Warren Buffett mocno poszkodowany przez kryzys, który wywołał koronawirus
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 mar 2020, 06:46

Warren Buffett traci na koronawirusie szybciej niż inni. Jego konserwatywny portfel okazał się mało odporny na kryzys

W okresie 19 lutego – 16 marca 2020 roku portfel Warrena Buffetta spadł na wycenie o 32%, czyli o… 80,2 mld USD! Tak wynika z obliczeń portalu GuruFocus.

Od początku roku do 16 marca wartość pozycji w portfelu Berkshire Hathaway spadła o 71,3 mld USD (o 29%), podczas gdy S&P500 zanurkował o 26% - wynika z obliczeń portalu GuruFocus.
 

Buffett traci najmocniej na liniach lotniczych i bankach

Najszybsza bessa w historii, wywołana pandemią koronawirusa, odcisnęła wielkie, bolesne piętno na portfelu wielu inwestorów. Ucierpiał mocno również Warren Buffett. W okresie 19 lutego – 16 marca 2020 roku, czyli podczas fali największej paniki (jak na razie...), portfel Warrena Buffetta spadł na wycenie o 32%, czyli o… 80,2 mld USD! Tak wynika z obliczeń portalu GuruFocus.

W ujęciu procentowym, od początku roku Buffett najbardziej traci na Occidental Petroleum (-75%), oraz na liniach lotniczych (United Airlines: -72%; American Airlines: -63%; Delta Air Lines: -63%).

Jednak najbardziej bolą go z pewnością zachowania notowań banków, które sporo ważą w jego portfelu. Pod koniec 2019 roku miał akcje Bank of America o wartości około 32,6 mld USD, od początku roku potaniały one aż o -26,6%. Połowę wyceny stracił w tym roku bank Wells Fargo, w akcjach którego Buffett trzymał pod koniec ub.r. 17,4 mld USD!

„Recesja mocno uderzy w amerykańskie banki. Otrzymują one również mocny cios ze strony Fed’u, który zaczął ostro ciąć stopy procentowe. To wszystko oznacza, że w najbliższej przyszłości banki z pewnością nie będą poprawiały wyników finansowych” – wskazują analitycy portalu GuruFocus.

Nie może być pocieszeniem dla Buffetta zachowanie akcji Apple, które od początku roku straciły na wartości 23%. Apple to największa pozycja w portfelu Berkshire, pod koniec 2019 roku miała wartość 72 mld USD. Również ukochana przez Wyrocznię z Omaha Coca-Cola nie wybroniła się podczas kryzysu. Od początku roku jej akcje potaniały już o 31%.
 

10 największych pozycji w portfelu Warrena Buffetta

top10

Zobacz także: Warren Buffett boi się koronawirusa. Dlatego walne Berkshire Hathaway odbędzie się bez publiczności

Buffett nie panikuje, tylko kupuje taniejące akcje

W portfelu Buffetta znajduje się jednak kilka spółek, które zachowują się w ostatnich tygodniach znacznie lepiej, niż rynek. Od początku roku najwięcej w portfelu BRK (+12%) urosła pozycja na akcjach firmy The Kroger (sieć sklepów spożywczych).
 

Notowania Berkshire Hathaway i kilku wybranych spółek z portfela Warrena Buffetta na tle S&P500 od początku 2020 roku

portfel buffetta


Warto podkreślić, że zestawienie GuruFocus bazuje na składzie portfela z końca 2019 roku. Jednak wątpliwe, by Buffett w I kwartale panicznie wyprzedawał akcje, realizując dotychczasowe zyski.

„Buffett nie panikuje. Buffett nie sprzedaje akcji, tylko je kupuje na wyprzedaży. To właśnie dlatego jest najlepszym inwestorem wszechczasów. Zapewne trzyma się swojej strategii również w tej chwili. Przypominamy, że to on jest autorem powiedzonka zachęcającego do bycia chciwym, gdy inni się boją” – podkreślili analitycy GuruFocus.

Jak wskazują źródła nadzoru finansowego, 27 lutego Buffett kupił 976 507 akcji linii lotniczych Delta Air Lines, które wtedy stały po 46,40 USD. Z tego wydarzenia można więc wyciągać wnioski o tym, że Buffett trzyma się swojej wypróbowanej strategii.

Zobacz także: Panika związana z koronawirusem sprawia, że na giełdzie pojawiają się okazje inwestycyjne – uważa Warren Buffett

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.