Prognozy walutowe: Dolar może spadać, a polski złoty ma szansę na umocnienie w kolejnych miesiącach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 lis 2022, 07:30

Polski złoty ma szansę na umocnienie, natomiast dolara może czekać w kolejnych miesiącach wyprzedaż

Kurs dolara w odniesieniu do polskiego złotego spadł w ostatnim miesiącu o kilka procent. Analityk Ebury wskazuje, że w kolejnych kwartałach nastąpi umocnienie złotego.

Jeszcze w październiku, para USD/PLN była notowana powyżej 5 zł, kiedy nastąpiło zdecydowane osłabienie polskiej waluty. Kluczowym czynnikiem dla dalszych notowań złotego będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podczas którego może dojść do niewielkiej podwyżki stóp procentowych lub dalszego wstrzymania cyklu.

Jeśli natomiast spojrzymy na dolara, to ten w ostatnich dniach osłabił się względem złotego. Wpływ miał na to ubiegłotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy, a dokładniej wzrost stopy bezrobocia z 3,5% do 3,7%.

Jakie czynniki wzmocnią złotego

Analityk z Ebury wskazuje, że w krótkim terminie potencjał do dalszego spadku notowań USD/PLN jest ograniczony. Natomiast w kolejnych miesiącach może nastąpić umocnienie polskiego złotego względem amerykańskiego dolara.

„Taki obrót spraw powinno wspierać zbliżanie się Fedu do końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Nasze oczekiwania determinuje też bardziej optymistyczny niż w przypadku większości ekonomistów pogląd na globalną gospodarkę i kształtowanie się sentymentu do ryzyka oraz oczekiwanie, że Europejski Bank Centralny będzie podnosił stopy procentowe dłużej niż Fed i docelowo bardziej niż zakłada rynek. Złotemu dodatkowo powinny sprzyjać m.in. stosunkowo wysokie stopy procentowe oraz oczekiwana przez nas poprawa relacji z UE” – komentuje dla Strefy Inwestorów Roman Ziruk, starszy analityk Ebury.

Prognozy walutowe

prognozy USD

Źródło: Ebury

Zobacz także: Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

W oczekiwaniu na projekcję inflacji

W ostatnich dniach umocnienie polskiego złotego jest widoczne nie tylko na parze USD/PLN, ale również na EUR/PLN. Skupiając się na amerykańskim dolarze, po ubiegłotygodniowych danych z rynku pracy, w tym tygodniu kluczowy będzie odczyt wskaźnika CPI. W czwartek, 10 listopada zostaną zaprezentowane dane o inflacji z USA za październik. Prognozy wskazują, że może ona wynieść 8%, a to oznaczałoby spadek względem września, kiedy wskaźnik CPI był na poziomie 8,2%.

„W tym tygodniu poznamy dane o inflacji z USA, które z pewnością wpłyną na zmienność. Piątkowe wydarzenia na rynku FX oraz giełdzie za oceanem, pokazują, że odbicie może być jeszcze większe. Jeśli CPI wypadnie poniżej oczekiwań (prognozy wskazują 8 proc.), wówczas możemy oczekiwać kontynuacji wyprzedaży USD” – napisano w raporcie TMS Brokers.

Natomiast kurs złotego oczekuje na posiedzenie RPP. Jak już wspominaliśmy, możliwe są dwa scenariusze. Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że podwyżka stóp procentowych może być niewielka i wyniesie 25 pb. Pojawiają się również głosy, że tak mała podwyżka nie będzie mieć znaczenia, dlatego członkowie RPP mogą zostawić stopy na niezmienionym poziomie. Kluczowa będzie listopadowa projekcja inflacji przygotowana przez Narodowy Bank Polski, która zostanie zaprezentowana podczas posiedzenia.

„Wydaje się, że w otoczeniu ogromnej inflacji w Polsce, RPP powinna zdecydować się na podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych. Brak takiego ruchu mógłby wpłynąć negatywnie na notowania złotego, który w ostatnim czasie radzi sobie całkiem nieźle. Niemniej ostatnia aprecjacja PLNa ma związek z korektą dolara na szerokim rynku. Główna para walutowa EUR/USD ponownie wzrosła w rejony poziomu parytetu, co daje szansę na rozszerzenie korekty wzrostowej nawet w kierunku 1,0170, gdzie wypada kolejny kluczowy opór. W przypadku realizacji takiego scenariusza, czyli osłabienia dolara i umocnienia euro, nasza krajowa waluta miałaby szansę na dalsze umocnienie. Z drugiej strony, należy zauważyć, że EURUSD znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym i zakończenie obecnej korekty wpłynie negatywnie na PLNa. Dlatego też wydaje się, że w krótkim terminie złoty ma szansę na umocnienie, jednak w długim sytuacja jest dla niego wciąż negatywna (przynajmniej na ten moment)” – komentuje Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB.
 

Notowania USD/PLN od początku 2022 roku

USDPLN

Zobacz także: WIBOR rośnie, ale podwyżka stóp procentowych nie jest pewna. Prognozy przed posiedzeniem RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.