Ukraina z sukcesem plasuje obligacje wojenne o wartości 280 mln USD, a Rosja technicznie bankrutuje i nie wypłaca 29 mld USD odsetek od długu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
03 mar 2022, 17:40

Ukraina z sukcesem plasuje obligacje wojenne o wartości 280 mln USD, a Rosja technicznie bankrutuje i nie wypłaca 29 mld USD odsetek

W czasie gdy Rosja nie wypłaca odsetek inwestorom zagranicznych, po raz pierwszy od 1998 roku, i technicznie bankrutuje Ukraina nie ma zamiaru uchylać się od swoich zobowiązań. Rynek finansowy i inwestorzy są w szoku. Pomimo trudnej sytuacji militarnej i gospodarczej w Ukrainie tamtejsze ministerstwo finansów wypłaciło inwestorom 290 mln USD odsetek od wyemitowanego długu i jednocześnie uplasowało obligacje wojenne o wartości 270 mln USD.

Ukraina sprzedaje obligacje wojenne

Kiedy w Rosji ekonomiści piją za śmierć rosyjskiego rynku kapitałowego, a ich rząd nie reguluje na bieżąco odsetek od zaciągniętych zobowiązań Ukraina nie tylko dzielnie walczy na froncie militarnym, ale i finansowym. Ministerstwo Finansów Ukrainy wczoraj sprzedało krótkoterminowe obligacje wojenne o wartości 277 mln USD w walucie krajowej, około 8 mld hrywien, a ich rentowność wyniosła 10 - 11%. Wykup instrumentów nastąpi odpowiednio za dwa miesiące i rok, a odsetki będą wypłacane w dolarach. Sprzedaż obligacji odbyła się pomimo zbliżania się wojsk rosyjskich do Kijowa, a bank centralny podczas prowadzonej aukcji wprowadził kontrolę kapitału. Według zapowiedzi władz w Kijowie to nie ostatnia emisja obligacji wojennych, a inwestorzy mogą się przygotować, że będą kolejne.
 

Sytuacja Ukrainy na rynku długu lepsza niż Rosji

Wbrew pozorom sytuacja Ukrainy na rynku długu jest obecnie dużo lepsza niż Rosji. - Nawet jeżeli wyceny ukraińskich obligacji spadły od momentu rozpoczęcia konfliktu przez Rosję, to są one znacznie bardziej atrakcyjne dla inwestorów niż porównywalne papiery Rosji. Rynek rosyjski jest całkowicie sparaliżowany po ostatnich sankcjach, a większość banków i brokerów oferuje sprzedaż tylko rosyjskich obligacji, co zabija popyt jako całość. - komentuje Althea Spinozzi, Senior Fixed Income Strategist w Saxo Bank.

Obecna emisja obligacji wojennych została przeprowadzana w walucie krajowej. Pytanie co by się stało i jak dużym zainteresowaniem cieszyłyby się instrumenty gdyby Ukraina zdecydowała się wyemitować krótkoterminowe obligacje w twardej walucie (USD lub EURO). To mogłoby przyciągnąć uwagę znacznie szerszego grona inwestorów zagranicznych. - To, czy inwestorzy zagraniczni wezmą udział w takiej aukcji, czy nie, zależeć będzie od rentowności oferowanych przez obligacje i apetytu na ryzyko w tym konkretnym momencie. - komentuje Spinozzi.

Zobacz także: Moskiewska giełda już nie istnieje. Świat wstrzymuje handel akcjami spółek z Rosji i wyrzuca je z indeksów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.