WIG-Nieruchomości najwyżej od 15 lat. Atal, Dom Development i Develia publikują dobre wyniki za 1 kwartał
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
19 maj 2023, 15:01

WIG-Nieruchomości najwyżej od 15 lat. Atal, Dom Development i Develia publikują dobre wyniki za 1 kwartał i z optymizmem patrzą w przyszłość

Deweloperzy podsumowują I kw. 2023 r. Wyniki Atalu przebiły konsensus PAP Biznes, Dom Development osiągnął 822 mln zł przychodów ze sprzedaży (+13% r/r) i przekazał 1350 lokali. Z kolei Develia zwiększyła zysk brutto ze sprzedaży o ponad 200%, wypracowując niespełna 91 mln zł. Wyśmienite wyniki spółek z sektora nieruchomości sprawiają, że indeks WIG-Nieruchomości jest na najwyższym poziomie od 15 lat.

Pierwszy kwartał tego roku na rynku deweloperskim okazał się bardzo dobry, to wyraźnie potwierdzenie odbudowującego się popytu. Kurs akcji takich spółek jak Dom Development jest w okolicy historycznych maksimów, podobnie jak spółki Atal gdy uwzględnimy wypłacone przez spółki dywidendy. Kurs akcji spółki Develia atakuje historyczne szczyty. To wszystko sprawia, że WIG-Nieruchomości od końca 2022 r. rośnie dynamicznie i znajduje się na najwyższym poziomie od 15 lat.
 

Notowania WIG-Nieruchomości od 2016 roku

WIG-Nieruchomości

Zobacz także: Popyt na kredyty mieszkaniowe się odbudowuje. Wartość wnioskowanego finansowania od jesieni konsekwentnie rośnie

Atal przebija konsensus

Atal, polski deweloper, którym zarządza Zbigniew Juroszek, pierwszy kwartał br. zakończył z dobrymi wynikami, przebijając konsensus PAP Biznes, chociaż są one gorsze w porównaniu do rekordowego I kw. 2022 r.

Spółka w pierwszych trzech miesiącach wypracowała 54,14 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, a zysk operacyjny uplasował się na poziomie 64,46 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły 189,48 mln zł, wobec 406,4 mln zł w I kw. 2022 r. Marża Atalu w analizowanym okresie wyniosła 29,57%.
 

wyniki atal wobec konsensusu

Źródło: PAP Biznes

„W pierwszym kwartale br. dalej koncentrowaliśmy się na poprawie naszej efektywności. Od zawsze rentowność naszej działalności jest kluczową kwestią, która buduje wartość dla akcjonariuszy Grupy. Celem, który sobie stawiamy, jest osiąganie wysokiego poziomu zwrotu z inwestycji deweloperskich, mimo niezwykle trudnego otoczenia dla spółek deweloperskich” – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Zarząd zdecydował o wypłaceniu dywidendy za 2022 r. w wysokości 193,5 mln zł, co stanowi 54% zysku spółki.

Grupa w I kw. br. zakupiła 18 tys. PUM za kwotę 38 mln zł. Bank ziemi notowany na koniec marca br. pozawala na realizację projektów o powierzchni 717 tys. mkw. Atal w pierwszym kwartale wprowadził do sprzedaży trzy nowe inwestycje w Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Łącznie w tym okresie sprzedano 406 mieszkań, dzięki czemu znajduje się w pierwszej czwórce, zaraz za Develią, czy Dom Development.
 

sprzedaż lokalki ATAL

Źródło: Atal

Zobacz także: Atal kończy kryzysowy na rynku nieruchomości rok 2022 rekordowymi zyskami i marżami

Dom Development zwiększa sprzedaż

Grupa kapitałowa Dom Development, jeden z czołowych polskich deweloperów opublikował wyniki za I kw. 2023 r. Spółka osiągnęła 822 mln zł (13% r/r) przychodów ze sprzedaży, co było efektem przekazania 1350 lokali. W analizowanym okresie grupa sprzedała netto 914 mieszkań (+21% r/r).
 

wyniki DOM

Źródło: Dom Development
 

„W I kwartale tego roku zwiększyliśmy sprzedaż już o 21% r/r. Szczególnie cieszy nas, znaczne umocnienie pozycji na nowym rynku, czyli w Krakowie, gdzie sprzedaż wzrosła aż o 140% r/r. Tym samym nasze udziały w tym rynku zwiększyły się do 6,4%. Analizując rynek nieruchomości całościowo, obserwujemy globalny wzrost popytu na mieszkania, co m.in. wynika ze złagodzenia przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej klientów oraz ustabilizowania poziomu stóp procentowych. W konsekwencji poprawy nastrojów klienci indywidualni chętniej interesują się zakupem wymarzonego lokum, a wolumen kredytów hipotecznych w minionym kwartale wzrósł do 40% ogółu transakcji w Grupie. To dobrze wróży kolejnym miesiącom roku. Zwłaszcza, że obserwujemy stabilizację kosztów materiałów i usług podwykonawców” – powiedział Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

W I kw. tego roku DOM wprowadził do realizacji 10 nowych projektów, a na koniec marca dysponował bankiem ziemi, który pozwala na budowę 16 tys. lokali.

Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w kwocie 282 mln zł, w związku z czym inwestorzy otrzymają 11 zł za akcję. Wypłata ma nastąpić 4 lipca 2023 r.

Zobacz także: Dom Development ponownie wypłaci wyższą dywidendę – 13. rok z rzędu

Develia stawia na szybszy rozwój w segmencie mieszkaniowym

Develia w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowała widoczne ożywienie popytu na rynku mieszkaniowym.

W I kw. 2023 r. przychody grupy były o 164% wyższe niż przed rokiem i wyniosły 97,6 mln zł. Zysk netto spółki uplasował się na poziomie 58,4 mln zł, co było 347% wzrostem względem I kw. 2022 r. Zysk brutto w działalności deweloperskiej osiągnął 83,1 mln zł, a przychody 244,8 mln zł. Z kolei zysk brutto w segmencie najmu wyniósł 6,8 mln zł, przy przychodach na poziomie 12,1 mln zł.
 

wyniki Develia

 Źródło: Develia
 

„Na wyraźną poprawę wyników finansowych za I kwartał br. istotny wpływ miała ponad dwukrotnie większa liczba przekazań mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynika to harmonogramów prowadzonych przez nas inwestycji, na podstawie których, przewidujemy kumulację przekazań w IV kwartale” – powiedział Paweł Ruszczak, wiceprezes zarządu Develii.

„Dzięki środkom ze sprzedaży tej nieruchomości i spłacie kredytu związanego z projektem zmniejszymy zadłużenie o ok. 128 mln zł. Transakcja istotnie zwiększa też poziom wolnych środków i jednocześnie nasze możliwości inwestycyjne, co planujemy wykorzystywać w najbliższych miesiącach m.in. na zakup kolejnych atrakcyjnych gruntów” – wspomina Paweł Ruszczak.

Na koniec I kw. br. grupa była w posiadaniu 686,1 mln zł gotówki, krótkoterminowych aktywów oraz pozostałych. Zobowiązania finansowe wyniosły 828,8 mln zł, gdzie na koniec 2022 r. było to 679,9 mln zł.

W marcu tego roku spółka wyemitowała obligacje o wartości nominalnej 180 mln zł, które są oprocentowane w oparciu o zmienny WIBOR 3M powiększony o 4,1% marży.

Na ten moment Develia nie opublikowała informacji na temat wypłaty dywidendy.

Zobacz także: Grupa Develia osiągnęła 58,4 mln zł zysku netto w I kwartale 2023 r.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.