UOKiK ukarał youtubera za naganianie do piramidy finansowe
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 sty 2021, 11:44

Naganiaczom zrobiło się gorąco. UOKiK ukarał youtubera Damiana Żukiewicza za naganianie na piramidy finansowe

450 tys. zł kary nałożył prezes UOKiK na youtubera Damiana Żukiewicza za propagowanie systemów typu piramida. To pierwsza taka i być może przełomowa decyzja, która ma szansę ukrócić działalność internetowych „naganiaczy”.

Youtuber Damian Żukiewicz namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders. Te systemy obiecywały zarobek po wprowadzaniu do nich kolejnych osób.

Otrzymał za to karę od UOKiK. To pierwsza taka decyzja tej instytucji wobec tzw. naganiaczy na systemy typu piramida.

Dlaczego Żukiewicz dostał blisko 450 tys. zł kary?

Damian Żukiewicz prowadzi działalność gospodarczą Investprovider we Wrocławiu. Czerpie zyski z promowania różnych inwestycji. Na swoim kanale na YT publikował materiały „naganiające” do rejestrowania się na portalu FutureNet, platformie Future AdPro i przystępowania do sieci NetLeaders. Były to systemy typu piramida finansowa, wypłacające zyski po wprowadzeniu do nich nowych osób. Tymczasem organizowanie i propagowanie takich systemów jest prawnie zakazane w Polsce jako nieuczciwa praktyka rynkowa.

Więcej o sposobach działania Żukiewicza można przeczytać w komunikacie UOKiK.

„Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową” – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. „Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania” – dodał.

Prezes UOKiK wyjaśnił, że systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. „Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te projekty świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników. Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich” – zauważył Chróstny.

Decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Żukiewicz ma możliwość odwołać się od niej do sądu.

Wszyscy biją brawo za ukaranie naganiacza

Decyzja UOKiK zyskała szeroki poklask w internecie. Inwestorzy biją brawo tej instytucji.

Udało nam się także otrzymać komentarz od Rafała Zaorskiego, który w ramach działań fundacji Trading Jam Session zajmował się tropieniem naganiaczy i oszustów ze świata inwestycji:

„Ruch ze strony UOKIK jest długo oczekiwaną przez fundację Trading Jam skuteczną reakcją na bezczelność promotorów i twórców piramid. Od lat podnosimy, że problemem nie są sami twórcy a tak zwana sieć dystrybucji i promocji, często w formie MLM. Trzeba zrozumieć problem praktyczny zwalczania piramid w Polsce. By prokuratura wszczęła śledztwo potrzebni są poszkodowani. Prokuratura podejmowała działania dopiero po zgłoszeniu poszkodowanych, a w takim wypadku było już za późno. Dowody z mediów społecznościowych wykasowane, a naganiacze pokroju ukaranego Żukiewicza przyjmowali pozę poszkodowanych, którzy również tracili na upadku piramidy, co było kłamstwem. Jedyną skuteczną formy obrony przed negatywnymi dla społeczeństwa działaniami piramid jest zapobieganie na wczesnym etapie. Do tego jednak potrzebne są narzędzia operacyjne. Działanie UOKIK może być skutecznym odstraszaczem dla promotorów piramid którzy do dziś czuli się w miarę bezpieczni. Problemem była bezczelność wynikająca z pozornej bezkarności jak ich nazywamy od lat naganiaczy. Myślę, że to dobry ruch i oby UOKIK doprowadził sprawę do końca” - powiedział Strefie Inwestorów znany trader Rafał Zaorski.

A na koniec ciekawostka. Na YouTube udziela się także żona (ponoć) Żukiewicza, która również nie cieszy się wielką estymą…

Zobacz także: 20 spółek, które w 2021 roku zamierzają przejść z NewConnect na główny rynek GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.