Klub piłkarski Ruch Chorzów chce zbierać pieniądze od kibiców poprzez aplikację w telefonie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 gru 2019, 07:15

Notowany na NewConnect klub piłkarski Ruch Chorzów będzie zbierać pieniądze od kibiców poprzez aplikację w telefonie

Kibice Ruchu Chorzów mogą wspierać klub poprzez zakupy w specjalnej aplikacji. Spółka notowana na NewConnect ma duże problemy finansowe i sportowe, więc nowa inicjatywa może być dla niej ostatnią deską ratunku.

Od kilku lat jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich Ruch Chorzów – który od 2008 roku jest notowany na NewConnect - znajduje się w sporych opałach. Ma problemy finansowe i sportowe, bo wylądował w III lidze. Od giełdowego debiutu jego wycena spadła o niemal 93%, do 7 mln zł. Jego władze mają nadzieję, że jego sytuacja znacznie się poprawi dzięki uruchomieniu specjalnej aplikacji.

1. Historia notowań Ruchu Chorzów na NewConnect

Ruch Chorzów

#CzasOdbudowy Ruchu Chorzów

Aplikacja Ruchu powstała we współpracy z Fundacją Kibica. Fani mają nie tylko dostęp do aktualności o klubie, terminarza, tabeli, relacji tekstowych z meczów czy do tablicy zwanej „Niebieskim Facebookiem” (gdzie każdy może publikować zdjęcia, linki, dzielić się swoimi opiniami, komentować, lajkować i udostępniać treści) ale też – co najważniejsze dla klubu – do modułu finansowego dającego możliwość wspierania spółki poprzez zakupy.
 

12412


Kibice mogą wspierać Ruch wydając pieniądze na dwa sposoby, jednym są zakupy stacjonarne. Muszą zarejestrować w appce kartę płatniczą podając jej 16-cyfrowy numer, a potem udać się do placówki partnerskiej i coś kupić. Część kwoty trafia na konto Ruchu. Klub wynagradza sklepy reklamując je wśród kibiców. Obecnie na terenie Chorzowa działa około 20 punktów partnerskich klubu.

Drugą metodą są zakupy internetowe. Tutaj Ruch ma o wiele więcej partnerów, ich sieć liczy 1000 sklepów, m.in. Adidas, AliExpress, Allegro, Avon, Booking.com, Castorama, CCC, Empik, Groupon, Leroy Merlin, Neonet, New Balance, Pyszne.pl, RTV Euro AGD, Sephora, SuperPharm. Co ciekawe, do zakupów w sieci poprzez appkę nie jest potrzebne zgłoszenie karty płatniczej.

Wielką zaletą tej formy wsparcia jest z pewnością jej prostota. Do appki można zgłaszać wiele kart. Aplikacja pokazuje na mapie punkty związane z programem. Płacenie w necie przez appkę nie wymaga zgłaszania kart, tak jak już zaznaczaliśmy.

Warto dodać, że Ruch rozpoczął również program partnerski z BP (2% od tankowania) i Tesco (1,5% od zakupów), opierający się na kartach przedpłaconych. Firmy mogą liczyć na większą sprzedaż i nowych, lojalnych klientów, kupujących nawet więcej, niż normalny klient.
 

Zobacz także: Wisła Kraków sprzedała wszystkie akcje w 24 godziny i pobiła rekord polskiego crowdfundingu

Każdy pieniądz się przyda

Na jakie efekty finansowe liczy spółka Ruch Chorzów?

- Może się okazać, że nasza appka da 1000 zł miesięcznie, a może się okazać, że 100 000 zł. To już zależy wyłącznie od zaangażowania kibiców. Trudno wyznaczać sobie cele, ale ustaliliśmy, że w pierwszym roku funkcjonowania aplikacji chcielibyśmy pozyskać 10 tys. użytkowników i zgromadzić w tym czasie 300 000 zł. Wtedy bylibyśmy zadowoleni, bo w skali naszego III-ligowego budżetu mówilibyśmy już o znaczącej sumie, wartości dobrych kontraktów sponsorskich, natomiast po cichu liczę, że ten wynik będzie jeszcze lepszy – powiedział mediom Tomasz Ferens, rzecznik prasowy Ruchu, podczas konferencji poświęconej projektowi #CzasOdbudowy.

Nie trzeba być jednak wielkim matematykiem, by policzyć, że jeśli tylko 6 000 kibiców (a Ruch ma ich co najmniej 20 000) co miesiąc dzięki appce da klubowi 10 zł, to efektem będzie 60 000 zł w kasie klubu co miesiąc, czyli 720 000 zł w skali roku.

Oj, przydałyby się te pieniądze spółce Ruch Chorzów, oj przydały. Od nowego roku wsparcie dla klubu ze strony miasta spada z 4 mln zł do 2 mln zł. Klub będzie musiał zacząć płacić raty z układu restrukturyzacyjnego, które były zawieszone. Ponadto, nad klubem wisi konieczność spłaty 2 mln zł pożyczki od miasta i niebiescy mają starać się o przedłużenie terminu spłaty do października 2020 roku.

Poza tym sytuacja finansowa Ruchu nie jest godna pozazdroszczenia. W roku obrotowym 2018/19 (dokładnie w okresie 01.07.2018-30.06.2019) miał 4,53 mln zł przychodów (+3% r/r), ale stracił 5,3 mln zł (ale i tak poprawił wynik netto, bo w poprzednim roku obrotowym przepalił 10,7 mln zł). Kapitał własny klubu jest ujemny i wynosił w połowie 2018 roku -8,5 mln zł. W połowie 2019 roku wskaźnik zadłużenia spółki wynosił 189% (a powinien 57-67%). Aktualny raport roczny klubu dostępny jest TUTAJ.

„Założenia dotyczące wyników finansowych Spółki i jej dalszego rozwoju są w znaczącym stopniu uzależnione od osiąganych wyników sportowych. Spółka po spadku do III ligi planuje w sezonie 2019/2020 osiągnąć wysokie miejsce celem utrzymania w lidze, a przy sprzyjających warunkach awans do II ligi zwłaszcza, że nadrzędnym celem pozostaje jak najszybszy powrót w szeregi piłkarskiej Ekstraklasy. Sukcesy sportowe są uzależnione od umiejętności i aktualnej formy poszczególnych piłkarzy i całego zespołu, a także zdolności i pracy sztabu szkoleniowego. Spółka działa w środowisku silnej konkurencji, gdzie z założenia każda drużyna chce osiągać jak najwyższe wyniki sportowe. Istnieje zatem ryzyko niezrealizowania założonego celu sportowego, co będzie miało negatywny wpływ na możliwość osiągnięcia zadowalającego poziomu przychodów. [...] Na znaczne zmniejszenie przychodów generowanych przez Spółkę może wpłynąć spadek frekwencji na meczach Ruchu Chorzów. Ta sytuacja może wpłynąć na ograniczenie bieżącego dostępu do środków finansowych przy jednoczesnym utrzymaniu się zobowiązań z tytułu obsługi meczów na tym samym poziomie. Taka sytuacja powoduje problemy z płynnością finansową. W przypadku gdyby Ruch Chorzów nie awansował do II ligi, nie pozyskałby znacznych źródeł przychodów i musiałby szukać dodatkowego źródła finansowania” – czytamy w raporcie rocznym Ruchu.

Widać więc, jak ważne są dla klubu awanse do wyższych klas rozgrywkowych. To one napędzają frekwencję i zainteresowanie klubem, a więc i zwiększają przychody. Obecnie Ruch ma realną szansę na awans do II ligi.
 

2. Osiągnięcia sportowe Ruchu w sezonie 2019/20 – tabela III ligi, grupa III

tab


Co ciekawe, wydaje się, że inwestorzy zaczęli doceniać działania aktualnych władz Ruchu. W ciągu ostatnich 5 miesięcy kurs spółki urósł o 86%, do 0,13 zł! Oczywiście Ruch jest mało płynną spółką, więc trudno zarobić na nim jakieś kokosy. Ale mniejsze sumki, na wycieczkę czy kolację z ukochaną, można już zebrać.
 

3. Notowania Ruchu Chorzów – 1 rok

1r

Pomysł władz Ruchu Chorzów na zdobycie dodatkowego finansowania jest zaiste innowacyjny. Chyba warto, by kibice tego 100-letniego klubu rzucili się w wir konsumpcji. Może i jego akcjonariusze na tym skorzystają.

Źródła grafik: 2. 90minut.pl, 3 newconnect.pl

Zobacz także: Inwestorzy zaczęli szortować Juventus, bo Cristiano Ronaldo jest bez formy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.