Gra Cyberpunk 2077, co wiemy o najdroższej produkcji w historii polskich gier – budżet, premiera
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 maj 2019, 08:30

Cyberpunk 2077 został zapowiedziany przez CD PROJEKT 7 lat temu. Co wiemy o najdroższej produkcji w historii polskiej branży gier

Cyberpunk 2077 to według niektórych specjalistów najbardziej oczekiwana gra w historii. Ma też sporą szansę stać się najbardziej zyskowną produkcją wszech czasów. To właśnie na tej produkcji oparta jest w głównej mierze wycena CD PROJEKT, która w tej chwili przekracza 20 mld zł. Dzisiaj mija dokładnie 7 lat odkąd CD PROJEKT zapowiedział grę Cyberpunk 2077. Oto co wiemy o najdroższej produkcji w historii polskiego gamingu.

Skąd się wziął pomysł na Cyberpunk 2077

W 2011 roku, po sukcesie gry „Wiedźmin 2 Zabójcy Królów”, CD PROJEKT rozpoczął poszukiwania drugiego IP. W gronie zainteresowań spółki znajdowały się otwarte universa wokół których spółka mogłaby tworzyć produkcję. Celem była możliwość tworzenia równoległej obok Wiedźmina serii gier, ale z większym potencjałem komercyjnym. Świat z natury rzeczy miał być fikcyjny. Jako, że Wiedźmin odnosił się do przeszłości to drugie universum miało nawiązywać do przyszłości. Podobno pomysł sięgnięcia do universum, stworzony przez Mike Pondsmitha podsunął jeden z pracowników firmy, który uwielbiał grę Cyberpunk 2020.

CD PROJEKT zdobył pełne prawa do tworzenia produkcji i 30 maja 2012 roku i zapowiedział rozpoczęcie prac nad grą Cyberpunk 2077. Dlaczego akurat Cyberpunk 2077? To proste, data musiała być odpowiednio odległa. Według obowiązującej wtedy w spółce strategii, produkcja miała zostać wydana do końca 2016 roku. Jak wiemy ostatecznie tak się nie stało. Dzisiaj mija 7 lat od zapowiedzi gry, a fani produkcji wciąż nie znają oficjalnej daty premiery.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 ma potencjał, żeby być najbardziej dochodową grą w historii przemysłu gier video – Neil Campling, analityk Mirabaud Securities

7 lat oczekiwania na grę

Cyberpunk 2077 ma spore szanse zapisać się również jako jedna z najdłużej powstających gier w historii. Pomimo, że gra została zapowiedziana 7 lat temu to wciąż nie znamy daty jej premiery. Jak to się stało, że mamy 2019 rok, a gra nie trafiła do sprzedaży pomimo że, według obowiązującej wcześniej strategii, miała trafić na rynek najpóźniej w 2016 roku?

Powodem jest „Wiedźmin 3 Dziki Gon” i dodatki jakie po jej stworzeniu powstały. Gra, której premiera miała miejsce w maju 2015 okazała się dla CD PROJEKT na tyle ambitnym projektem, że po prostu na Cyberpunka 2077 zabrakło zasobów. Spółka musiała się w pełni skoncentrować na realizacji 3 części Wiedźmina. Tym bardziej, że po sukcesie wydanego w 2013 roku GTA 5 ambicje i oczekiwania zarządu, co do tego czym ma być Cyberpunk 2077 znacząco wzrosły.

Najdroższa Polska gra w historii

Być może wcześniej istniał jakiś mały zespół wewnątrz CD PROJEKT, który pracował nad Cyberpunk 2077. Nie ma jednak co do tego wątpliwości, że prace pełną parą ruszyły dopiero w 2015 roku, po premierze Wiedźmina 3. Już w 2016 roku zarząd CD PROJEKT informował, że nad ich najnowszą produkcją pracuje ponad 400 osób. Dużo więcej niż nad Wiedźminem 3 w szczytowym momencie. Dużo większe są też nakłady na produkcję.Nakłady


Po wynikach za I kwartał 2019, CD PROJEKT w swoim bilansie w pozycji nakłady rozwojowe rozpoznaje 264,3 mln zł. Nie wszystkie koszty są związane z Cyberpunkiem 2077, bo równolegle spółka rozwija jeszcze inne projekty, ale największa część dotyczy właśnie tej produkcji. Na tej podstawie można oszacować, że do tej pory na produkcję Cyberpunka zostało wydane grubo ponad 200 mln zł i z kwartału na kwartał całkowite wydatki będą rosły. Całościowy budżet produkcji, wraz z marketingiem, może przekroczyć 400 mln zł i pobić dotychczasowy rekord Wiedźmina 3 Dziki Gon, którego całkowity koszt przekroczył 300 mln zł. Najnowsza produkcja CD PROJEKT jest w pełni finansowana z przychodów z 3 części sagi o Wiedźminie. Pomimo, że prace nad Cyberpunk 2077 trwają od 2015 roku dopiero teraz, w I kwartale 2019, spółka odnotowała znaczący spadek gotówki na koncie, o niecałe 23 mln zł. To daje jej duży komfort pracy. Wciąż na koncie CD PROJEKT znajduje się bowiem ponad 600 mln zł. Nawet po wypłacie w tym roku 100 mln zł dywidendy spółka będzie miała pełny komfort pracy.

Zobacz także: Dziś jest ostatni dzień, by otrzymać dywidendę z CD PROJEKT

Cyberpunk na razie jako SinglePlayer, ale w przyszłości Multi

Co wiem o samej grze? Przede wszystkim to, że Cyberpunk 2077 będzie grą RPG, ale z widokiem z pierwszej osoby. To nie będzie klasyczny FPS, czyli strzelanka. Akcja gry będzie się toczyć w Night City, znanym z gry Cyberpunk 2020 świecie. Najnowsza produkcja CD PROJEKT będzie wiele czerpać ze świata Mike’a Pondsmitha, ale nie będzie to przeniesienie jeden do jednego.

Świat stworzony przez CD PROJEKT jest bardziej barwny i oczywiście otwarty. W trakcie rozgrywki będziemy mogli eksplorować wieżowce i ulice, a rozrywka pomimo że w trybie single player wcale nie będzie liniowa. Już po pokazanym na targach E3 w 2018 roku gameplay-u widać , że CD PROJEKT postawił na płynność rozgrywki. Celem spółki jest całkowite wyeliminowanie wgrywanie kolejnych poziomów gry. Gracze muszą otrzymać możliwość przebywania w tym świecie i w dowolny sposób kreowania losów postaci. Celem samym w sobie jest ciągły rozwój postaci i możliwość przeżywania przygód i wyzwań.


Cyberpunk gameplay (1)
 

W oczy rzuca się bardzo rozbudowany format modyfikowania postaci. Główny bohater, czyli Z może być zarówno mężczyzną jak i kobietą. Istnieje duża dowolność odnośnie charakteryzowania jego cech. Już na etapie rozpoczynania gry możemy wybrać wygląd oraz odpowiednie cechy charakteru. Po co w grze Single Player tego rodzaju możliwości?

Oczywiście dlatego, że docelowo gra będzie miała również tryb multiplayer. Świadczy o tym rozbudowany otwarty świat Night City, możliwość nadawania cech charakterystycznych swojemu bohaterowi oraz przede wszystkim szereg decyzji podjętych przez CD PROJEKT.

W połowie marca 2018 roku spółka poinformowała, że przejmuje wrocławską firmę deweloperską wyspecjalizowaną w tworzeniu trybów multiplayer Strange New Things. Kilka miesięcy później twórcy Cyberpunka ogłosili długofalową współpracę z kanadyjskim studiem Digital Scapes, również wyspecjalizowanym w produkcji gier multiplayer. Rozgrywka multiplayer w grze Cyberpunk 2077 będzie dostępna, ale nie w tej wersji produkcji. Celem samym w sobie jest stworzenie gry, która nigdy się nie kończy i nie będzie wymagała stworzenia kolejnej części.

Data premiery Cyberpunk 2077

Wszystko wskazuje na to, że w grę Cyberpunk 2077 gracze będą mogli zagrać dopiero w 2020 roku. Świadczy o tym wiele faktów. Po pierwsze to, że na dobrą sprawę kampania promocyjna gry ruszyła dopiero rok temu, w czasie targów E3. Wtedy został zaprezentowany drugi trailer gry wraz z gameplay’em. Na nadchodzących w czerwcu targach w Los Angeles spółka zaprezentuje grywalną grę, ale najprawdopodobniej nie udostępni jej jeszcze graczom. Z informacji jakie wysyła CD PROJEKT wynika, że w czasie targów przedstawiciel spółki będzie grał na żywo w Cyberpunk’a, a uczestnicy pokazów będą to oglądać. Do tej pory nie została zapowiedziana data premiery produkcji. Wiemy jednak, że nie jest już bardzo odległa. Na ostatnich wynikach finansowych spółka poinformowała, że zleciła już realizację wersji kolekcjonerskich gry.

Z drugiej strony wciąż nie została zaprezentowana data premiery produkcji. Warto też pamiętać o tym, że nawet jeżeli ona padnie to w przypadku Wiedźmina 3 była ona przesuwana. Z jednej strony płynął sygnały, że CD PROJEKT chciałby aby czas od zapowiedzi premiery do rozpoczęcia sprzedaży był krótki i dynamiczny. Z drugiej strony cały projekt jest bardzo ambitny i znając CD PROJEKT zostanie perfekcyjnie zrealizowany.
 

Targi e3 los angeles

Niezawodną podpowiedzią tego kiedy najpóźniej nastąpi premiera gry Cyberpunk 2077 jest program motywacyjny spółki na lata 2016 – 2021. Według jego zapisów skumulowany zysk spółki w latach 2016 – 2020 ma wynieść 855,5 mln zł. Bez premiery tej produkcji bardzo trudno będzie go zrealizować. Z roku na rok Wiedźmin 3 generuje coraz mniejsze przychody, a pozostałe projekty spółki nie są na tyle zyskowne, aby tę dziurę zasypać.

Jeżeli CD PROJEKT nie zaskoczy to najprawdopodobniej premiery możemy spodziewać się na wiosnę 2020 roku, czyli dosłownie za niecały rok.

Zobacz także: CD PROJEKT podkręca atmosferę przed targami E3 i publikuje film z zapowiedzią prezentacji Cyberpunk 2077- akcje w górę

Najbardziej wyczekiwana gra w historii

Zagraniczni analitycy specjalizujący się w analizie sektora gamingowego wskazują, że Cyberpunk 2077 jest najprawdopodobniej najbardziej oczekiwaną gra w historii. Co ciekawe, spółce CD PROJEKT udało się to osiągnąć bez znaczących kosztów finansowych. Rekordowy budżet produkcji jak na polskie warunki jest relatywnie niski, jeżeli zestawimy go z zagranicznymi grami AAA. Szacunki mówią, że ostatnia produkcja Rockstar Games Read Dead Redemtion 2 kosztowała 644 mln USD. W przeliczeniu na polską walutę daje to budżet w wysokości 2 mld zł. Cyberpunk 2077, choć równie ambitny, jest dużo tańszy co oznacza, że koniec końców będzie dużo bardziej zyskowny jeżeli osiągnie taki sam sukces jak RD2.

Zobacz także: Akcje spółki Disney wystrzeliły przez premierę Avengers Endgame w kosmos. Podobnie może być z CD PROJEKT przed premierą Cyberpunk

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.