich dniach kurs funta brytyjskiego przekraczał 5,10 zł, natomiast cena euro sięgała 4,30 zł. Jak na razie notowania obydwu walut spadły o kilka groszy, jednak najbliższe negocjacje handlowe, które będą podejmowane przez Wielką Brytanię, mogą mieć wpływ na ceny tych walut.

- Choć członkostwo Wielkiej Brytanii w UE się zakończyło, to od strony ekonomicznej nic nie ulega zmianie. Dopiero to, co zostanie ustalone w rozpoczynających się negocjacjach handlowych między Londynem i Brukselą oraz ile czasu strony dadzą sobie na rozmowy, będzie miało istotny wpływ na funta, a pośrednio też i na euro – zwraca uwagę główny ekonomista TMS Brokers, Konrad Białas.

Notowania GBP/PLN

GBPPLN

Zobacz także: Brexit staje się faktem. Sprawdzamy co to oznacza dla polskich spółek

11 miesięcy na osiągnięcie porozumień handlowych

Obecnie Wielka Brytania weszła w okres, w którym ma czas do końca roku na podpisanie nowych umów handlowych, już jako kraj spoza Unii Europejskiej. W przypadku niepowodzenia negocjacji, rok 2020 zakończy się tzw. twardym brexitem. Jednak Wielka Brytania może złożyć do czerwca prośbę, aby przedłużyć okres negocjacji handlowych.

- Start negocjacji podkreśla różnicę w oczekiwaniach rządu brytyjskiego i Komisji Europejskiej, co przywołuje obawy, że brak umowy do końca roku doprowadzi do technicznego twardego brexitu w 2021 r. Biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania ma czas do końca czerwca na złożenie prośby o przedłużenie negocjacji, przynajmniej do tego czasu możliwe jest odnawianie negatywnej presji na funcie za każdym razem, gdy pojawią się zgrzyty – podkreśla Konrad Białas.

Największą szansą dla funta będzie dążenie przez premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona do osiągnięcia przyjacielskich stosunków handlowych. Jednak jego ostatnie wypowiedzi pokazały, że z tym może być kłopot. Kilka dni temu premier podkreślił, że jest w stanie przerwać negocjacje z UE, jeżeli nie dojdą do porozumienia w sprawie kluczowych kwestii.

Wpływ brexitu na cenę euro będzie na pewno mniejszy niż w przypadku funta. Umocnienie euro może nastąpić również w przypadku osiągnięcia porozumień handlowych na linii Wielka Brytania-UE. To właśnie przebieg rozmów między Londynem a Brukselą może być źródłem niepewności dla inwestorów.

- W przypadku euro wpływ negocjacji umowy handlowej z Wielką Brytanią będzie zdecydowanie słabszy od perspektyw ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz płynących z tego implikacji dla polityki Europejskiego Banku Centralnego. Mimo to przyjacielskie i nieprzyspieszone negocjacje z Wielką Brytanią będą obniżać niepewność europejskich przedsiębiorstw, co powinno wzmacniać spodziewane przyspieszenie ożywienia, a razem z tym umacniać euro – podsumowuje Białas z TMS Brokers.

Notowania EUR/PLN

WYKRES

Zobacz także: Prognozy dla euro na 2020 rok. Notowania EUR/PLN znajdują się najniżej od 2018 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.