Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Genomtec pozyska środki na wparcie komercjalizacji projektów z emisji akcji

Udostępnij

Genomtec #GMT, spółka z sektora diagnostyki molekularnej, przygotowuje się do strategicznego kroku w celu pozyskania finansowania na dalszy rozwój i komercjalizację projektów. Zamierza przeprowadzić nową emisję akcji, którą obejmie akcjonariusz spółki - 5HT Fundacja Rodzinna za środki ze sprzedaży istniejących akcji Genomtec.


W tej sprawie zostało zwołane na 12 marca 2025 roku nadzwyczajne walne zgromadzenie, podczas którego akcjonariusze będą głosować nad uchwałą dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do 1.800.000 nowych akcji serii P.

Mechanizm finansowania

Kluczowym elementem procesu jest umowa inwestycyjna zawarta 12 lutego 2025 roku pomiędzy Genomtec a 5HT Fundacją Rodzinną, która jest akcjonariuszem spółki. Zgodnie z jej postanowieniami, fundacja zaoferuje nowym inwestorom do 1.342.556 istniejących akcji Genomtec, które zostały jej udostępnione poprzez pożyczenie od Prezesa Zarządu, Mirona Tokarskiego.

Następnie 5HT obejmie nowo wyemitowane akcje serii P w tej samej liczbie i po tej samej cenie, zapewniając tym samym stabilne pozyskanie środków przez spółkę. Ponadto fundacja będzie miała prawo do objęcia dodatkowych 457.444 akcji nowej emisji na tych samych warunkach.

„Zaoferowanie inwestorom akcji istniejących przez Akcjonariusza zapewnia sprawne przeprowadzanie procesu. Jest to konstrukcja, która umożliwia nabycie już notowanych akcji przez nowych inwestorów zainteresowanych inwestycją w Genomtec. Jednocześnie wspierając ten proces nasz znaczący akcjonariusz nie zmniejsza zaangażowania w spółkę.” - wyjaśnia Miron Tokarski, prezes zarządu Genomtec.

Korzyści dla nowych inwestorów i spółki

Zastosowanie mechanizmu pożyczki akcji umożliwia inwestorom natychmiastowy zakup notowanych już akcji Genomtec na rynku regulowanym, co eliminuje ryzyko związane z oczekiwaniem na wprowadzenie nowej emisji do obrotu.

Z kolei dla spółki oznacza to sprawne pozyskanie kapitału, który będzie przeznaczony na wsparcie procesu komercjalizacji innowacyjnych projektów.

„Zdecydowaliśmy o podwyższeniu kapitału, aby zabezpieczyć nasze potrzeby finansowe na kolejny okres, kluczowy z punktu widzenia zaawansowanych negocjacji z potencjalnymi partnerami w celu komercjalizacji naszych projektów. (…) Kapitał jest nam niezbędny do osiągnięcia komercyjnego sukcesu, dlatego liczymy, że akcjonariusze na NWZ poprą uchwałę o emisji nowych akcji” – podkreśla Miron Tokarski.

Dzięki takiej konstrukcji emisji akcji, proces pozyskiwania kapitału będzie szybki i efektywny.

Cel emisji

Środki pozyskane w ramach tej struktury zostaną przeznaczone na rozwój projektów, które już teraz budzą duże zainteresowanie w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Genomtec prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami i podpisuje umowy o zachowaniu poufności.

„Bazując na dotychczasowych rozmowach w procesie M&A z potencjalnymi partnerami widzimy szerokie możliwości współpracy – nie tylko w zakresie sprzedaży projektów, ale np. partneringu z firmami farmaceutycznymi, płatności upfront i następnie za osiągnięcie kamieni milowych. Dlatego ważne jest dla nas zapewnienie stabilnego finansowania dla projektów, które przełoży się na powodzenie potencjalnych transakcji. Zgodnie z deklaracjami całość środków z transakcji M&A chcemy przeznaczyć dla akcjonariuszy w formie skupu akcji lub dywidendy.” – mówi Miron Tokarski.

Genomtec rozwija dwa kluczowe projekty: Genomtec ID, mobilny system diagnostyczny łączący analizator z kartą reakcyjną, oraz OncoSNAAT, technologię wykrywającą mutacje onkologiczne dla doboru terapii. W styczniu br. spółka złożyła drugi wniosek patentowy w obszarze diagnostyki onkologicznej, dotyczący jednonukleotydowych zmian genetycznych w ramach projektu OncoSNAAT.

Oba główne projekty Genomtec mają równe szanse na komercjalizację - prezes (wywiad)

 

 

Udostępnij