Kupujcie Bitcoin, Ethereum, ChainLink i PolkaDot w długim terminie – radzi Timothy F. Peterson, menedżer Cane Island Alternative Advisors | [Kupujcie Bitcoin, Ethereum, ChainLink i PolkaDot w długim terminie – radzi Timothy F. Peterson, menedżer Cane Island Alternative Advisors]
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 maj 2021, 08:30

Kupujcie Bitcoin, Ethereum, ChainLink i PolkaDot w długim terminie – radzi Timothy F. Peterson, menedżer Cane Island Alternative Advisors

W świecie kryptowalut mamy maksimum 10 świetnych projektów oraz 9 900 shitcoinów – ostrzega Timothy F. Peterson, menedżer inwestycyjny Cane Island Alternative Advisors, w rozmowie ze Strefą Inwestorów.

Piotr Rosik (Strefa Inwestorów): Jak Pan skomentuje masakrę na kryptowalutach ze środy, bo inaczej tego co się stało nazwać nie można…?

Timothy F. Peterson (investment manager at Cane Island Alternative Advisors): W kilku tweetach z ostatnich tygodni wskazywałem, że rynek cryptos stał się znacznie przewartościowany.

Czy zgadza się Pan z opinią bitcoinowych maksymalistów, że warto kupować tylko BTC, a reszta kryptowalut to „shitcoiny”?

Gdy patrzę się na kryptowaluty jako na klasę aktywów, to widzę, że mamy kilka wysoce innowacyjnych projektów opartych na blockchain, które rozwiązują realne problemy ludzkości, oraz masę „shitcoinów”. Tych innowatorów jest mniej niż 10, bitcoin jest jednym z nich. Ale reszta to naśladowcy i to marni. Czyli jeszcze raz powtórzę: mamy w przestrzeni kryptowalut góra 10 sensownych projektów oraz około 9 900 „shitcoinów”.

Cane Island Alternative Advisors

Source: Cane Island Alternative Advisors

Co Pan sądzi o kryptowalucie Dogecoin, która zrobiła w ostatnich miesiącach takie zamieszanie na rynku cryptos? Eksperci Galaxy Digital Research w swoim raporcie stwierdzili, że DOGE ma jednak jakąś wartość fundamentalną, nie jest czystym żartem… Czy zobaczymy jeszcze świecącą gwiazdę Dogecoina?

Dogecoin rzeczywiście w zamyśle był żartem, a jego wartość – tak jak w przypadku większości cryptos – zależy od stopnia w jakim jest akceptowalny. Nawet jeśli zostanie zaadaptowany na szeroką skalę, przestanie być tolerowany przez rządy i banki jeśli tylko zagrozi walutom fiat. Tego nauczył nas projekt Libra autorstwa Facebooka. Przy czym uważam, że DOGE nie ma głębszej wartości fundamentalnej, która pozwalałaby tej kryptowalucie znaczyć wiele więcej, niż znaczy w tej chwili, ona pozostanie projektem niszowym.

Kryptowalutą, która w 2021 roku urosła na wartości niemal równie niebotycznie, co Dogecoin, jest Polygon (MATIC). Czy może Pan przybliżyć, co stoi za jej sukcesem?

Polygon wygrywa konkurs piękności wśród altcoinów. Ale cztery miesiące dobrej historii i dynamicznych wzrostów wartości to nie jest okres, który uprawniałby do odtrąbienia sukcesu. Myślę, że za 2 lata niewielu będzie pamiętało o tej kryptowalucie, a na językach będą inne.

Promuje Pan mocno kryptowalutę Chainlink – czemu? Dlaczego ona jest unikalna Pana zdaniem?

ChainLink to jest pierwszy projekt oprogramowania pośredniczącego, który naprawdę ma szansę połączyć realny świat ze światem walut wirtualnych. Ma przewagę nad innymi projektami tego typu, że jest starszy i ma już historię. ChainLink to świetny projekt do „nagrywania” rzeczy z realnej gospodarki, umożliwia łatwe korzystanie ze smart-kontraktów. Czas pokaże, czy uda mu się zdobyć większość rynku wykazującego popyt na rozwiązania oracle, a taki popyt mogą mieć firmy z branży energetycznej, spożywczej, medycznej. Jeśli mu się to nie uda, podzieli los takich “wynalazków”, jak MySpace czy BlackBerry.

Czy można sobie wyobrazić, że jakaś kryptowaluta zakończy dominację BTC?

Ma na to szansę Ethereum, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będzie to projekt, który jeszcze nie istnieje i zostanie dopiero wynaleziony.

Wartość sieci Bitcoin: wskaźnik cen do Metcalfe Value

wskaźnik cen do Metcalfe Value

Source: Cane Island Alternative Advisors

Podaż BTC

podaż BTC

Source: Cane Island Alternative Advisors

Ethereum: stopy zwrotu w ujęciu miesięcznym

stopy zwrotu w ujęciu miesięcznym

Source: Cane Island Alternative Advisors

Zobacz także: Chiny wywołały krach na rynku kryptowalut. Bitcoin i Ethereum mocno tracą ich cena spadła nawet 33%
 

Jak zachowają się stablecoiny – jak Dai czy USDT, powiązane sztywno z kursem USD – gdy pojawi się w USA wysoka inflacja?

Odpowiem tak: ktoś kiedyś zbuduje kryptowalutę, która zagwarantuje stabilne odsetki, nie będzie polegała na lewarze, czyli dźwigni finansowej. Obecnie istniejące stablecoiny z łatwością strata udziały rynkowe na rzecz takiego rozwiązania.

A jak ocenia Pan bezpieczeństwo Dai i Tether? Niedawno poznaliśmy skład rezerw Tether i nie zachwycił on ekspertów.

Poruszę tę kwestię w artykule “To the Moon: A History of Bitcoin Price Manipulation”, który zostanie opublikowany w Journal of Forensic and Investigative Accounting (Volume 13: Issue 2, July – December 2021). Proszę go poszukać w nadchodzących miesiącach na stronie NACVA.

Wielu już zarzucało bitcoinowi, że jest piramidą finansową. Oczywiście nie jest. Ale czy są na rynku jakieś altcoiny, które można o to podejrzewać?

Prawdopodobnie tak. Myślę, że mamy na rynku około 9 000 altcoinów z przyszłą wartością 0.

Niedawno giełda kryptowalutowa Coinbase weszła na parkiet Nasdaq. Czy to oznacza, że jest najbezpieczniejszą giełdą cryptos?

Niekoniecznie, ale prawdą jest, że spółki publiczne są zobowiązane do składania raportów, do poddawania się kontroli profesjonalnym firmom audytorskim. To oznacza, że Coinbase jest o wiele bardziej transparentna, niż inne giełdy cryptos.

Co Pan sądzi o koncepcji narodowych walut cyfrowych (CBDC) i czy one mogą w jakiś sposób zagrozić pozycji kryptowalut i bitcoina, czy wręcz przeciwnie – wzmocnią ją?

Zwolennicy bitcoina to niezależni myśliciele, którzy lubią podejmować ryzyko. Stanowią małą część globalnej społeczności, bo większość ludzi chce bezpieczeństwa, opieki rządu i porad przyjaciół. Dlatego dla nich wirtualna waluta rządowa będzie atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie dla Chińczyków, którzy mają właśnie taką mentalność. Bitcoin to zagrożenie dla złota, a nie dla walut fiat.

Czy uważa Pan, że któryś z Big Techów może swoim projektem zagrozić popularności cryptos? Facebook miał zrobić swoją kryptowalutę Libra, ale sprawa ucichła…

Ona nie ucichła. Ona została uśmiercona przez władzę. Niektórzy amerykańscy senatorowie posunęli się do pogróżek, poszli do szefów banków i firm płatności elektronicznych zrzeszonych w Libra Association i powiedzieli: „jeśli będziecie szli tą drogą, to weźmiemy was ostro pod lupę”. Big Techy muszą więc być bardzo ostrożne w konkurowaniu z projektami CBDC.

Gdyby miał Pan wskazać 5 kryptowalut, oprócz BTC, które warto akumulować w długim terminie, powiedzmy 5 lat, to które to by były?

Ethereum, ChainLink, PolkaDot. Szczerze, to nie umiem nawet wskazać 5. Przy czym dla mnie długi termin to 10-20 lat. Mój wybór bierze pod uwagę zmienność, ryzyko niepowodzenia projektu, potencjał rozwojowy i wzrostu ceny. Najważniejszy jest dla mnie potencjał zwiększania bazy użytkowników. Nie jestem zainteresowany braniem wszystkiego pod lupę, szczegółowym porównywaniem cech danych kryptowalut czy tokenów. Dla mnie ważne jest kiedy przestać inwestować w radio, a zacząć w telewizję. Ja skupiam się na wychwytywaniu dużych zmian w trendach, w technologiach. Nie chcę decydować która przykładowa stacja telewizyjna jest najlepsza.

Ile według Pana potrwa jeszcze obecna hossa na BTC i altcoinach i na jakich poziomach BTC/USD się zakończy? Czy rynek niedźwiedzia zacznie się od BTC, czy od altcoinów?

Moje analizy wskazują, że rynek cryptos jest w bańce. Ta bańka została wywołana radykalnym zwiększeniem płynności na rynku finansowym w 2020 roku. Nie wiem, ile ta bańka jeszcze będzie rosła. Prowadzę i upubliczniam symulacje wartości forward sieci BTC, które można nabyć na stronie Cane Island Digital.

Timothy F. Peterson (CFA, CAIA) – Menedżer inwestycyjny firmy Cane Island Alternative Advisors. Autor słynnej analizy “Metcalfe's Law as a Model for Bitcoin's Value" (Alternative Investment Analyst Review, 2018), oraz książki “Performance Measurement for Alternative Investments” (London: Risk, 2015). Ma 25 lat doświadczenia na rynku finansowym, ukończył finanse i ekonomię na University of Colorado.

Zobacz także: Robinhood szykuje się do IPO i debiutu na giełdzie. Aplikacja na rynku prywatnym jest warta ponad 10 mld USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.