Napływy do funduszy inwestycyjnych – sierpień 2018. Trwa kryzys funduszy akcyjnych i absolutnej stopy zwrotu

W sierpniu 2018 z funduszy akcji, dłużnych czy absolutnej stopy zwrotu wciąż odpływało więcej, niż do nich wpływało


W sierpniu 2018 roku do funduszy inwestycyjnych detalicznych napłynęło o 0,45 mld zł więcej, niż z nich wypłynęło – mówią dane portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Trwa kryzys funduszy akcyjnych i dłużnych, a także absolutnej stopy zwrotu, choć wydaje się on łagodniejszy, niż jeszcze kilka miesięcy temu.


Sierpień 2018 roku był czwartym miesiącem z rzędu, w którym bilans sprzedaży funduszy dłużnych był ujemny (sięgnął -204 mln zł). Od początku tego roku saldo wpłat i wypłat w tym segmencie rynku wyniosło niecałe 0,3 mld zł. A bywały miesiące w roku 2017, gdy saldo sięgało 0,6 mld zł.

Największą popularnością klientów, niezmiennie od ponad roku, cieszą się fundusze pieniężne. Od początku tego roku do tego typu produktów wpłynęło już o 12 mld zł więcej, niż z nich odpłynęło. Jednak warto zauważyć, że saldo dla funduszy tego typu jest coraz niższe, w sierpniu było najniższe od października 2017 roku.

Trwa kryzys funduszy akcyjnych. Już 7 miesiąc z rzędu notują one ujemne saldo. Już 9 miesiąc z rzędu saldo jest na minusie również dla funduszy absolutnej stopy zwrotu (w sierpniu odpłynęło z nich o około 419 mln zł więcej, niż do nich wpłynęło)! Wydaje się, że kryzys mają za sobą fundusze mieszane. Drugi miesiąc z rzędu napłynęło do nich więcej, niż z nich odpłynęło.

Zobacz także: Fundusze akcji tureckich od początku roku notują tragiczne wyniki – spadki nawet o 40%

Napływy i odpływy środków do funduszy inwestycyjnych – sierpień 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych detalicznych w sierpniu 2018:

  • saldo wpłat i wypłat dla wszystkich funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu +0,45 mld zł;
  • saldo dla funduszy akcji wyniosło około -80 mln zł;
  • saldo dla funduszy gotówkowych i pieniężnych sięgnęło około 0,8 mld zł;
  • saldo dla funduszy dłużnych sięgnęło około -204 mln zł.

1. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

sald

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

08

Polski rynek funduszy wraca do normy w bólach. Po tragicznym wręcz czerwcu (gdy saldo dla funduszy detalicznych było ujemne pierwszy raz od grudnia 2016 roku), zarówno lipiec, jak i sierpień dają nadzieję. Szczególnie może jednak niepokoić przedłużający się kryzys funduszy dłużnych oraz spowolnienie napływów do funduszy pieniężnych.

Źródła wykresów: 1. Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora, 2. GPW, Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne spółek z sektora ochrony zdrowia dały ostatnio dobrze zarobić i są na czołowych miejscach rankingu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.