Przekonamy się jak bardzo Warren Buffet kupował akcje w trakcie ostatnich spadków. Wyniki Berkshire Hathaway już jutro
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
05 sie 2022, 17:48

Przekonamy się jak bardzo Warren Buffet kupował akcje w trakcie ostatnich spadków. Wyniki Berkshire Hathaway już jutro

Berkshire Hathaway (BRK/A, BRK/B) 6 sierpnia przedstawi wyniki za drugi kwartał. Fani Warrena Buffetta będą mogli ocenić jak wyrocznia z Omaha wykorzystała wykorzystała spadki na giełdzie w ostatnich miesiącach. Szczegóły już w sobotę.

W pierwszym kwartale Buffett wpadł w zakupowy szał i nabył akcji o wartości 51 mld USD co stanowiło kwartalny rekord dla spółki.

Warren Buffett na zakupach Apple`a

Przedmiotem uwagi dla akcjonariuszy jest ile Berkshire kupił akcji Apple`a. W pierwszym kwartale Buffett nabył około trzech milionów akcji producenta iPhone`ów kiedy spadły do okolic 150 USD. W drugim kwartale akcje spadły do poziomu 130 USD, co dało Buffettowi potencjalną możliwość zwiększenia największej inwestycji kapitałowej Berkshire.
 

APPLE AKCJE

Zobacz także: Apple przeżywa trudny okres. Analitycy oceniają, że inflacja i recesja odbiją się w wynikach spółki

Na koniec pierwszego kwartału Berkshire posiadał 911 milionów akcji Apple, co przy niedawnym wzroście Apple do poziomu 162 USD stanowi wartość około 148 mld USD. Ogólne zakupy i sprzedaż akcji oraz inwestycje Berkshire w Apple zostaną ujawnione w kwartalnym raporcie 10-Q, który jest zwykle dostępny w tym samym czasie, co publikacja wyników firmy.

Berkshire dodał do swoich udziałów w Occidental Petroleum (OXY) w drugim kwartale i obecnie posiada około 12 mld USD w spółce energetycznej, jak wynika z dokumentów Berkshire.

OXY AKCJE

Zobacz także: Serwis o transformacji energetycznej W Zielonej Strefie już działa. W lipcu udało nam się dotrzeć do ponad 80 tys. unikalnych użytkowników

Konglomerat 31 marca miał w swoim bilansie 106 mld USD w gotówce oraz ekwiwalentach. W pierwszym kwartale zakup akcji przewyższył sprzedaż o około 41 mld USD, co zmniejszyło stan gotówki z około 147 mld USD na koniec 2021 roku.

To był ciężki rok. Akcje klasy A Berkshire, obecnie na poziomie 440 000 USD, czyli straciły 2,4% od początku roku, odrabiając i tak duże załamanie z końca marca. Akcje Berkshire klasy B są notowane na poziomie 292 USD, czyli straciły 2,3% od początku roku. W tym samym czasie indeks S&P500 spadł 13%.

BERKA AKCJE

BERKB AKCJE

Zobacz także: Nancy Pelosi w trakcie wizyty na Tajwanie zadeklarowała pełne wsparcie USA. Tymczasem gospodarkę Chin dotyka coraz większy kryzys

Dla Buffetta nie liczą się wyniki kwartalne, a zyski w dłuższym terminie

Wall Street skupi się również na skupach akcji Berkshire, które w tym roku zwolniły z szybkiego tempa w 2021 roku.

W pierwszym kwartale Berkshire odkupił akcje o wartości 3,2 mld USD. W drugim kwartale, do połowy czerwca, suma ta wyniosła prawdopodobnie od 1 do 2 mld USD, domniema Wall Street. Berkshire ujawni informacje o buybacku za cały kwartał w ramach publikacji wyników.

W 2021 roku Berkshire skupowało swoje akcje w tempie około 7 mld USD na kwartał. Buffett jest świadomy cen; firma nie odkupiła akcji w kwietniu, kiedy akcje były blisko maksimów za rok, powiedział na dorocznym spotkaniu Berkshire 30 kwietnia.

Zobacz także: Warren Buffett o inflacji, BTC i obecnej sytuacji rynkowej. Drugi dzień Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway - RELACJA

Buffett miał lepsze okazje na rynku niż odkup akcji Berkshire

Inwestorzy są zainteresowani zakupami Berkshire jako wskaźnikiem tego, czy Buffett uważa akcje za niedowartościowane. W pierwszym kwartale Buffett uważał, że na rynku akcji są lepsze okazje.

Zyski Berkshire również mają znaczenie, chociaż inwestorzy nie zwracają dużej uwagi na wyniki kwartalne, ponieważ Buffett regularnie mówi, aby patrzeć na zyski w dłuższym okresie. Oczekuje się, że w drugim kwartale zyski operacyjne wzrosły o około 25% do 5 393 USD na akcję klasy A. Inwestorzy będą uważać na wszelkie osłabienia w biznesach Berkshire związane z gospodarką amerykańskie.

Firma prawdopodobnie odnotuje stratę w drugim kwartale ze względu na spadek na rynku akcji, który przyćmił ogromny portfel akcji Berkshire. Papierowe zyski i straty na portfelu, który 31 marca wynosił 390 mld USD, przepływają przez rachunek zysków i strat Berkshire.

Spadek portfela akcji prawdopodobnie oznaczał również spadek kapitału własnego Berkshire, czyli wartości księgowej, w drugim kwartale. Analityk Edward Jones James Shanahan szacuje, że wartość księgowa Berkshire na dzień 30 czerwca wynosiła około 316 500 USD, co oznacza spadek o 8% z około 345 000 USD na dzień 31 marca. Jednak wartość księgowa prawdopodobnie wzrosła ostatnio wraz z lipcowym wzrostem na rynku; Shanahan szacuje, że na dzień 30 września wartość księgowa wyniesie około 342 000 USD na podstawie ostatniej wartości portfela akcji.

Wskaźnik cena/księga w ostatnich latach wynosił średnio 1,4 raza, co sugeruje, że akcje Berkshire są obecnie niedowartościowane.

Zobacz także: Potężne straty MicroStrategy na BTC. CEO spółki Michael Saylor ustępuje ze stanowiska

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.