Król dolar pokazuje siłę, jak długo będzie jeszcze drożał w stosunku do innych walut?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 wrz 2022, 12:00

Król dolar pokazuje siłę, jak długo będzie jeszcze drożał w stosunku do innych walut?

Przecena eurodolara po wczorajszym Fed sprowadziła kurs do poziomu najniższego od 20 lat. Dolar rośnie w siłę głównie przez działania Fed i Władimira Putina.

Po wczorajszym posiedzeniu Fed indeks dolara amerykańskiego osiągnął nowe 20-letnie maksimum, a jednocześnie kurs EUR/USD spadł do poziomu najniższego od 20 lat. Oczywiście, nie jest to dobra wiadomość dla rynków akcji i ryzykownych aktywów.

Fed i Putin wspierają USD

Wydaje się, że dolar rośnie w siłę i nic go nie zatrzyma. Jego główną, najważniejszą pożywką są podwyżki stóp procentowych w USA i zmniejszanie bilansu przez Fed. Co więcej, Fed od czerwca stał się bardziej jastrzębi. Tak zwany wykres punktowy (dot plot) pokazuje, że stopy w USA mogą wzrosnąć powyżej 4,5%, do nawet 4,9% w 2023 roku, tymczasem przed wczorajszym posiedzeniem rynek spodziewał się szczytu w marcu (4,5%) i spadku do 4% na koniec 2023 roku.

Oczywiście, siłę dolara amerykańskiego wzmacniają także niepomyślne wieści ze świata polityki. W ostatnich dniach władze Rosji zdecydowały się na mobilizację i zapowiedziały, że zamierzają kontynuować „operację specjalną” w Ukrainie. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin postraszył także Zachód bronią jądrową. W wyniku jego wystąpienia dolar umocnił się wyraźnie w stosunku do walut krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. W ciągu ostatnich 5 dni kurs USD/PLN urósł o 2,2%, a od początku 2022 roku już o 19,7%.

Notowania USD/PLN na tle USD/EUR – 2022 rok

usdpln usdeur 2022

Źródło: TradingView

Zobacz także: Fed podwyższa stopy i szykuje się na recesję, oto co powiedział Jerome Powell

Dolar może pozostać silny, po krótkoterminowej korekcie

Pojawia się oczywiście pytanie ile jeszcze dolar będzie rósł w siłę? Do jakiego poziomu może dotrzeć kurs EUR/USD? Przypomnijmy, że kurs EUR/USD spadł w tym roku już o -13,3%.

Jeśli chodzi o krótki termin, dolar może nieco spuścić z tonu. Eren Sengezer, analityk FXStreet, zauważa, że od rana widać poprawiające się nastroje rynkowe, które utrudniają dolarowi zachowanie siły: „W drugiej połowie dnia pojawią się dane Initial Jobless Claims, które prawdopodobnie zostaną zignorowane przez uczestników rynku. Jeśli otwarcie na Wall Street będzie zielone, możemy zobaczyć pogłębioną korektę spadkową EUR/USD”.

Jednak w średnim terminie, „greenback” powinien być wciąż mocny. Analitycy portalu InternetowyKantor.pl uważają, że to jeszcze nie koniec rajdu USD. „Zielony próbuje przebijać kolejne dołki na głównej parze walutowej świata. Najnowszego minimum EUR/USD (najniżej od ponad 20 lat) przyjdzie nam szukać przy 0,981. Tym samym do wyznaczenia historycznego rekordu na eurodolarze został tylko cent, a więc leży on już w zasięgu ręki i chyba atak na to (także psychologiczne) wsparcie warto rozważać jako scenariusz bazowy w krótkim terminie” - stwierdzają.

Na moment tworzenia tego tekstu, kurs EUR/USD wynosił 0,987. Konsensus rynkowy analityków mówi, że na koniec roku może on wynosić 0,919 co daje pole do spadku o 6,9%. Konsensus przewiduje, że rok 2023 to może być nadal okres umacniania się USD w stosunku do euro.

Konsensus prognoz dla EUR/USD

prognoza eurusd konsensus

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Oto kilka sygnałów sugerujących, że inflacja odpuszcza i może spadać w kolejnych kwartałach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.