Ziemia rolna i lasy oto fizyczne aktywa w która warto inwestować
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sie 2021, 08:30

Ziemia rolna i lasy, czyli aktywa fizyczne, mają dobre perspektywy

Aktywa fizyczne świetnie dywersyfikują portfel, szczególnie w warunkach wysokiej inflacji – przekonują eksperci.

Aktywa fizyczne to surowce, ziemia (lasy, pola uprawne, działki budowlane), metale szlachetne, nieruchomości (budynki), ale też maszyny i urządzenia. Ich wartość wewnętrzna wynika z ich użyteczności. Są one elementem doskonale dywersyfikującym portfel, szczególnie w warunkach wysokiej inflacji – przekonują eksperci w raporcie „Private Real Assets: Diversification creates resilience” opublikowanym przez portal Savvy Investor.

Aktywa fizyczne gwarantują dywersyfikację

„Tego rodzaju aktywa mają zazwyczaj niską korelację z aktywami typu akcje czy obligacje, więc są elementem świetnie dywersyfikującym portfel. Ich cena nie waha się zbytnio, nawet podczas bessy na giełdzie. Mają bardzo pozytywny stosunek zysku do ryzyka w długim terminie. Oczywiście, mają także swoje wady, bo są mało płynne, więc są dobrym wyborem dla inwestorów o długim horyzoncie inwestycyjnym. Dobór tego rodzaju aktywów do portfela to zazwyczaj długi i skomplikowany proces, szczególnie jeśli mają one uzupełnić portfel inwestora instytucjonalnego” – wskazuje Matthew Kimbrough, szef działu analiz Savvy Investor.

Jakie dokładnie zalety mają fizyczne aktywa, wymieniają eksperci firmy Nuveen we wspomnianym raporcie:

  • Dywersyfikacja. Aktywa fizyczne są nisko skorelowane z rynkiem akcji czy obligacji, bo są mało płynne i nie notowane na rynkach publicznych.
  • Wysokie zyski ważone ryzykiem. W ciągu ostatnich 29 lat aktywa fizyczne dały podobne stopy zwrotu, jak rynek akcji, jednakże przy niższej zmienności czy wskaźniku Sharpe’a.
  • Kupony. Od inwestycji w realne aktywa można odcinać kupony, jak przy inwestycji w obligacje czy akcje (dywidenda, buy-back).
  • Ochrona przed inflacją. Aktywa fizyczne dają ochronę przed inflacją, bo wskazują na to historyczne średnioroczne stopy zwrotu, a poza tym wiele takich aktywów wchodzi w skład koszyka inflacyjnego (surowce). Poza tym, wzrost cen pośrednio wpływa na podniesienie rentowności takich aktywów fizycznych, jak farmy.

Eksperci firmy Nuveen podkreślają, że nie istnieje jeden uniwersalny wzór inwestowania w realne aktywa, czy jedna metoda na dywersyfikowanie portfela przy ich pomocy. „Wszystko zależy od tego z jakim inwestorem mamy do czynienia: jakie ryzyko toleruje, jaki ma horyzont inwestycyjny. To oznacza, że inwestowanie w fizyczne aktywa to dość skomplikowany proces, wymagający indywidualnego podejścia” – wskazują eksperci Nuveen.

Zdaniem ekspertów firmy Nuveen, nadchodzi świetny czas na inwestowanie w fizyczne aktywa. Czemu? Bo pojawiła się wysoka inflacja, która sprawia, że tego rodzaju aktywami zaczynają interesować się inwestorzy instytucjonalni. A to z kolei oznacza, że w nadchodzących latach pojawi się znacznie większy popyt na aktywa fizyczne, niż w przeszłości.

Korelacja między aktywami fizycznymi a akcjami i obligacjami

Korelacja między aktywami fizycznymi a akcjami i obligacjami

Źródło: Nuveen

Stopy zwrotu z inwestycji w aktywa fizyczne oraz papierowe

Stopy zwrotu z inwestycji w aktywa fizyczne oraz papierowe

Źródło: Nuveen

Zobacz także: Dino Polska kontra Biedronka: czy i kiedy polska spółka może dogonić portugalskiego giganta?

Lasy i ziemia rolna mają przyszłość

Wedle ekspertów, szczególnie warto się zainteresować lasami i farmami. Skye Macpherson, zarządzająca w firmie Westchester, wskazuje, że do 2050 roku populacja świata zwiększy się do blisko 10 mld ludzi, a jednocześnie wzrośnie znacznie dochód per capita. „Wedle naszych szacunków, będzie to oznaczało wzrost popytu na drewno do 2040 roku o 25%, oraz wzrost popytu na produkty spożywcze o 60% do 2050 roku. Tymczasem nie ma szans na znaczne zwiększenie podaży lasów czy farm, głównie z powodów środowiskowych oraz ograniczeń czasowych” – podkreśla Macpherson. „Bank Światowy szacuje, że w rolnictwo w najbliższym czasie musi zostać zainwestowane około 80 mld USD, by mogło ono odpowiadać na rosnący popyt na produkty spożywcze” – dodaje.

Niestety, wedle Macpherson, inwestowanie w lasy czy farmy nie jest tak proste, jak się wydaje. „Po pierwsze, potrzebna jest spora wiedza do poruszania się po tym rynku, by dokonać dobrej inwestycji. Potem potrzebny jest doświadczony zespół do zarządzania aktywem. No i trzeba też włożyć trochę wysiłku w nawiązanie relacji w lokalnej społeczności, w regionie, więc to jest także inwestycja czasochłonna” – wskazuje zarządzająca Westchester. „Poza tym, jest też kwestia płynności tych aktywów. Ona jest niska, więc horyzont inwestycyjny w tym przypadku to minimum 10 lat, najlepiej 20 lat. Przy czym płynność się poprawia, bo pojawia się coraz więcej graczy instytucjonalnych na tym rynku” – dodaje.

A jak zachowały się tego rodzaju aktywa w trakcie pandemii? Dobrze, bo okazały się stabilną inwestycją. Jeśli chodzi o farmy, NCREIF Farmland Index urósł w 2020 roku o 3,1% a australijski ANREV Index o 12%. Jeśli chodzi o lasy, to NCREIF Timberland Property Index poszedł w górę o 0,8%.

„Wedle naszej prognozy, lasy i pola uprawne będą osiągać dobre wyniki jako aktywa inwestycyjne, dzięki silnym fundamentom rynku, napędzanym przez strukturalne czynniki długoterminowe, które tak naprawdę nie zmieniają się z roku na rok. Inwestorzy powinni rozważyć inwestycję te klasy aktywów ze względu na korzyści z nimi związane, takie jak dywersyfikacja, regularny dochód pasywny oraz hedging inflacyjny. Te wszystkie zalety aktywów fizycznych są niezwykle istotne na dzisiejszym rynku, w środowisku wysokiej inflacji” – podsumowała Skye Macpherson.

Zobacz także: Aion Bank ruszył w Polsce, oferuje automatyczne inwestowanie poprzez ETF

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.