Oprocentowanie depozytów mocno spada, choć można znaleźć ofertę na 8%. Przedstawiamy atrakcyjne lokaty na październik
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
29 wrz 2023, 07:30

Oprocentowanie depozytów mocno spada, choć można znaleźć ofertę na 8%. Przedstawiamy atrakcyjne lokaty na październik

Ostre cięcie stóp procentowych pociągnęło za sobą oprocentowanie depozytów. We wrześniu br. średnie oprocentowanie najlepszych lokat wyniosło nieco ponad 6%.

Wrześniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych wpłynęła bardzo mocno na rynek kredytowy i depozytowy. Jak ci pierwsi mogą się cieszyć, tak obniżka stóp procentowych o 75pb pociągnęła na dno oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Według danych HREIT, średnie oprocentowanie najlepszych depozytów we wrześniu ukształtowało się na poziomie 6,11%, gdzie jeszcze w sierpniu wynosiło 6,73%, czyli w ciągu miesiąca spadło o 0,6 pkt proc.

rednie oprocentowanie depozytów

Źródło: HREIT

Jak co miesiąc przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ofert banków na nadchodzący miesiąc.

Zobacz także: Inflacja może odbić w przyszłym roku. GUS podaje oficjalny odczyt wskaźnika CPI za sierpień

Na 10% na lokacie nie ma co liczyć

Po wysokim oprocentowaniu depozytów nie ma już śladu, również po tych, które niekiedy trafiały się jeszcze w okresie wakacyjnym. Dziś standardem są oferty na poziomie 6-7%. Poszukując dobrego rozwiązania nie powinno nas już zaskakiwać, że banki mają coraz więcej wymagań dla „wyższego” oprocentowania.

Wśród produktów bankowych w oczy rzuca się lokata w mBanku „Moje nowe cele”, która jest oprocentowana na 8,0% jeśli otworzymy konto online. Maksymalna kwota, jaką możemy wpłacić na konto to 50 tys. zł. na okres 3 miesięcy. Wymagane jest założenie konta.

mBank 8 proc

Źródło: mabnk.pl

Na 7,0% możemy liczyć w InBanku otwierając „Lokatę na start”. Oferta skierowana jest do nowych klientów, którzy zakładają pierwszą lokatę. Zdeponować można maksymalnie 50 tys. zł na okres 3 miesięcy.

lokata na start inbank

Źródło: inbank.pl

Dla klientów InBanku pozostaje lokata dająca 6,0% na 6 miesięcy, ale oferta nie jest objęta dodatkowymi warunkami.

Niezmiennie w VeloBanku czeka na nas 7,0% w skali roku na 3 miesiące, do 300 tys. zł. Elastyczne konto oszczędnościowe pozwala na stały dostęp do środków, dodatkowo nie płacimy za otwarcie i prowadzenie konta oraz przelewy wewnętrzne.

velo bank konto oszczędnościowe

Źródło: velobank.pl

W VeloBanku znajdziemy również lokatę, która gwarantuje nam 5,8% na 2 miesiące w skali roku. Kwota lokaty do 150 tys. zł., oferta skierowana jest do klientów, którzy udzielą zgody marketingowe.

Wybierając konto oszczędnościowe w Banku Pekao otrzymujemy 7,0% na 152 dni, jednak skorzystanie z produktu wymaga posiadania konta. Maksymalna kwota z danym oprocentowaniem to 100 tys. zł. To nie wszystko, ponieważ ten bank ma dla nas również lokatę „Lokuj z Żubrem” – dzięki niej zyskujemy 7,0% w skali roku na 3 miesiące, a zdeponować możemy do 30 tys. zł.

W Banku Millennium warto się przyjrzeć kontu oszczędnościowemu „Profit”. Rachunek otwieramy na 90 dni i zapewnia on zysk na poziomie 7,0%. Jest jednak haczyk, aby skorzystać z oprocentowania co miesiąc należy zapewnić wpływ na konto i przeprowadzić kilka transakcji płatniczych.

Lokata/Konto oszczędnościoweOprocentowanie r/rTermin lokatyKwotaUwagi
 
mBank
Moje nowe cele8,00%3 miesiąceDo 50 tys. złWymagane jest założenie konta.
InBank
Lokata na start7,00%3 miesiąceDo 50 tys. złLokata dla nowych klientów.
Lokata  6,00%6 miesięcyDo 50 tys. zł 
Velo Bank
Elastyczne konto oszczędnościowe7,00%3 miesiące300 tys. zł 
Lokata na nowe środki5,80%2 miesiące150 tys. złWymagane jest wyrażenie zgód marketingowych
Bank Pekao
Konto Oszczędnościowe  7,00%152 dni100 tys. złWymagane jest posiadanie konta
Lokuj z Żubrem7,00%3 miesiące30 tys. zł 
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe Profit7,00%90 dni200 tys. złCo miesiąc należy zapewnić wpływ na konto i kilkukrotnie przeprowadzić transakcję płatniczą
Toyota Bank
Lokata Plus7,00%3 miesiące100 tys. złOpłata za konto, chyba że spełnimy dodatkowe wymagania (np. zrealizujemy odpowiednią liczbę transakcji, zapewnimy wpływy na konto lub odpowiednie saldo)
Nest Bank
Nest Konto Oszczędnościowe6,90%90 dni50 tys. złCo miesiąc należy zapewnić wpływ na konto i kilkukrotnie przeprowadzić transakcję płatniczą
Santander Consume Bank
Lokaty przez internet5,50%4 miesiące400 tys. złPropozycja dotyczy nowych środków deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku wg stanu na 06.09.2023 r.
Rachunek oszczędnościowy7,00%  Dla nowych klientów

Zobacz także: Podatek Belki przynosi rekordowe wpływy. Mimo to, temat jego likwidacji powraca podczas trwającej kampanii wyborczej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.