GUS podaje szacunkowe dane o wskaźniku CPI za grudzień 2022 roku. Inflacja poszła w dół
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 sty 2023, 10:05

GUS podaje szacunkowe dane o wskaźniku CPI za grudzień 2022 roku. Inflacja poszła w dół

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał szybki szacunek inflacji za grudzień, który wyniósł 16,6% r/r. Pełne dane poznamy 13 stycznia.

Według szybkiego szacunki GUS, inflacja w grudniu minionego roku była niższa od listopadowej i wyniosła 16,6% r/r. Wynik ten nie jest zaskoczeniem, szczególnie biorąc pod wczorajszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp NBP na niezmienionym poziomie.

inflacja grudzień 2022

Źródło: GUS

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać, zbliża się dezinflacja - ocenia główny ekonomista PKO BP

Średnioroczna prognoza NBP

Średnioroczna prognoza Banku Centralnego wynosi 14,4% na 2022 r., 13,6% na 2023 r. i 6,8% na 2024 r. Według analityków biorących udział w badaniu inflacja w nadchodzących miesiącach powinna się zmniejszać.

"Inflacja CPI w 2023 r. powinna się zawierać – zgodnie z typowymi scenariuszami (tj. wartościami wyznaczonymi przez krańce 50-procentowego przedziału prawdopodobieństwa rozkładu zagregowanego) - między 11,7% a 15,3% (przy prognozie centralnej równej 13,6%). W 2024 r., w opinii ekspertów AM NBP, nastąpi znaczny spadek inflacji w porównaniu z latami 2022-2023. Typowe scenariusze dla inflacji w 2024 r. sugerują, że powinna się ona zawierać w przedziale 4,9-9,2%, przy prognozie centralnej równej 6,8%" - czytamy w raporcie.

Wskaźnik inflacji w 2022 roku stał zdecydowanie pod znakiem wzrostów, pomimo że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przez większą część roku starała się hamować inflację przez podnoszenie stóp procentowych NBP.

Nie możemy zapominać, że lekkie spadki inflacji są obserwowane jeszcze pokłosie tarczy antyinflacyjnej. Możemy być pewni, że w kolejnych miesiącach wskaźnik CPI będzie rósł. Jednym z powodów będzie powrót podstawowego podatku za gaz czy prąd.

Pomimo zmian, których możemy się spodziewać w tarczy antyinflacyjnej, wciąż pozostanie z nami zerowy VAT na żywność. Nowością natomiast będzie zamrożenie cen gazu w 2023 r.

Zobacz także: Inflacja w listopadzie wyższa od szacunkowych danych. Szczyt nastąpi na początku 2023 roku

Stopy procentowe bez zmian

Podczas pierwszego w tym roku posiedzenia RPP zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, czyli stopa referencyjna NBP wynosi 6,75%. Ciekawostką jest, że RPP w tym roku powróciła do dwudniowego trybu spotkań, jak miała w zwyczaju jeszcze przed pandemią.

Decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku, było to również potwierdzenie narracji prezesa NBP Adama Glapińskiego, który podczas grudniowej konferencji wspomniał, że cykl podwyżek nadal jest w zawieszeniu.

„RPP nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek, jesteśmy nadal w stanie zawieszenia” – podkreślał Adam Glapiński podczas grudniowej konferencji.

Już dziś kolejna konferencja prezesa Banku Centralnego, z której będzie można wyczytać, czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Stopy procentowe pozostają bez zmian. RPP zakończyła pierwsze posiedzenie w tym roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost