Król dolar pokazuje siłę, jak długo będzie jeszcze drożał w stosunku do innych walut?
Przecena eurodolara po wczorajszym Fed sprowadziła kurs do poziomu najniższego od 20 lat. Dolar rośnie w siłę głównie przez działania Fed i Władimira Putina.
Po wczorajszym posiedzeniu Fed indeks dolara amerykańskiego osiągnął nowe 20-letnie maksimum, a jednocześnie kurs EUR/USD spadł do poziomu najniższego od 20 lat. Oczywiście, nie jest to dobra wiadomość dla rynków akcji i ryzykownych aktywów.
INDEKS DOLARA AMERYKAŃSKIEGO OSIĄGA NOWE 20-LETNIE MAKSIMUM #DXY $USD #Fed #FOMC pic.twitter.com/ohNuNRCX2p
— Łukasz Klufczyński (@LKlufczynski) September 21, 2022
Fed i Putin wspierają USD
Wydaje się, że dolar rośnie w siłę i nic go nie zatrzyma. Jego główną, najważniejszą pożywką są podwyżki stóp procentowych w USA i zmniejszanie bilansu przez Fed. Co więcej, Fed od czerwca stał się bardziej jastrzębi. Tak zwany wykres punktowy (dot plot) pokazuje, że stopy w USA mogą wzrosnąć powyżej 4,5%, do nawet 4,9% w 2023 roku, tymczasem przed wczorajszym posiedzeniem rynek spodziewał się szczytu w marcu (4,5%) i spadku do 4% na koniec 2023 roku.
Dot plot heading toward near 5% pic.twitter.com/42yY2eQwBA
— Sven Henrich (@NorthmanTrader) September 21, 2022
#Fed hikes 75bps as expected, median forecast shows rates 4.4% at end-2022. Voted 12-0 For Fed Funds Rate Action. FOMC 'dot plot' shows 12 of 19 members see rates ranging from 4.5% to 5% in 2023. pic.twitter.com/fE29OmQmGr
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) September 21, 2022
Oczywiście, siłę dolara amerykańskiego wzmacniają także niepomyślne wieści ze świata polityki. W ostatnich dniach władze Rosji zdecydowały się na mobilizację i zapowiedziały, że zamierzają kontynuować „operację specjalną” w Ukrainie. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin postraszył także Zachód bronią jądrową. W wyniku jego wystąpienia dolar umocnił się wyraźnie w stosunku do walut krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. W ciągu ostatnich 5 dni kurs USD/PLN urósł o 2,2%, a od początku 2022 roku już o 19,7%.
Notowania USD/PLN na tle USD/EUR – 2022 rok
Źródło: TradingView
Zobacz także: Fed podwyższa stopy i szykuje się na recesję, oto co powiedział Jerome Powell
Dolar może pozostać silny, po krótkoterminowej korekcie
Pojawia się oczywiście pytanie ile jeszcze dolar będzie rósł w siłę? Do jakiego poziomu może dotrzeć kurs EUR/USD? Przypomnijmy, że kurs EUR/USD spadł w tym roku już o -13,3%.
Jeśli chodzi o krótki termin, dolar może nieco spuścić z tonu. Eren Sengezer, analityk FXStreet, zauważa, że od rana widać poprawiające się nastroje rynkowe, które utrudniają dolarowi zachowanie siły: „W drugiej połowie dnia pojawią się dane Initial Jobless Claims, które prawdopodobnie zostaną zignorowane przez uczestników rynku. Jeśli otwarcie na Wall Street będzie zielone, możemy zobaczyć pogłębioną korektę spadkową EUR/USD”.
Jednak w średnim terminie, „greenback” powinien być wciąż mocny. Analitycy portalu InternetowyKantor.pl uważają, że to jeszcze nie koniec rajdu USD. „Zielony próbuje przebijać kolejne dołki na głównej parze walutowej świata. Najnowszego minimum EUR/USD (najniżej od ponad 20 lat) przyjdzie nam szukać przy 0,981. Tym samym do wyznaczenia historycznego rekordu na eurodolarze został tylko cent, a więc leży on już w zasięgu ręki i chyba atak na to (także psychologiczne) wsparcie warto rozważać jako scenariusz bazowy w krótkim terminie” - stwierdzają.
Na moment tworzenia tego tekstu, kurs EUR/USD wynosił 0,987. Konsensus rynkowy analityków mówi, że na koniec roku może on wynosić 0,919 co daje pole do spadku o 6,9%. Konsensus przewiduje, że rok 2023 to może być nadal okres umacniania się USD w stosunku do euro.
Konsensus prognoz dla EUR/USD
Źródło: longforecast.com