Donald Trump i jego twitter ma ogromny wpływ na giełdy i obligacje wynik z najnowsze analizy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 wrz 2019, 09:23

Tweety prezydenta USA Donalda Trumpa mają duży wpływ na decyzje inwestorów. Jeden z banków inwestycyjnych stworzył w oparciu o nie index

Tweety prezydenta USA Donalda Trumpa mają duży wpływ przede wszystkim na wycenę amerykańskich obligacji 2-letnich i 5-letnich oraz na giełdę i dolara – wynika z analiz banków. Jeden z nich stworzył nawet indeks pokazujący wpływ Trumpa na rynek długu.

O wielkim wpływie Donalda Trumpa na rynki chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Mówimy w końcu o prezydencie USA, więc jego słowo ma wielką moc z uwagi na stanowisko jakie piastuje. Jednak o tym, że bardzo duży wpływ na wycenę aktywów mają pisane przez niego na Twitterze krótkie wiadomości tekstowe nie wszyscy wiedzą. Dwa duże banki badają wpływ Trumpa na rynki poprzez ten portal społecznościowy, a jeden z nich stworzył nawet odpowiedni index.

1. Aktywność Donalda Trumpa na Twitterze od maja 2009 roku

1024px-Twitter_activity_of_Donald_Trump
 

Twitter Donalda Trumpa pod obserwacją

Bank JP Morgan Chase stworzył wskaźnik Volfefe Index (działa od 9 września), który ma pokazywać wpływ tweetów Trumpa na rynek obligacji. Citigroup próbuje monitorować oddziaływanie prezydenckich wiadomości na zachowanie giełd.

Analitycy JP Morgan Chase twierdzą, że wiadomości tekstowe publikowane przez Trumpa mają istotne znaczenie dla rynku obligacji. Jak podkreśla analityk JP Morgan Josh Younger, jest to pochodna tego, że polityka handlowa i pieniężna USA jest niezwykle ważna dla niemal wszystkich graczy rynkowych na całym świecie.

2. JP Morgan Chase Volfefe Index

IMG_5170
 

Trump publikuje średnio 10 tweetów dziennie, odkąd zasiadł na fotelu w Gabinecie Owalnym. Jak obliczyli analitycy Citigroup, około 10% z nich ma bardzo duże znaczenie dla rynków finansowych. A tylko w ciągu sierpnia aż 20 tweetów dotyczyło w bezpośredni sposób Rezerwy Federalnej i prowadzonej przez nią polityki pieniężnej.

Zobacz także: Donald Trump rozpoczyna kampanię wyborczą i ostrzega: na giełdzie będzie krach, jeśli nie zostanę wybrany na II kadencję!

Tweety Trumpa są istotne dla wyceny obligacji

Z badania wykonanego przez analityków JP Morgan Chase na potrzebę stworzenia wskaźnika Volfefe Index wynika, że tweety Trumpa mają duży wpływ przede wszystkim na wycenę amerykańskich obligacji 2-letnich i 5-letnich. Często znaczące ruchy na rentowności widać już 5 minut po „ćwierknięciu” Trumpa.

Jeśli chodzi o wpływ tweetów Trumpa na waluty czy giełdy, to nie jest on znaczący. To jednak nie oznacza, że to nie zmieni się w przyszłości. „Nie jest wykluczone, że w przyszłości prezydent Trump będzie tweetował więcej o dolarze i polityce pieniężnej FED. To może doprowadzić do zwiększenia się wrażliwości kursu USD na prezydenckie wiadomości” – uważają analitycy Citigroup.

3. Tematy tweetów D. Trumpa

IMG_5171
 

4. Wpływ tweetów D. Trumpa na kurs EUR/USD i USD/JPY w zależności od tematu

IMG_5172
 

Generalnie Trump bardziej straszy rynki, niż im pomaga i je uspokaja. Z analizy Bank of America Merrill Lynch wynika, że sesje giełdowe odbywające się w dniach dużej aktywności tweeterowej Trumpa są o wiele mniej udane, niż te mające miejsce w dniach, gdy prezydent USA rzadko używa smartfona.

Niegdyś prezydenci USA udzielali się w mediach sporadycznie. Dziś Donald Trump ma smartfona cały czas przy sobie i niektórzy sobie żartują, że ten przedmiot to najważniejsze i obdarzone największą mocą stanowisko inwestycyjne na świecie.

trump

Źródło: 1. Wikipedia, 2. JP Morgan Chase, 3-4. Citigroup

Zobacz także: Prezydent USA Donald Trump oskarża FED, że hamuje hossę na akcjach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.