Najdroższy obraz świata Salvator Mundi może być warty zaledwie 1,5 mln USD

Najdroższy obraz świata Salvator Mundi może być wart nie 450 mln USD tylko... 1,5 mln USD

Najdroższy obraz świata, Salvator Mundi przypisywany Leonardowi da Vinci, może być wart ledwie 1,5 mln USD – uważa znany historyk sztuki Ben Lewis. Luwr nie chce widzieć tego płótna na wystawie z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda.

W październiku francuski Luwr – największe muzeum na świecie – ma otworzyć wystawę z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Ma ono kilka dzieł tego artysty (m.in. Mona Lisa), ale oczywiście nie będzie polegało tylko na swoich zbiorach. Muzea z całego świata zadeklarowały, że przyślą posiadane eksponaty, które wyszły spod ręki mistrza Leonarda. Wiadomo już jednak, że na tej wielkiej wystawie nie będzie najdroższego obrazu świata – Salvator Mundi.

Salvator Mundi nie pojawi się w Luwrze

Salvator Mundi to dzieło, które powstało około 1500 roku. Podobno stworzył je Leonardo – tak uważają eksperci z londyńskiej National Gallery. Jeszcze w 2005 roku obraz był wart ledwie 1 175 USD – za tyle został zakupiony przez dwóch amerykańskich kolekcjonerów sztuki, którzy oddali go do renowacji i ekspertyzy właśnie do muzeum ze stolicy Wielkiej Brytanii.

Kuratorzy wystawy, która ma się otworzyć na jesieni w Luwrze, ogłosili, że zwiedzający nie zobaczą dzieła Salvator Mundi. Ale nie dlatego, że jego właściciel nie chce go udostępnić, tylko dlatego, że są poważne wątpliwości czy ono rzeczywiście jest pędzla Leonarda.

Zobacz także: Rekord aukcyjny na rynku sztuki może wróżyć krach na giełdzie

Salvator Mundi może stać się znów tani

Podobnego zdania, co kuratorzy z Luwru jest znany historyk sztuki Ben Lewis. Opublikował on ostatnio książkę o tym dziele, w którym je wyraźnie wygłosił. I podkreślił, że jeśli okaże się, że Salvator Mundi nie jest dziełem Leonarda, to wartość tego płótna spadnie z 450 mln USD do... 1,5 mln USD.

9781984819253

Przypomnijmy, że Salvator Mundi ma tytuł najdroższego dzieła sztuki od listopada 2017 roku, kiedy to Mohammed bin Salman – książę z Arabii Saudyjskiej – przelicytował chińskiego miliardera Liu Yiqiana. Podobno w tej chwili obraz znajduje się w Szwajcarii. Miał być wystawiany w oddziale Luwru w Abu Dhabi, ale na razie nie zdecydowano się na taki krok.

3 najdroższe obrazy w historii:

Salvator Mundi - Leonardo da Vinci (?) (1490-1519) 450,3 mln USD

salva

Interchange - Willem de Kooning (1955) 300 mln USD

Photo_of_Interchanged_by_Willem_de_Kooning

Gracze w karty - Paul Cézanne (1892/93) 250 mln USD

gracze

Czy Salvator Mundi stanie się największą wtopą świata inwestycji alternatywnych? Saudyjski książę chyba nie ma wesołej miny, widząc jak traktowane jest przez muzea i ekspertów dzieło, które kupił. Jak wy obstawiacie, Salvator Mundi to dzieło Leonarda czy nie?

Zobacz także: Inwestowanie w wodę może być w długim terminie bardzo zyskowne. Uniwersytet Harvarda już zaczął to robić

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.