11 bit studios pokazuje wyniki za 2023 r. Przed spółką ważna premiera Frostpunka 2 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
18 kwi 2024, 19:56

11 bit studios pokazuje wyniki za 2023 r. Przed spółką ważna premiera Frostpunka 2

Ubiegłoroczne rezultaty w dużej mierze są efektem przestarzałego katalogu gier oraz przeszacowania wartości pakietu akcji Starward Industries, twórcy The Invincible. W centrum uwagi studia są prace nad Frostpunkiem 2.

Przypomnijmy, że 25 lipca ukaże się druga odsłona strategicznego Frostpunka. Dzięki możliwości przedpremierowej rozgrywki, tytuł już okupuje wysokie lokaty w rankingu bestsellerów Steam.

Zobacz także: Beta testy Frostpunka 2 nakręcają sprzedaż produkcji. Eksperci są pozytywnie nastawieni do nadchodzącej premiery

Brak zaskoczeń

Producent gier zakończył ubiegły rok wypracowując 52,3 mln zł przychodów, rezultat o 30 proc. gorszy od tego z 2022 r. EBITDA skurczyła się o ponad 50 proc. do 11,8 mln zł. 2023 r. 11 bit studios zamyka osiągając 0,5 mln zł zysku netto wobec 22,9 mln zł w 2022 r. Jak czytamy w raporcie, wiodącą pozycją kosztów finansowych, opiewającą na 6,5 mln zł, było przeszacowanie wartości posiadanego pakietu akcji Starward Industries.

"Istotny wpływ na wyniki miało niegotówkowe przeszacowanie wartości posiadanego pakietu (5,99 proc. kapitału) spółki Starward Industries. Z drugiej strony, dokonaliśmy korekty, również niegotówkowej jeśli chodzi o rozpoznawanie kosztów programu motywacyjnego na lata 2021-2025. Potwierdzeniem solidnej kondycji finansowej 11 bit studios są posiadane przez spółkę aktywa finansowe (gotówka i lokaty bankowe). Na koniec grudnia 2023 roku ich wartość przekraczała 54,3 mln zł, mimo że w ciągu całego zeszłego roku łączna wartość nakładów na produkcję gier przekroczyła 58,2 mln zł. Wymieniona kwota była rekordowa w historii spółki ale równocześnie całkowicie zgodna, jeśli chodzi o cash-flow, założeniami na ten okres” stwierdził w liście do akcjonariuszy Przemysław Marszał, prezes 11 bit studios.

Wyniki finansowe 11 bit studios w 2023 r.

Wyniki finansowe 11B 2023

Źródło: Spółka

Zobacz także: Premiera wyczekiwanego tytułu 11 bit studios już w I półroczu 2024 r. Współpraca studia z Microsoftem budzi emocje

Intensywne prace nad Frostpunkiem 2

W tym tygodniu klienci, którzy zdecydowali się na zakup wersji deluxe Frostpunka 2 za 45 dolarów, mogą wypróbować mały wycinek rozgrywki. Ta możliwość spowodowała, że w ostatnich dniach tytuł znalazł się wśród 10 najlepiej sprzedających się produkcji platformy Steam. Serwis Gamalytic szacuje, że przychody ze sprzedaży sięgają 3,3 mln dolarów.

Lista 10 najlepiej sprzedających się polskich gier na platformie Steam

ranking najlepiej sprzedających się gier PL

Źródło: Gaminganalytics.info

„W tym tygodniu gracze, którzy zamówili w przedsprzedaży tytuł w edycji deluxe, otrzymali dostęp do wersji beta Frostpunk 2. Przez tydzień mogą oni testować okrojony fragment jednego z trybów rozgrywki. Co prawda Steam nie udostępnia danych odnośnie liczby grających, ale widać zdecydowanie wzmożone zainteresowanie tytułem, a Frostpunk 2 szybko trafił do 10 najlepiej się sprzedających gier na Steam, co będzie wspierało osiągnięte wyniki finansowe przez spółkę. Na Twitchu streamy z premiery bety oglądało ponad 55 tys. osób, a przez pierwszą noc na YouTubie filmiki z bety obejrzało ponad 350 tys. osób” komentuje dla Strefy Inwestorów Piotr Poniatowski, analityk BM mBanku.

Zobacz także: 11 bit studios pokazało gameplay trailer Frostpunka 2. Od pierwszego dnia premiery gra dostępna w PC Game Pass

Duża popularność IP

Aktualnie wishlista tytułu przekracza 2 mln osób. Eksperci dobrze oceniają udostępniony wycinek gry, zwracając uwagę na techniczne wykończenie.

„W niedawno sporządzonej rekomendacji wydałem zalecenie "kupuj" z ceną docelową 700 zł dla walorów 11 bit studios. Jestem pozytywnie nastawiony do spółki, uważam że potencjał studia jest niedowartościowany. Szacuję, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy sprzedaż Frostpunka 2 na PC wyniesie 2 mln sztuk, a po pół roku pojawić powinna się wersja konsolowa (oczekujemy 0,5 mln kopii w rok). Za sukcesem Frostpunka 2 przemawia przede wszystkim silne IP. W ostatnim czasie widzieliśmy, że nowym IP bardzo ciężko przebić się na rynku, tymczasem Frosptunk jest znanym produktem, operującym w dość niszowym gatunku. Udostępniona w tym tygodniu beta pokazuje także, że jakość techniczna produktu jest bardzo dobra, a to właśnie wydajność była znaczącym problemem ostatnich premier” podsumowuje Grzegorz Balcerski, analityk Trigon DM.

Notowania 11 bit studios w ciągu ostatnich 12 miesięcy

11B wykres (1)

Zobacz także: 11 bit studios ogłosiło datę premiery Frostpunka 2. Ten rok będzie dla studia intensywniejszy niż zakładano

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.