Polski inżynier i jego syn mogą zrewolucjonizować inwestowanie w dzieła sztuki

Polski inżynier z synem mogą zrewolucjonizować inwestowanie w dzieła sztuki

Dzięki narzędziu Articker inwestorzy i kolekcjonerzy będą mogli uważnie obserwować najnowsze, aktualne trendy na rynku sztuki.

Articker – tak się nazywa internetowe narzędzie agregujące dane na temat artystów, dzieł oraz cen, które ma pozwolić na dokładne obserwowanie trendów na rynku sztuki. Stoją za nim inżynier polskiego pochodzenia Tomasz Imieliński i jego syn Konrad.

Articker umożliwia śledzenie trendów na rynku sztuki

Do tej pory inwestorzy działający na rynku sztuki musieli wkładać dużo wysiłku w śledzenie trendów. Dom akcyjny Philips chce im ułatwić tego rodzaju monitoring. Wszedł we współpracę z firmą Articker, którą założyli inżynier polskiego pochodzenia Tomasz Imieliński i jego syn Konrad. Stworzyli oni narzędzie do agregowania wszelkich dostępnych danych o rynku sztuki, danym artyście i jego dziełach.

Niedawno Philips wraz z Articker dokonali prezentacji narzędzia. Na przykładzie sensacji artystycznej z ostatnich miesięcy, czyli 35-letniego Amoako Boafo. Narzędzie Articker przeszukuje około 66 tys. źródeł – portali specjalistycznych i newsowych, muzeów, galerii. Po przeszukaniu źródeł pod kątem Boafo okazało się, że jego obecność w mediach w ciągu ostatnich 18 miesięcy wzrosła o 82%. Boafo to artysta z Ghany, którego praca „The Lemon Bathing Suit” (2019) w lutym podczas aukcji Phillips London przebiła z hukiem estymację na poziomie około 50 tys. USD, osiągając cenę 880 tys. USD.
 

Phillips-Articker-Boafo


Co ważne, narzędzie Articker nadaje odpowiednie wagi poszczególnym wzmiankom o artyście (czyli wzmianka z „New York Timesa” jest oceniana o wiele wyżej, niż wzmianka z gazety uniwersyteckiej). Zdaniem ekspertów domu aukcyjnego Philips, wraz z narzędziem Artnet Price Database stanowi ono nową jakość w zakresie obserwacji trendów na rynku sztuki.

Zobacz także: Jak inwestować w sztukę – radzi ekspert z Londynu

Jak rodzinna pasja zmieniła się w biznes?

Narzędzie Articker – jak czytamy na stronie www firmy – powstało na skutek zamiłowania Celiny Imielińskiej do sztuki. To ona zainspirowała Tomasza i Konrada do stworzenia narzędzia, które pozwalałoby monitorować zmieniającą się popularność wybranych artystów.

Z czasem rodzina wpadła na pomysł, że z tego narzędzia można zrobić biznes. Teraz narzędzie będzie w coraz szerszym zakresie udostępniane klientom domu aukcyjnego Philips. Już teraz można czytać tworzony z jego współudziałem biuletyn.

Tomasz Imieliński urodził się w 1954 roku w Toruniu. Jest profesorem informatyki na Rutgers University w New Brunswick (New Jersey, USA). Jest ekspertem w zakresie baz danych, eksploracji danych, reguł asocjacyjnych i mobile computing. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Tytuł doktora uzyskał w 1982 roku w Instytucie Podstaw Informatyki PAN. Jest współzałożycielem przedsiębiorstwa Connotate Technologies, był wiceprezesem Ask.com.

Wywiadu z Tomaszem Imielińskim o Articker można posłuchać TUTAJ. Był on ostatnio gościem ArtTactic Podcast.
 

IGTV-Thumbnail-Template_PhillipsArticker-1200x1204

Zobacz także: To nie jest reguła, że ceny dzieł sztuki dynamicznie rosną po śmierci artysty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.