Twórca God of War, David Jaffe mianowany do rady nadzorczej Movie Games
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 maj 2021, 14:32

David Jaffe, twórca pierwszych gier z serii God of War, dołącza do zespołu Movie Games. Prezes zarządu nominował go do Rady Nadzorczej

Movie Games właśnie poinformowało o rozpoczęciu współpracy z Davidem Jaffe’em. To legenda branży gamingowej, nagrodzony m.in. nagrodą BAFTA i twórca takich IP jak God of War czy Twisted Metal. Teraz dołączył do Movie Games i otrzymał nominację na członka rady nadzorczej warszawskiej spółki.

Teraz David Jaffe dołącza do zespołu Movie Games jako konsultant przy produkcji gier. Jak zapewnia nas Mateusz Wcześniak, prezes Grupy Movie Games, jest to początek długofalowej współpracy, a znany i niemalże legendarny projektant gier wzbogaci polskie produkcje swoimi kontaktami i globalnym spojrzeniem na produkcję gier.

„Jesteśmy wszyscy bardzo podekscytowani, że David zgodził się dołączyć do rodziny Movie, poprzez nie wyłącznie konsultowanie naszych projektów ale również zasiądzie w radzie nadzorczej naszej spółki. Jego spostrzeżenia, kontakty i doświadczenie pomogą zdynamizować rozwój MG w kierunku jakości który wyznaczyliśmy sobie już pewien czas temu” - mówi prezes Movie Games, Mateusz Wcześniak.

David Jaffe jest znany m.in. z bliskiej współpracy z Sony. Seria God of War jest jedną z najpopularniejszych serii gier ekskluzywnych na konsolę PlayStation. Do tej pory sprzedało się kilkadziesiąt mln sztuk z serii gry, a produkcja jest najpopularniejszym exclusivem na konsole Sony.

Zobacz także: Movie Games i Platige Image chcą razem wejść w segment gier AA i zawiązują spółkę Image Games

Takiego transferu w polskim gamedevie jeszcze nie było

Polski gamedev na świecie jest kojarzony głównie z dwoma produkcjami – rzecz jasna z Wiedźminem oraz Dying Light. Jednak nie tylko największe tytuły przyciągają uwagę znanych producentów gier wideo. Polskie spółki gamingowe do tej pory już kilkukrotnie pracowały z legendami gamedevu przy poszczególnych produkcjach, ale pojawienie się takiej osoby jak David Jaffe w strukturach nadzorczych spółki to zupełna nowość. Legendarny twórca gier zainteresował się warszawską spółką Movie Games i tym samym został oficjalnie konsultantem grupy przy produkcji gier i widzi w polskim studiu duży potencjał.

„Z przyjemnością dołączam do rodziny Movie Games! Pomiędzy dziwnymi i piekielnie pomysłowymi grami jak Lust from Beyond, a świeżymi i innowacyjnymi tytułami jak nadchodzący War Hospital, Movie Games pokazuje, że nie boi się ryzykować. Wywarli na mnie wrażenie ożywczo, ekscytująco otwartych na badanie nowych pomysłów w grach. Prawdę mówiąc, przypomina mi to wczesne dni PlayStation, kiedy jeszcze istniało miejsce na unikalne, lecz wciąż komercyjne pomysły. Na swój sposób czuję się jakbym wrócił do domu. Co prawda to dziwna wersja domu, gdzie wszyscy poza mną mają akcent jak czarne charaktery z filmów o Bondzie. Ale wciąż - to dom! I bardzo mi się to podoba!” - komentuje David Jaffe.

Zobacz także: Trzy gry z grupy PlayWay w gronie najlepszych marcowych premier na platformie Steam

David Jaffe powinien być znany każdemu graczowi, ponieważ to właśnie on stoi za produkcją pierwszych gier z serii God of War, czyli historii opowiadającej o Kratosie. Warto podkreślić, że jest to jedna z najbardziej znanych gier ekskluzywnych przeznaczonych na konsolę PlayStation. Jak informowało Sony jeszcze w 2012 roku podczas targów E3 w Los Angeles, w ciągu kilku lat sprzedano ponad 20 mln egzemplarzy wszystkich gier z serii jedynie na PlayStation.
 


Znany projektant gier ma na swoim koncie jeszcze takie produkcje jak serię gier Twisted Metal oraz autorską produkcję Drawn to Death. W 2007 roku otrzymał brytyjską nagrodę BAFTA w kategorii „Best Story and Character” za grę God of War II. Aktualnie David Jaffe jest streamerem na Twitchu oraz YouTubie, gdzie recenzuje gry czy komentuje wydarzenia branżowe. Od tej pory jego obowiązki zostaną poszerzone o współpracę z warszawską spółką.

Twórca gier zainteresował się polską spółką za sprawą najnowszego tytułu Movie Games, czyli Lust from Beyond. Swoje doświadczenie oraz know-how zamierza teraz wnieść do spółek z Grupy. Na razie będzie on konsultantem warszawskich produkcji, jednak spółka liczy na długofalową współpracę. To może oznaczać, że Movie Games już niebawem zacznie tworzyć zdecydowanie większe gry niż do tej pory.
 


Warto podkreślić, że dotychczas nie było takiego ogromnego transferu na polskim rynku gier. Zagraniczni projektanci współpracowali z krajowymi firmami, jednak dotychczas żaden z nich nie zasiadał w radzie nadzorczej. Oczywiście, największe polskie spółki jak CD PROJEKT czy PCF Group prężnie działają w obszarze M&A, przejmując kolejne zagraniczne studia. Może to być nowy rozdział w polskiej branży gier.

Zobacz także: 11 producentów gier z GPW i NewConnect którzy najprawdopodobniej wypłacą dywidendę w 2021

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.