Warren Buffett: nie wiedziałem, że Microsoft przejmie Activision
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
18 lut 2022, 15:11

Warren Buffett: "nic nie wiedziałem o transakcji przejęcia Activision przez Microsoft"

Warren Buffett nie wiedział nic o tym, że Microsoft pracuje nad przejęciem Activision Blizzard, a decyzja o inwestycji została dokonana „niezależnie od niego”. O treści listy poinformowała agencja Reuters. List został wysłany do mediów, które sugerowały, że Buffett wiedział o fuzji wcześniej. Inne teorie spiskowe sugerowały, że to sam Gates szepnął o tym słówko.

Rynek przeżył prawdziwy zawrót głowy kiedy Microsoft przejął Activision Blizzard za 68,7 mld USD. Kilka dni wcześniej pisaliśmy, że Take-Two przejmuje Zyngę, producenta gier mobilnych za 12,7 mld USD. Jednak prawdziwa gorączka dopiero miała nadejść. Berkshire Hathaway kupiło akcje Activision Blizzard o wartości 1 mld USD, jeszcze przed przejęciem przez Microsoft. Posypało się wiele spekulacji o kulisach tej inwestycji.

Inwestycja Berkshire w Activision nie była „inside tradingiem"

Biuro Buffetta w czwartek opublikowało list w którym Buffett informuje, że jeden z jego menadżerów inwestycyjnych kupił 14,7 mln akcji Activision przy cenie za 77 USD za akcję. 85% pozycji zostało zakupione w październiku, a cała reszta w listopadzie. „Inwestycja została dokonana niezależnie ode mnie” tłumaczy Buffett. Berkshire dokonała transakcji nie wiedząc, że producent gier otrzyma ofertę przejęcia od Microsoftu.

Berkshire Hathaway (BRK.A) kupiło 14,7 mln akcji Activision w czwartym kwartale 2021 roku, jak wynika z dokumentacji regulacyjnej złożonej w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Na koniec ubiegłego roku akcje te były wyceniane na 975 mln USD - wynika z dokumentacji. Microsoft (MSFT) ogłosił 18 stycznia, że kupi Activision - twórcę „Call of Duty" i „Candy Crush" - w swojej największej w historii akwizycji w sektorze technologicznym.

Cena akcji Activision wzrosła o 25% w dniu ogłoszenia transakcji Microsoftu. Przez większą część października akcje spółki notowane były powyżej 75 USD, ale w ostatnich dwóch miesiącach roku spadły o 15% w związku z oskarżeniami o dyskryminację i molestowanie w Activision. Akcje wzrosły o 22% w tym roku, zamykając się w czwartek na poziomie 81,50 USD.

Wiceprezes Berkshire, Charlie Munger w środę powiedział, że szef Activision to jeden z najmądrzejszych menedżerów biznesowych jakich zna.

Zobacz także: Charlie Munger: kryptowaluty są jak choroba weneryczna, a cyfrowy dolar jest zbędny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.