Banki inwestycyjne i bankierzy dostaną rekordowe premie za zyski w czasie kryzysu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 gru 2021, 08:09

Bankierzy inwestycyjni i doradcy dostaną rekordowe premie za zyski w czasie kryzysu

Europejscy bankierzy mogą się spodziewać największych premii od co najmniej 2015 roku, wylicza Bloomberg Intelligence. Inwestorzy giełdowi oraz bankierzy, którzy doradzali firmom w zakresie fuzji oraz rozwoju i pozyskiwania kapitału, wygenerowali w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku, więcej przychodów niż w całym ubiegłym roku. Co ciekawe, w zeszłym roku, europejscy regulatorzy apelowali do banków, aby nie przesadzać z wysokością premii w celu zachowania kapitału na ciężki, pandemiczny czas.

Wojna o talenty bankowe

„Banki skorzystały na pandemii, ponieważ klienci są zmuszeni do zmiany portfela, firmy muszą optymalizować zmiany, aby dostosować się do rynku, a to jest zmienność, rozwój”. – napisał Burghof, profesor finansów na Uniwersytecie Hohenheim w Stuttgarcie. „Trzeba zadać sobie pytanie jak takie nadzwyczajne zyski powinny być premiowane”. Chociaż decyzje o wielkości puli premii podejmowane są zazwyczaj dopiero w grudniu lub styczniu, to obecnie plany wysokości premii były tematem ostatnich prezentacji wyników kwartalnych. W czym problem? Europejskie banki muszą podnosić wynagrodzenia, ponieważ trwa wojna o pracowników. Goldman Sachs zwiększył kwotę przeznaczoną na wynagrodzenia o 34%, JPMorgan Chase&Co. Przeznaczył o 11% więcej na premie. Dziennikarze zwracają jeszcze na kanadyjskie banki inwestycyjne, które podwyższyły premie za ostatni rok o 18%.
 

Screenshot_1

Zobacz także: Rok po premierze Cyberpunk 2077. Czy i kiedy CD PROJEKT i branża gier wróci do łask? – Maciej Kietliński - Podcast 21% rocznie jak inwestować

„To wojna o talenty" - powiedział dyrektor finansowy Deutsche Bank AG, James von Moltke w wywiadzie dla Bloomberg. „Jesteśmy konkurencyjni w tej wojnie o talenty. Naszym celem jest płacić konkurencyjnie". W zeszłym roku regulatorzy tacy jak Europejski Bank Centralny i Bank Anglii wezwały banki do ograniczenia premii, aby zachować kapitał w ciężkim czasie. Deutsche Bank i BNP Paribas SA zmniejszyły swoje pule bonusów na 2020 rok po tym jak EBC nie zgodził się na ich plany wypłat, jak podaje Bloomberg. Regulatorzy wycofali swoje wezwanie do takiej powściągliwości w tym roku, a także usunęli ograniczenia dotyczące dywidend i wykupów, ponieważ wydaje się, że banki przetrwały najgorsze skutki gospodarcze pandemii. Mimo to, od dawna obowiązujące limity indywidualnych premii pozostają w mocy regulatorów poszczególnych państw.
 

Screenshot_2

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować i myśleć w długim terminie

Amerykańskie i europejskie banki muszą walczyć o pracowników podnosząc płace, nawet dla stażystów oraz organizować dodatki w celu przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników w obliczu pandemii niezadowolenia z przepracowania i wysokiego ryzyka wypalenia zawodowego. Credit Suisse Group AG, aby zapobiec odpływowi zdolnych i ambitnych pracowników oferuje coraz to nowsze rozwiązania gratyfikacyjne. 

Zobacz także: 7 powodów dla których wzrosty na bitcoinie i kryptowalutach prawdopodobnie jeszcze się nie skończyły

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.