Dying Light 2, Occupy Mars, Stargate... Oto premiery gier, które w 2022 planują polscy producenci gier
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 gru 2021, 08:00

Premiery gier w 2022 roku. Oto co szykują producenci gier z Polski

Niektóre wielkie premiery zostały przesunięte na 2022 rok, a na polskim rynku na ten moment nie mamy wielu „pewniaków”. Sprawdzamy w które polskie produkcje powinniśmy zagrać w przyszłym roku.

W tym roku na polskim rynku gier nie mogliśmy narzekać na brak nowych tytułów do ogrania, choć nie wszystkie z nich były strzałem w dziesiątkę. W nadchodzącym roku mamy jednego „pewniaka”, którym jest Dying Light 2 od Techlandu, jednak spółka nie jest notowana na warszawskim parkiecie. Z racji tego, że spółek z branży przybywa na giełdzie, skupiamy się teraz na nadchodzących premierach właśnie od spółek notowanych na GPW czy NewConnect.

Bez wątpienia największą premierą w przyszłym roku będzie wspomniany Dying Light 2. Jest to kontynuacja tytułu wydanego w 2015 roku, a kampania marketingowa trwa w najlepsze. Jakich produkcji powinniśmy spodziewać się jeszcze w 2022 roku? Wreszcie gracze mogą otrzymać wersje next-genowe zarówno Cyberpunka jak i Wiedźmina III. Big Cheese Studio przygotowuje drugą część Cooking Simulator, a Ultimate Games pracuje nad Ultimate Fishing Simulator 2.

Sprawdzamy które polskie spółki warto śledzić pod względem premier w nadchodzącym roku.

Zobacz także: Podsumowanie premier najważniejszych gier od spółek z GPW w 2021 roku - Outriders, Sniper Ghost Warrior Contracts 2, Car Mechanic Simulator 2021

Dying Light 2 od Techlandu

Dying Light to obok Cyberpunka czy Wiedźmina jedna z największych polskich produkcji ostatnich lat. „Jedynka” wydana w 2015 roku odniosła spory sukces na rynku gier i tym samym wrocławska spółka zdecydowała się na kontynuację. Finał pracy mamy zobaczyć dokładnie 4 lutego 2022 roku, kiedy „dwójka” trafi na pecety oraz duże konsole. W wywiadzie dla CD Action, Tymon Smektała, lead designer Techlandu podkreślił, że ich produkcja świetnie sobie radzi na konsolach starej generacji, więc nie powinno być „powtórki z rozrywki” jak to było w przypadku Cyberpunka.

Kampania marketingowa Dying Light 2 trwa już od kilku miesięcy, grę można zakupić w przedsprzedaży w trzech edycjach, a niezmiennie od premiery Cyberpunka w grudniu 2020 roku polska produkcja nie spadła z 1. miejsca Global Top Wishlist platformy Steam. Co jakiś czas otrzymujemy również nowe materiały z gry, a podczas wręczenia nagród The Game Awards spółka zaprezentowała najnowszy trailer stworzony wspólnie z Platige Image.
 

W wyżej wspomnianym wywiadzie Tymon Smektała zdradził ponadto, że kolejna produkcja Techlandu będzie również grą z segmentu AAA, tym razem osadzoną w uniwersum fantasy.

Co z tymi premierami od CD PROJEKT?

Może nie każdy nazwie to pełnoprawnymi premierami, ale w przyszłym roku CD PROJEKT szykuje ich aż 3. Na I kwartał 2022 roku zaplanowano udostępnienie wersji next-genowej Cyberpunka, natomiast w kolejnym kwartale Wiedźmin III: Dziki Gon ma trafić na nowe konsole. Natomiast w bliżej nieokreślonej przyszłości spółka planuje również premierę dużego DLC do Cyberpunka, jak zapowiadał niedawno Adam Kiciński w jednym z wywiadów.
 


CD PROJEKT ma za sobą rok pod znakiem naprawy Cyberpunka, a w 2022 roku zamierza rozpocząć produkcję dwóch projektów z segmentu AAA jednocześnie. Według zapewnień Adama Kicińskiego będą one osadzone w uniwersach należących do spółki, czyli Wiedźmina i Cyberpunka.

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT zyskują na wartości po informacji, że spółka zawarła korzystną ugodę z inwestorami z USA

Kalendarz premier PlayWaya

W aktualnym kalendarzu premier grupy PlayWay jest ponad 100 pozycji, jednak tylko kilkanaście z nich ma określoną datę na 2022 rok. Do najważniejszych można zaliczyć Occupy Mars: The Game, który zadebiutuje w formule wczesnego dostępu. Wysoko w zestawieniu Global Top Wishlist Steam są również takie tytuły jak Buikders of Egypt czy Contraband Police.
 

PlayWay premiery

Źródło: PlayWay

Druga odsłona Cooking Simulator od Big Cheese Studio

Pipeline Big Cheese Studio, niedawnego debiutanta na GPW, jest już mocno zapełniony na 2022 rok. Jeszcze w pierwszej połowie roku planowane jest wydanie kolejnego DLC do gry Cooking Simulator, natomiast już w drugiej połowie studio z grupy PlayWay przygotowuje się do premiery drugiej odsłony swojego hitu. Debiut gry planowany jest w pierwszej kolejności w wersji na PC, a dopiero w 2023 roku do graczy ma trafić również wersja konsolowa. Przypomnijmy, że „jedynka” od wydania w 2019 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie, razem ze wszystkimi dodatkami.

Pozostając przy drugiej połowie 2022 roku, dla Big Cheese Studio będzie ona intensywna. W tym okresie zaplanowane są jeszcze dwie premiery pecetowe. Będą to gry: Pizza Empire oraz B17 Squadron. Na obydwie produkcje spółka pozyskała finansowanie w ramach IPO, przed debiutem na głównym parkiecie.
 

pipeline BCS

Źródło: Big Cheese Studio

Zobacz także: Wiedźmin, Frostpunk, Green Hell to przykłady polskich longsellerów. Czy istnieje sposób na długi ogon sprzedażowy w grach?

Kalendarz premier Ultimate Games

Ultimate Games, podobnie jak PlayWay, to grupa kapitałowa notowana na głównym parkiecie. Kalendarz premier na 2022 rok jest zdecydowanie mniejszy, na ten moment jest 16 pozycji. Wśród nich dwie są kluczowe. Pierwsza to Ultimate Fishing Simulator 2, czyli druga odsłona sukcesu sprzedażowego spółki. Niestety premiera była zaplanowana na ten rok, której nie udało się dotrzymać. Na Steamie widnieje informacja „coming soon” jeżeli chodzi o premierę, natomiast w kalendarzu ULG mamy I kwartał 2022 roku. Gra zadebiutuje najpierw w formule wczesnego dostępu.

Ważną produkcją w portfolio spółki Mateusza Zawadzkiego jest też druga odsłona Thief Simulator. Jeszcze w I kwartale na Steamie powinno zostać udostępnione demo tytułu, jednak należy pamiętać, że podane daty są jedynie orientacyjne.

Kilka premier od Gaming Factory

W tym roku Gaming Factory co prawda nie udało się dotrzymać obietnicy 7-10 premier, jednak jak zapewnił Mateusz Adamkiewicz w wywiadzie w przyszłym roku spółka celuje w 10 premier. Do najważniejszych będzie należeć na pewno Bakery Simulator, za produkcję którego odpowiedzialne jest Live Motion Games. Na dobrej drodze jest również produkcja gry Human Farm, którą niedawno przejęło studio Asmodev.

„W tym momencie skupiamy się na dokończeniu tych produkcji, które mamy w portfolio, a mamy ich ponad 20. Liczę, że wśród nich znajdą się gry z ponadprzeciętnym sukcesem, dzięki czemu zdecydujemy się na ich dalszy rozwój, czy to poprzez dodatki czy może kontynuację” - zapewniał Mateusz Adamkiewicz, prezes Gaming Factory w wywiadzie.

Zobacz także: „Gaming Factory na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przeszło znaczną przemianę, dzięki środkom z IPO” – Mateusz Adamkiewicz CEO

Nowa odsłona Layers of Fear od Bloobera

W tym przypadku nie możemy być niczego pewni. Bloober Team jest znany z niespodzianek i jedną z nich w tym roku była prezentacja pierwszego trailera nowej odsłony Layers of Fear. Trailer został pokazany podczas Tokyo Game Show 2021, tuż po ważnej konferencji prasowej spółki podsumowującej 13 lat działalności na rynku gier. Na końcu trailera widnieje data 2022, jednak nikt nie powiedział, że jest to ostateczna data premiery. W tym roku premierę miała gra The Medium, której produkcja trwała kilka lat, dlatego w przyszłym roku nie powinniśmy liczyć na kolejny duży projekt od krakowskiego dewelopera.
 

Gwiezdne wrota w wykonaniu CreativeForge Games

Dwa tygodnie temu poznaliśmy pierwsze szczegóły ważnego projektu w portfolio CreativeForge Games, a mianowicie Stargate: Timekeepers. Tytuł bazuje na słynnym serialu „Gwiezdne Wrota”, którego emisja rozpoczęła się w 1997 roku. Chcąc uczcić 25-lecie premiery pierwszego odcinka serialu, spółka przygotowuje się do wydania gry latem 2022 roku. Za wydanie polskiej produkcji odpowiada brytyjska firma Slitherine Software.

Szybciej niż Stargate, powinna odbyć się premiera Aircraft Carrier Survival. W planie premier jest jeszcze House Flipper City, nawiązujący bezpośrednio do hitu sprzedażowego PlayWaya. Co ciekawe, na Steamie można znaleźć informację, że w maju 2022 roku powinna odbyć się premiera gry Postal: Brain Damaged, czyli spin-offa znanej serii brutalnych gier.
 

Zobacz także: Slitherine przedstawia gameplay i kartę Steam Stargate: Timekeepers. Premiera największego tytułu CreativeForge Games nastąpi latem 2022

Kalendarz premier Forever Entertainment

Intensywny kalendarz premier na 2022 rok ma również Forever Entertainment. Aktualnie na stronie spółki możemy zobaczyć jakie produkcje powinny zadebiutować w I kwartale 2022 roku. Na konsole Nintendo Switch powinny trafić takie tytuły jak THE HOUSE OF THE DEAD: Remake, który będzie drugim tytułem z serii remake’ów od spółki; House Flipper City, Aircraft Carrier Survival czy też Uboat. Natomiast w wersji pecetowej ma zadebiutować Hollow 2.

Bez podanej daty oraz platformy są dwa ważne tytuły z portfolio Forever Entertainment - THE HOUSE OF THE DEAD: Remake oraz Panzer Dragoon II Zwei: Remake.

505 Games wydaje kolejną polską grę - Serial Cleaners

505 Games to znany włoski wydawca, który mocno angażuje się w polski rynek gier. Na swoim koncie ma już m.in. Ghostrunnera od One More Level czy Total Tank Simulator od Noobz from Poland. W październiku br. umowę wydawniczą z 505 Games podpisało Draw Distance na grę Serial Cleaners. Zgodnie z umową, polska spółka „udzieliła 505 wyłącznego prawa opcji do wykupu całości IP Serial Cleaners, w tym IP Serial Cleaner, w okresie 24 miesięcy od daty premiery Serial Cleaners na pierwszej platformie”.
 

Movie Games z kilkoma premierami w 2022 roku

Podczas niedawnej konferencji prasowej Movie Games, prezes Mateusz Wcześniak zapowiadał, że na I kwartał 2022 roku planowane są premiery, ze względu na obecne trudne okno premierowe. Najmocniejszym IP w portfolio grupy jest aktualnie druga część produkcji Drug Dealer Simulator bazująca na serialu Narcos. Premiera gry ma się zbiec w czasie z premierą serialu na Netflixie, a spółka tym samym liczy na podbicie sprzedaży jak to miało miejsce w przypadku Wiedźmina.
 

Model Builder od Moonlit

To jedna z niewielu premier, która ma zaplanowaną datę premiery na dzień 8 lutego 2022 roku. Model Builder już kilkukrotnie miał przekładaną datę, bo spółka cały czas poszukuje dobrego okna premierowego. Niedawno zdecydowała się na zmianę, ponieważ na Steamie pod koniec stycznia rozpocznie się wyprzedaż Steam Lunar New Year Sale 2022. Jednak tutaj należy pamiętać, że nowy termin zbiega się w czasie z premierą Dying Light 2.
 

Model Builder

Opóźniony Niezwyciężony od Starward Industries

Dokładniej The Invincible. To pierwsza produkcja spółki Starward Industries, która miała mieć premierę w tym roku ze względu na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Debiut gry został odłożony na 2022 rok, a spółka niedawno rozpoczęła publikację pierwszych materiałów swojego flagowego i jednocześnie jedynego tytułu. Produkcja bazuje na motywach powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Gra będzie debiutować zarówno w wersji pecetowej jak i konsolowej.
 

Green Hell w wirtualnej rzeczywistości

Najważniejszym projektem spółki Incuvo, która ostatnio dołączyła do PCF Group, jest Green Hell VR. Firma zdecydowała się przenieść amazońską dżunglę od Creepy Jar do wirtualnej rzeczywistości. Premiera gry została zaplanowana na I kwartał 2022 roku, jednak na razie nie podano daty dziennej. Budżet produkcji to ponad 2 mln zł. Green Hell VR będzie przeznaczony na PCVR i Oculus Quest, a co ciekawe planowany jest tryb multiplayer.

„Podczas prac nad tytułem zauważyliśmy duży potencjał trybu multiplayer. Co więcej, tryb współpracy w grach VR to aktualnie bardzo szybko rosnący trend. Wsłuchaliśmy się więc w głosy graczy i spełniamy ich oczekiwania. Funkcja ta będzie najprawdopodobniej dostępna jako aktualizacja, po wydaniu pierwszej wersji” – zapowiadał Andrzej Wychowaniec, prezes Incuvo.

Kolejne propozycje od DRAGO entertainment

Po niedawnym sukcesie Gas Station Simulator, dość szybko, bo jeszcze w I kwartale 2022 roku planowana jest premiera Winter Survival Simulator, jednak na razie we wczesnym dostępie. W przyszłym roku spółka szykuje jeszcze premiery Detective Simulator, Paparazzi Simulator, Food Truck Simulator oraz Red Frost.

2022 rok może stać pod znakiem wielu kontynuacji popularnych gier. Są spółki, które na pewno mogą zaskoczyć pozytywnie, albo wyciągnąć asy z rękawa. Oby jedynie nastroje inwestorów poprawiły się w stosunku do polskiej branży gier, bo ostatnie debiuty giełdowe były na zdecydowanym minusie.

Zobacz także: Na NewConnect w 2021 roku nie było nudy – podsumowanie najważniejszych premier gier od spółek z rynku alternatywnego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.