Rio Tinto inwestuje miliardy dolarów w kopalnię złota i miedzi, nawet sieć kin AMC wykonuje podobny ruch
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 mar 2022, 11:42

Rio Tinto inwestuje miliardy dolarów w kopalnię złota i miedzi, podobny ruch wykonuje sieć kin AMC

Na rynku widać coraz więcej inwestycji w spółki posiadające kopalnie złota czy miedzi. To znak, że nadchodzi era surowców.

W ostatnich dniach mnożą się doniesienia dotyczące inwestycji w kopalnie miedzi i złota. To znak, że nadchodzi czas surowców. Zacznijmy od tego, że Rio Tinto giganta branży górniczej, który chce kupić 49% akcji kanadyjskiej spółki Turquoise Hill za 2,7 mld USD. Gdyby to się udało, gigant w pełni kontrolowałby kopalnię złota i miedzi w Oyu Tolgoi (Mongolia).

Rio Tinto chce pełnej kontroli nad Oyu Tolgoi

Rio Tinto chce zapłacić gotówką, 34 USD za akcję, dając 32% premii (w stosunku do zamknięcia z piątku). Turquoise Hill posiada 66% udziału w kopalni Oyu Tolgoi (pozostałe udziały ma rząd Mongolii). „Transakcja uprościłaby sytuację właścicielską Oyu Tolgoi, wzmocniłaby część miedziową portfela Rio Tinto oraz związałaby w długim horyzoncie koncern z Mongolią” – przekonuje Rio Tinto w komunikacie.

Według Rio Tinto, mniejszościowi akcjonariusze Turquoise Hill otrzymają cenę godziwą za papiery. Rio chce samodzielnie decydować o losach projektu Oyu Tolgoi, gdyż stawał się on kilkakrotnie kością niezgody, m.in. z Pentwater Capital. „Nasza oferta jest fair. Jednak jeśli mniejszościowi akcjonariusze zdecydują się zostać na pokładzie, to będziemy oczywiście prezentować dobrą wolę współpracy, gdyż jedziemy na tym samym wózku” – stwierdził Bold Baatar, dyrektor wykonawczy Rio Tinto Copper.

Turquoise Hill jest wyceniona na giełdzie na 6,85 mld USD przy C/Z = 10,4. W 2021 roku spółka miała 2,47 mld USD przychodów i 658 mln USD zysku. Analitycy radzą „przeważaj”, ustalając cenę docelową na poziomie 27,27 USD. Widać więc, jak bardzo zależy Rio Tinto na przejęciu kontroli.

Dane finansowe Turquoise Hill Resources

TRQ fin

Źródło: Barron’s

Notowania Turquoise Hill Resources na tle kanadyjskiego indeksu TSX

trq tsx

Źródło: TradingView

Zobacz także: Uran jest najdroższy od 11 lat. Jego cena może nadal rosnąć, bo największy producent z Rosji może zostać objęty sankcjami

AMC chce dywersyfikacji biznesu

Wczoraj amerykańskie media finansowe zelektryzowała informacja, że sieć kin AMC Entertainment kupiła 22% akcji Hycroft Mining Holding, spółki kopiącej złoto i srebro w stanie Nevada. Inwestycja opiewa na blisko 28 mln USD. AMC ma prawo do umieszczenia przedstawiciela w radzie nadzorczej. Co ciekawe, wraz z AMC inwestycji w spółce Hycroft dokona Eric Sprott, jeden z największych inwestorów w złoto i srebro. Sprott lokuje w tejże spółce 56 mln USD.

„To prawda, że to jest niezwykła sytuacja. Sieć kin inwestuje w kopalnię złota. Niektórzy mogą uważać, że nie mamy kompetencji w tym zakresie, ale my się do tej inwestycji przygotowaliśmy i ją przemyśleliśmy” - mówi prezes AMC Adam Aron.

Spółka Hycroft jest atrakcyjna choćby dlatego, że ma zapasy około 15 mln uncji złota oraz około 600 mln uncji srebra. To w czasach wysokiej i rosnącej inflacji, oraz rosnącego popytu na szlachetne kruszce w formie fizycznej, jest wielka wartość. „Wydaje się nam, że spółka Hycroft jest jak AMC kilka kwartałów temu. Ma swoje problemy, jest niedoceniana przez rynek, ale jej wartość fundamentalna jest duża i zostanie z czasem doceniona” – tłumaczy Aron.

Warto zwrócić uwagę, że Hycroft Mining w ciągu roku została znacznie przeceniona. Kurs zachował się tragicznie, nawet na tle innych małych kopalni złota zgrupowanych w VanEck Junior Gold Miners ETF. Od początku historii swoich notowań Hycroft Mining straciła już 84% kapitalizacji, podczas gdy jednostki wspomnianego funduszu zdrożały o 36%.

Notowania Hycroft Mining na tle VanEck Junior Gold Miners ETF

hymc gdxj

Źródło: TradingView

AMC inwestuje też w swój podstawowy biznes. Rozwija sieć kin, w tym otwiera kina IMAX oraz Dolby Cinema. Zaczęła akceptować kryptowaluty, rozwija program NFT.

Zdaniem wielu ekspertów od rynku surowców, to dopiero początek trendu wzrostowego na akcjach złotych spółek. Przekonany jest o tym m.in. David Brady…

…inwestor o pseudonimie Graddhy…

…czy też znany kanadyjski trader Ed Gofsky.

Zobacz także: Ropa spadła w tydzień 26%. Kto grał na spadki liczy zyski, a kto się bał i kupował złoto, liczy straty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.