Warren Buffett ma rekordową ilość gotówki, ale trzyma się swoich zasad i nie kupuje na siłę
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
10 gru 2019, 07:07

Warren Buffett ma rekordową ilość gotówki, ale trzyma się swoich zasad i nie kupuje na siłę

Warren Buffett starał się kupić spółkę Tech Data za około 5 mld USD. Konkurentem, który przebił ofertę Berkshire Hathaway, jest fundusz private equity Apollo Global Management. Buffett nie zdecydował się na rywalizację i zrezygnował z dokonania przejęcia.

O tym, że Buffett ma obecnie największą gotówkę w portfelu w swojej historii, chyba nie trzeba powtarzać. W raporcie za III kwartał holding Wyroczni z Omaha odnotował ponad 128 mld USD płynnych środków. Jest to rekordowa kwota gotówki, jednak - jak widać - Buffettowi nie spieszy się do dokonania akwizycji.

Zobacz także: Gotówka w portfelu Warrena Buffetta cały czas się powiększa. Mimo to nie widzi on możliwości zakupów na horyzoncie

Buffett wciąż bez akwizycji „wielkości słonia”

Jeszcze w listopadzie Berkshire Hathaway złożyło ofertę przejęcia spółki technologicznej Tech Data. Jest ona dystrybutorem oprogramowania i sprzętu IT na całym świecie. Buffett zaoferował 140 USD za akcję, a tym samym wycena firmy była na poziomie blisko 5 mld USD.

Jednak ofertę Buffetta przebiła firma Apollo, która wcześniej wylicytowała cenę 130 USD za akcję. Berkshire Hathaway zdecydował się przebić ofertę konkurencji, nie informując publicznie o swoim udziale. Ostatecznie Apollo podbiło stawkę do 145 USD za akcję, a Warren Buffett zrezygnował z dalszego udziału w rywalizacji.

Tech Data ostatecznie przyjęła ofertę firmy Apollo. Berkshire Hathaway tym samym wciąż nie dokonał akwizycji „wielkości słonia”. Buffett jest powściągliwy, jeżeli chodzi o możliwe przejęcia. Jak już spekulowano wcześniej, Wyrocznia z Omaha rozważała zakup linii lotniczych. Warto wspomnieć, że jest już właścicielem akcji w Southwest Airlines, a także Delta Air Lines, American Airlines Group i United Airlines Holding.

Ostatnim dużym przejęciem Berkshire była transakcja z 2016 roku, kiedy spółka kupiła producenta komponentów lotniczych Precision Castpart. Transakcja wyniosła 37 mld USD. Buffett również niedawno przeznaczył 10 mld USD gotówki na inwestycje w spółkę naftową Occidental Petroleum, co skrytykował Carl Icahn.
 

Capture

Zobacz także: Polacy kupują mieszkania na potęgę. Co o inwestowaniu w nieruchomości mówi Warren Buffett

Trzeba kupować świetne biznesy, ale po niskiej cenie

Czemu Buffett nie przelicytował firmy Apollo? Mógł wygrać rywalizację o Tech Data z łatwością, ma przecież górę gotówki, a kapitalizacja Berkshire jest około 30 razy większa, niż Apollo. Wyjaśnił to analityk Daniel Jones z Crude Value Insights w tekście na portalu SeekingAlpha.

„Jeśli spojrzymy na wskaźniki finansowe Tech Data Corp., to zobaczymy, że oferta Buffetta dawała wskaźnik C/Z na poziomie 14,6. Gdyby poszedł wyżej, ta akcja przestałaby być świetną inwestycją, stała by się tylko dobrą inwestycją. Jak wiadomo, w inwestowaniu w wartość nie chodzi o to, by wygrywać rywalizację z jakimiś podmiotami, tylko by kupować świetne biznesy po niskiej cenie. Buffett doszedł do wniosku, że mógłby kupić świetny biznes, ale po już zbyt wysokiej cenie, więc tego nie zrobił” - zwrócił uwagę Jones.
 

2. Przychody (mld USD) i zysk netto (mln USD) Tech Data Corp.

2


Przypadek Tech Data pokazuje, jak bardzo konserwatywnym inwestorem jest Warren Buffett. Nawet na końcu swojej kariery nie rezygnuje z trzymania się sztywno swoich zasad dotyczących zdrowego inwestowania w wartość. No i nie ukrywajmy, tym samym złości niektórych inwestorów, siedząc na wielkiej poduszce wypełnionej zielonymi banknotami o wartości 128 mld USD.

Zobacz także: Znany inwestor sprzedał akcje Berkshire Hathaway, bo ma dość przepuszczania okazji inwestycyjnych przez Warrena Buffetta

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.