Nawet jeżeli ropa będzie za darmo, to i tak cena benzyna wyniesie 3,2 zł
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 kwi 2020, 15:22

Nawet jeżeli ropa byłaby za darmo, to i tak benzyna na stacji będzie kosztować 3,2 zł

Benzyna tanieje, bo cena ropy leci na łeb na szyję. Wczoraj wieczorem wycena kontraktów futures na ropę WTI po raz pierwszy w historii była... ujemna!

Wczoraj doszło do historycznego wydarzenia. Cena kontraktu futures na ropę zeszła poniżej zera, sięgnęła chwilami... -50 USD. To efekt wojny cenowej między petro-mocarstwami oraz pandemii koronawirusa, która uziemiła samoloty i sprawiła, że popyt na ropę znacznie spadł. Poza tym skończyło się miejsce w magazynach – nie ma już gdzie składować baryłek z ropą.

„Kluczem do zrozumienia poniedziałkowej sytuacji są zapasy ropy naftowej, które w Stanach Zjednoczonych rosły ostatnio szybciej niż oczekiwano. Główne magazyny, w Cushing w stanie Oklahoma, są wypełnione w około 70% i już w najbliższych tygodniach mogą zostać zapełnione w stu procentach. Na rynku pojawi się wtedy poważny problem z przechowywaniem surowca. Posiadacze wygasających kontraktów na ropę muszą dostarczyć ją w formie fizycznej do magazynów w stanie Oklahoma, więc zrozumiały był fakt, że spora część z nich była gotowa pozbyć się tego obowiązku za wszelką cenę” – tłumaczy Paweł Grubiak z Superfund TFI.

Czy to oznacza, że benzyna na stacjach będzie za półdarmo? Może po 1 zł za litr? Liz Ann Sonders, analityk Charles Schwab, zażartowała na Twitterze, że chciałaby, aby niedługo na stacjach dopłacano za tankowanie paliwa.
 

Minimalna cena litra benzyny to 3,20 zł

Niestety, ale nikt nie będzie nam dopłacał za tankowanie. Benzyna nie będzie kosztowała tak mało, jak np. 1 zł za litr. To niemożliwe m.in. przez podatki i inne daniny ściągane przez państwo (takie jak np. opłata emisyjna), które stanowią dokładnie 55% ceny detalicznej litra benzyny 95.

„W najbliższych tygodniach, jeśli cena ropy nie pójdzie znacznie w górę, średnia cena litra benzyny 95 na stacjach w Polsce powinna zejść poniżej poziomu 4 zł. Jaka jest najniższa możliwa cena? Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę pewne stałe koszty wytworzenia i  dostarczenia gotowego produktu na stacje paliw, jakie są po stronie rafinerii i właścicieli stacji, oraz podatki i opłaty, to minimalna cena jaką moglibyśmy w specyficznych rynkowych warunkach zobaczyć to 3,20-3,50 zł za litr benzyny 95. Jednak, aby tak się stało ceny ropy Brent powinny spaść do poziomu poniżej 10 USD i pozostać na tym poziomie przez kilka tygodni” – powiedziała Strefie Inwestorów Urszula Cieślak, analityk BM Reflex.  
 

składniki ceny 1 litra benzyny

Źródło: e-petrol.pl

Ceny benzyny na stacjach w Polsce mocno tanieją. Obecnie średnia cena 95-ki w kraju to ledwie 4,07 zł za litr (dane BM Reflex z 16 kwietnia). Przypomnijmy, że na początku marca przewidywaliśmy taki rozwój zdarzeń. Portal e-petrol.pl prognozuje, że pod koniec kwietnia benzyna może kosztować poniżej 4 zł za litr, w okolicach 3,87 zł.
 

Średnia cena paliw w Polsce w wybranych województwach

cena paliw w PL

Źródło: BM Reflex

Cena litra benzyny 95 w Polsce (w USD)

benzyna pl usd

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Cena benzyny może spaść poniżej 4 zł. Tak tania ropa była w 2016 i 2008 roku

Najgorszy okres dla ropy w historii

No dobrze, a co dalej z ropą? Jak pisaliśmy, wczoraj wieczorem kontrakty futures na ropę WTI z fizyczną dostawą po raz pierwszy w historii zamknęły się na ujemnych poziomach, powodując rekordowe contango (spread między dwoma kontraktami o najbliższych terminach zapadalności).

„Obecnie obserwujemy najgorszy czas dla rynku ropy w historii. Spodziewamy się, że globalny popyt na ropę spadnie w tym roku co najmniej o 20%” – stwierdził kilka dni temu Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetyznej (IEA).

„W ubiegłym tygodniu OPEC przewidział, że popyt na ropę w II kwartale spadnie do 30-letniego minimum. Nie tak dawno temu kartel ogłosił historyczny spadek produkcji, ale na rynku panuje przekonanie, że to nie wystarczy, aby zrównoważyć spadek popytu. W odpowiedzi na bolesny spadek na rynku ropy ogłoszono, że Arabia Saudyjska rozważa jak najszybsze ograniczenie wydobycia, zamiast czekać do przyszłego miesiąca na wprowadzenie cięć. Prezydent Trump powiedział, że zwróci się do Kongresu o pozwolenie na zakup ropy naftowej, lub przechowa ją w Strategicznej Rezerwie Ropy (SPR). Trump stwierdził również, że USA mogą rozważyć wstrzymanie dostaw z Arabii Saudyjskiej” – zwraca uwagę David Madden, analityk CMC Markets UK.

Kamil Cisowski z Domu Inwestycyjnego Xelion uważa, że niska cena ropy może utrzymać się dłużej, niż jeszcze do niedawna można się było spodziewać. „Wprawdzie media ekscytują się głównie ujemnymi cenami, czego kolejną odsłonę możemy zobaczyć dzisiaj (ceny wróciły do okolic zera, ale ostatnia sesja handlu majowym kontraktem może być bardzo nerwowa), ale wybiegając w przyszłość nieco dalej warto zwrócić uwagę na to, że kontrakty czerwcowe też gwałtownie się wczoraj przeceniały, pomimo rolowania pozycji z maja. Nawet jeśli właśnie obserwujemy szczytową nadpodaż w USA rodzi to pytanie, czy nie czeka nas rewizja oczekiwań co do poziomów cen ropy w kolejnych miesiącach” – napisał w dzisiejszym komentarzu Cisowski.

Również Paweł Grubiak nie wyklucza, że takie sytuacje, jak ujemna cena kontraktów futures na ropę będzie się powtarzać w kolejnych miesiącach. „Problem z zapełnionymi magazynami nie zniknął, a wręcz przeciwnie: będzie on coraz bardziej dotkliwy, o ile producenci ropy naftowej znacząco nie obniżą wydobycia. Część traderów już od kilku tygodni przechowuje ropę na tankowcach, licząc na wzrost jej cen w horyzoncie kilku miesięcy. Jednak również podaż tankowców drastycznie zmalała, co tylko uwypukla skalę problemu z zapasami ropy” – wskazuje ekspert z Superfund TFI.

Ropa stała się kompletnie nieprzewidywalnym aktywem. Odradzamy inwestowanie w ropę, dopóki sytuacja się nie uspokoi, a trendy nie zostaną ustalone. Na razie jest ona aktywem spekulacyjnym dla hazardzistów.
 

Notowania ropy WTI Nymex – 30 lat

Cena Ropy WTI

Zobacz także: Charlie Munger: „Biznes jest w szoku, inwestorzy powinni obserwować dalszy rozwój sytuacji rynkowej wypatrując okazji”

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.