Columbus Energy będzie budował farmy fotowoltaiczne. Polska spółka podpisała przełomową umowę o wartości 1,3 mld zł
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 sie 2019, 17:46

Columbus Energy będzie budować farmy fotowoltaiczne. Spółka podpisała ważną umowę, która przeniesie jej biznes na wyższy poziom

Columbus Energy, krakowska spółka działająca w obszarze fotowoltaiki, podpisała umowę o wartości 1,3 mld zł na rozwój farm fotowoltaicznych oraz ich budowę. To przełomowa umowa dla notowanej na NewConnect spółki, która przenosi skalę prowadzonej przez nią działalności na nowy poziom.

Łączna moc farm fotowoltaicznych na które opiewa umowa to 355 MW, a jak sama spółka podkreśla dzięki tej inwestycji „będą budować megawaty jak kilowaty”. Podpisanie umowy jest kolejnym etapem w realizacji strategii Columbus Energy.

Podpisana przez krakowską spółkę umowa wprowadza Columbus Energy na jeszcze większy rynek. Jeszcze w lipcu poinformowano o kupnie dwóch farm fotowoltaicznych, które powstaną w województwie mazowieckim. Co ważniejsze, spółka planuje przenieść swoje akcje na główny parkiet. Na ten moment postępowanie prospektowe jest zawieszone, jednak zarząd zapowiada jego wznowienie. Debiut powinien nastąpić bez emisji akcji, nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Zobacz także: Columbus Energy rusza z budową dwóch 1 MW-owych farm fotowoltaicznych

Columbus Energy wchodzi w budowę farm fotowoltaicznych

Do tej pory Columbus Energy koncentrował się głównie na montowaniu instalacji fotowoltaicznych odbiorcom indywidualnym oraz małym firmom. Krakowska spółka osiągnęła z tego tytułu w 2018 roku 63 mln zł przychodu. Już sama nowelizacja prawa energetycznego jaka została przeprowadzona w tym roku oraz nowe programy dofinansowania jak „Mój Prąd” spowodują, że wyniki finansowe spółki w tym roku znacznie przyspieszą.

Zobacz także: Walka Unii Europejskiej ze smogiem i emisją CO2 to wielka szansa dla polskich firm i Polaków - Piotr Biernacki wiceprezes SEG

Tylko w pierwszym kwartale 2019 spółka odnotowała 22,5 mln zł, co stanowi wzrost o 240% wzrost r/r. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wpłynie na kolejne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej spółki. Już za kilka dni Columbus opublikuje wyniki za II kwartał.

- Aktualnie zamieniamy kWp na MWp. Chodzi o to, że mamy prawo pierwokupu, rozwoju, uczestnictwa w transformacji energetycznej Polski, dając do systemu 355 nowych MEGAwatów. Jako Columbus Energy chcemy przenieść nasze doświadczenia logistyczno-operacyjne z mikroinstalacji na farmy fotowoltaiczne. To da wiele do przychodów, wiele do dochodu i wiele do rozwoju samej organizacji i zespołu. Nadal rozwijamy segment mikroinstalacji i dążymy do tego aby był najlepszy w kraju, i widzimy potencjał dużych inwestycji z zawodową energetyką. Wartość dzisiejszej umowy to ponad 1,3 MLD zł. Ale przed nami wiele pracy żeby to się zamieniło w PLNy. – komentuje prezes Columbus Energy, Dawid Zieliński.

Spółka nie poinformowała kto jest drugą stroną umowy, ale jak udało nam się nieoficjalnie ustalić to duży znany podmiot z Polski. Od tej pory Columbus Energy będzie miał możliwość rozwijać projekty farm wiatrowych, domyślnie w celu dalszej ich odsprzedaży. Obszar działalności jest na tyle atrakcyjny, że polska spółka nie powinna mieć problemu ze znalezieniem finansowania ale przede wszystkim kupców dla projektów. Działalności spółki sprzyjają regulacje prawne i trend związany z ograniczaniem emisji CO2.

Zobacz także: Brudne zyski spółek z WIG20. Sprawdzamy ile CO2 emitują największe polskie spółki na giełdzie

Columbus planuje przejść na GPW

Obecnie kapitalizacja spółki wynosi 138 mln zł, a jej kurs od czerwca wzrósł prawie o 100%. Teraz cena za akcję Columbusa kosztuje 3,30 zł.

Notowania Columbus Energy

Columbus Energy


Krakowska spółka fotowoltaiczna jest notowana na NewConnect już od kilku lat i planuje przejście na główny rynek. Obecnie postępowanie prospektowe jest zawieszone, ale zarząd planuje wznowić prace nad zmianą rynku. Debiut na GPW miałby nastąpić nie wcześniej niż w przyszłym roku, bez emisji akcji.

Zobacz także: Debiuty i IPO w 2 połowie 2019 - sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.