Robert Lewandowski wygrał Ligę Mistrzów. W co inwestuje polski napastnik
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sie 2020, 08:53

Robert Lewandowski wygrał Ligę Mistrzów. Jest genialnym piłkarzem, ale też coraz lepszym biznesmenem i inwestorem

Co ma w portfelu Robert Lewandowski? Ile zarobił na swojej najlepszej inwestycji? Co ma wspólnego ze spółką Movie Games produkującą gry? Wyjaśniamy!

Robert Lewandowski w końcu wygrał Ligę Mistrzów UEFA, czyli najważniejsze piłkarskie rozgrywki klubowe w Europie. Dokonał tego ze swoim zespołem Bayernem Monachium. Z tej okazji zamieścił tweeta o treści: „Nigdy nie przestań marzyć. Nie poddawaj się po porażkach. Pracuj ciężko, by osiągnąć swój cel.”
 

Wydaje się, że te hasła przyświecają Lewandowskiemu nie tylko na boisku, ale i w życiu. Napastnik Bayernu zarabia około 100 mln zł rocznie – to suma przychodów od klubu i z kontraktów reklamowych od m.in. Gilette, Huawei, Head&Shoulders. Kwota astronomiczna, ale Polak nie spoczywa na laurach, bo chce pomnażać te pieniądze. Wciąż marzy, wciąż chce się rozwijać. Stara się być nie tylko świetnym piłkarzem, ale też skutecznym inwestorem i biznesmenem. Poniżej prezentujemy listę jego inwestycji, która pokazuje, że dywersyfikacja i odważne inwestycje nie są mu obce.

Movie Games

Zacznijmy od najnowszych ruchów inwestycyjnych polskiego napastnika. Ta inwestycja powinna szczególnie mocno interesować czytelników Strefy Inwestorów. Na początku sierpnia piłkarz podpisał umowę inwestycyjną ze spółką zależną od Movie Games. Robert Lewandowski ma pomóc firmie wizerunkowo i merytorycznie przy nowej tajemniczej produkcji, która ma pokazać piłkę nożną od kuchni (obstawiamy, że będzie to symulator menedżera piłkarskiego albo szefa klubu).

Zobacz także: Robert Lewandowski „wchodzi do gry”. Światowej klasy piłkarz łączy siły z Movie Games

LESS_

Robert Lewandowski wiosną 2020 roku zainwestował w polską aplikację służącą do sprzedawania i kupowania używanej odzieży. Brak jest dokładnych danych na temat tej inwestycji. Wiadomo, że wziął udział w rundzie, w której appka zebrała 12 mln zł na rozwój.

Protos VC

Od kilku ładnych lat (od 2014 roku) Robert Lewandowski jest udziałowcem w funduszu VC inwestującym w start-upy. W portfolio tegoż podmiotu znajdują się m.in. portale Lokalny Rolnik czy Twoja Suknia, oraz appka Gimmy do wyprzedaży garażowej czy POS Bistro (oprogramowanie dla gastronomii).

To właśnie na inwestycji dokonanej za pośrednictwem tego funduszu „Lewy” osiągnął najbardziej spektakularną, jak do tej pory, stopę zwrotu. W 2013 roku Protos VC – a więc i Lewandowski – zainwestował w spółkę Allani prowadzącą platformę Allani.pl. W 2015 roku tę spółkę przejęła Wirtualna Polska, a wartość transakcji oznaczała wzrost wyceny spółki Allani o 500% w 2 lata. Ile kwotowo zarobił na tym Lewandowski? Nie wiadomo.
 

protos

LS Investments / nieruchomości

W 2015 r. piłkarz wszedł do firmy deweloperskiej LS Investments. Buduje ona apartamenty na Mazowszu (m.in. nieopodal Leszna, w którym dorastał „Lewy”). Lewandowski inwestuje też w apartamenty bezpośrednio (m.in. kupił jeden, lub kilka, w wieżowcu Złota 44 w Warszawie). Piłkarz ma też dom w Monachium i na Mazurach, ale są to nieruchomości użytkowe.

RL Media / Stor9

Od 2 lat Robert i jego żona Anna tworzą swoje małe imperium PR-owo mediowe. Objęli 49% udziałów w domu mediowym RL Media, założony wraz z holdingiem marketingowym Group One. Założyli też agencję marketingową Stor9. Mają w założeniu nie tylko na tym zarabiać, ale też mieć kontrolę nad specjalistami, którzy będą czuwać nad ich wizerunkiem. W pierwszym roku obrotowym spółka RL Media zarobiła 2,2 mln zł.

Samurai Labs

"Lewy" włożył swoje środki także w laboratorium, które - za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji - ma wykrywać i zapobiegać przemocy wobec dzieci w sieci. W tym przypadku również, niestety, nie wiadomo ile dokładnie piłkarz zainwestował.

Zgoda FC

Dwa lata temu Robert Lewandowski zainwestował w biznes, który jest mu szczególnie bliski. Nabył udziały największego sklepu piłkarskiego w Polsce, czyli warszawskiego Zgoda FC.

zgoda

RL9pro

W sierpniu 2019 roku Robert Lewandowski rozpoczął współpracę z firmą Oshee w ramach projektu RL9pro. Chodzi o serię napojów przeznaczonych dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, które są bardzo zdrowe i ekologiczne (nie zawierają barwników, konserwantów ani ulepszaczy).

Biznes restauracyjny

Na koniec warto wspomnieć, że RL9 lokuje kapitał także w biznesie restauracyjnym. Powstaje właśnie 4-piętrowy bar sportowy na terenie Browarów Warszawskich, w którym piłkarz ma udział, oraz restauracja Wodny Świat w okolicach mola w Giżycku. Wartość tej drugiej inwestycji to aż 70 mln zł, z czego 41 mln zł pochodzi z dofinansowania od PARP.

Zobacz także: Robert Lewandowski: jak inwestuje najlepszy polski piłkarz

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.