Oto najdroższe obrazy wylicytowane w Polsce i za granicą w 2020 roku

Oto najdroższe obrazy wylicytowane w Polsce i za granicą w 2020 roku

Na polskich aukcjach w 2020 roku najwięcej zapłacono za dzieło Wojciecha Fangora, a za granicą za tryptyk Francisa Bacona.

Rok 2020 był na rynku sztuki udany, a nawet bardzo udany – biorąc pod uwagę to, co działo się na świecie, czyli pandemię i lock-downy. Okazało się, że kolekcjonerzy z lubością kupowali dzieła na aukcjach internetowych. Pieniądze uciekały też od śmiesznie nisko oprocentowanych lokat bankowych.

Poniżej przedstawiamy po 3 najdrożej sprzedane w mijającym roku dzieła sztuki – w Polsce i poza jej granicami. Okazało się, że 2 spośród 5 najdroższych dzieł sztuki sprzedanych w Polsce w historii znalazło nabywcę właśnie w tym roku.

Zobacz także: Indeks sztuki współczesnej urósł w 2020 roku o 6,7% mimo pandemii koronawirusa

Fangorowi zabrakło niewiele, by pobić rekord Abakanowicz

Dzieło zatytułowane „M22” autorstwa Wojciecha Fangora poszło w stołecznym domu aukcyjnym DESA Unicum za 7,316 mln zł (cena z opłatami). Doskonale reprezentuje ono twórczość zmarłego kilka lat temu malarza, niezwykle cenionego za Oceanem Atlantyckim: hipnotyzuje pulsującym kolorem, jest grą między artystą, płótnem i widzem.

Wojciech Fangor, „M22” – cena 7,316 mln zł

m22 foto

Źródło: DESA Unicum

Jest to jednocześnie drugie najdroższe dzieło w historii polskich aukcji. Rekord należy do instalacji „Caminando", na którą składa się 20 rzeźb autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Za to dzieło pod koniec 2019 roku zapłacono na aukcji w DESA Unicum ponad 8 mln zł. Należało ono do tragicznie zmarłego kilka lat temu amerykańskiego aktora Robina Williamsa. Najdroższym dziełem polskiego artysty jest obraz „Portrait de Marjorie Ferry" Tamary Łempickiej - w lutym 2020 roku został sprzedany podczas aukcji w londyńskim Christie’s za 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln zł.

Drugim najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce w 2020 roku jest „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki. Nabywca dał za niego 5,9 mln zł (6,96 mln zł z opłatami) podczas aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art na początku czerwca. Co ciekawe, tenże obraz był zaginiony przez 100 lat (znikł po wystawie polskiej sztuki w Wiedniu w 1915 r.). Pojawił się 5 lat temu w zbiorach prywatnych. Przedstawia słynnego lekarza, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zmarł tragicznie w wieku ledwie 39 lat. Jest to jednocześnie 4. najdroższe dzieło sztuki, sprzedane kiedykolwiek na polskich aukcjach.

Jan Matejko, „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego" – cena 6,96 mln zł

matejko

Źródło: Polswiss Art

Trzecie miejsce podium przypada w tym roku obrazowi polskiej skandalistki Tamary Łempickiej. „Czytająca I” poszła w grudniu za blisko 4,5 mln zł. Dzieło to jest uważane za krypto-autoportret Łempickiej, gdyż tło odzwierciedla wyposażenie dawnego mieszkania artystki.

Tamara Łempicka, „Czytająca I” – cena: 4,484 mln zł

empicka

Źródło: DESA Unicum

Zobacz także: Oto kilka pytań, które powinien sobie zadawać kolekcjoner sztuki, ale ich sobie zazwyczaj nie zadaje

Francis Bacon o włos przed Chińczykiem

Najdrożej w tym roku sprzedany obraz na świecie znalazł nabywcę na aukcji online w domu Sotheby’s. Za tryptyk pędzla Francisa Bacona zapłacono 84,6 mln USD. Sprzedającym był norweski miliarder Hans Rasmus Astrup, nabywca pozostaje anonimowy.

Francis Bacon, „Triptych Inspired by the Oresteia of Aeschylus” (1981) – cena: 84,6 mln USD

bacon

Źródło: Sotheby’s

W cenie od wielu lat pozostaje sztuka chińska. Dowód? Drugim najdroższym dziełem 2020 roku jest 10 szkiców na papierze, przedstawiających skałę Lingbi. Zestaw poszedł za blisko 77 mln USD. Co ciekawe, w 1989 roku to dzieło zostało sprzedane na aukcji za 1 mln USD i było pierwszym chińskim dziełem, które przekroczyło na światowych aukcjach próg 1 mln USD właśnie. W ciągu 31 lat urosło na wartości blisko 77-krotnie, co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 15%.

Wu Bin, „Ten Views of a Lingbi Rock” (1610) – 76,6 mln USD

skała

Źródło: Poly Auction

Na podium zmieściło się w tym roku również dzieło amerykańskiego przedstawiciela pop-artu Roya Lichtensteina. Nabywca z Hong Kongu zapłacił za nie 46,2 mln USD. Nigdy wcześniej nie pojawiło się na aukcji.

Roy Lichtenstein, „Nude With Joyous Painting” (1994) – 46,2 mln USD

roy

Źródło: Christie’s

Zobacz także: Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem na rynku sztuki – pokazuje historia firmy inwestycyjnej Fairlight Art Ventures

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.