Rynek obligacji korporacyjnych rozgrzany do czerwoności. Fundusze inwestycyjne notują rekordowe napływy
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
19 lut 2024, 09:26

Rynek obligacji korporacyjnych rozgrzany do czerwoności. Fundusze inwestycyjne notują rekordowe napływy, a emisje duże redukcje

Można mieć wrażenie, że każdy dzień przynosi nową emisję obligacji. W styczniu napłynęło prawie 700 mln zł netto do funduszy obligacji korporacyjnych, to rekord.

Zaledwie w sześć tygodni nowego roku przeprowadzono 10 publicznych ofert obligacji. Wiele z nich zakończyło się imponującymi, kilkudziesięcio procentowymi redukcjami zapisów. Wysokie oprocentowanie oraz zapowiedź utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie czyni rynek obligacji korporacyjnych bardzo atrakcyjnym. Z trwających emisji obligacji, wciąż można się zapisać na niezabezpieczone papiery Kruka, których wartość sięga 70 mln zł.

Co ciekawe nie tylko obligacje korporacyjne są atrakcyjne. O rynku długu można przeczytać w wywiadzie z Althea Spinozzi z Saxo Bank.
 

Zobacz także: Obligacje, zapisy i redukcje

Rekordowy styczeń na rynku obligacji

Nowy rok zaczął się dla rynku długu z przytupem i rekordowym napływem do funduszy. Styczeń to trzeci najlepszy miesiąc w historii oraz ósmy z rzędu, w którym odnotowano przewagę wpłat nad wypłatami.

„Prawie 700 mln zł napływów netto do funduszy tłumaczy w sporej mierze bardzo duża redukcja zapisów w emisjach obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym. W styczniu mieliśmy 5 takich emisji na kwotę ponad 235 mln zł, a prawie 5000 inwestorów złożyło na nie aż 664 mln zapisów. Tym samym średni poziom redukcji wyniósł ponad 60 proc.” – napisał Szymon Gil, Makler Michael / Ström Dom Maklerski.

Ekspert domu maklerskiego szczególną uwagę zwraca na emisję Ghelamco Invest. Oferta zebrała zapisy na kwotę 366 mln zł, w ofercie wartej 125 mln zł. „W tym miejscu na szczególne wspomnienie zasługuje emisja dewelopera komercyjnego Ghelamco Invest, który w emisji na 125 mln zł zebrał zapisy na prawdopodobnie rekordowe, jak na emisję publiczną, 366 mln zł.” – powiedział Szymon Gil.

Co ciekawe miesiąc do miesiąca wzrost aktywów wyniósł 7,4%. „700 mln zł napływów netto oraz +0,90 proc. średniej stopy zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych przełożyło się na wzrost tej grupy aktywów o 810 mln. Na koniec 2023 aktywa te wynosiły 10,77 mld zł, obecnie jest to 11,73 mld zł. Oznacza to wzrost o 7,40 proc. w skali miesiąc do miesiąca.” – czytamy w analizie. Michael / Ström Dom Maklerski.

Aktywność inwestorów potwierdzają rekordowe redukcje. Emisja obligacji Kredyt Inkaso została zamknięta 72% nadsubskrypcją. To czwarta oferta windykatora, która zakończyła się redukcją.

Zapisy na papiery dłużne Echo Investment zakończyły się 64% redukcją. Inwestorzy zgłosili 194 mln zł popytu, na ofertę wartą 70 mln zł.

Atrakcyjne 9,85% w emisji Kruka

Ci, którzy chcą zgarnąć coś dla siebie, trafili idealnie. Po pierwsze do 22 lutego trwa kolejna (w tym roku) emisja Kruka. Lider branży zarządzania wierzytelnościami oferuje serię AO7, na której oprocentowanie składa się indeks WIBOR 3M powiększony o 4,0% marży. Wartość emisji to 70 mln zł, a środki spółka chce przeznaczyć na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Chętni zapisy mogą składać za pośrednictwem Michael / Ström Dom Maklerski, DM BDM oraz innych domów należących do konsorcjum dystrybucyjnego. Więcej o ofercie pisaliśmy już na Strefie Inwestorów.

Warto też obserwować rynek obligacji, ponieważ doskonałe warunki do kolejnych emisji jeszcze chwile potrwają.

Zobacz także: Zachowanie wskaźników WIBOR wysyła jasny sygnał. Na zmiany stóp procentowych poczekamy

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.