Prezes zarządu Grupy INC, Paweł Śliwiński: „Na 3 debiuty w tym roku na warszawskiej GPW, 2 zostały przeprowadzone przez INC”
Obrazek użytkownika Czaty
18 mar 2020, 18:36

„Uważamy, że rynek po kilku miesiącach się ustabilizuje i zaczniemy nowy wieloletni trend wzrostowy. To duża szansa dla INC” - relacja czatu z prezesem zarządu, Pawłem Śliwińskim

W środę, 18 marca 2020 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy INC, Pawłem Śliwińskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnej działalności spółki. Inwestorzy zadawali również pytania o dalsze plany rozwoju, politykę dywidendową, sytuację finansową oraz współpracę z InnerValue. W spotkaniu wzięło udział ponad 750 osób, a prezes zarządu odpowiedział na blisko 35 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem Grupy INC, prezesem Pawłem Śliwińskim, wiceprezesem Sebastianem Huczkiem oraz członkiem zarządu Wojciechem Iwaniukiem. Będziemy rozmawiać o obecnej działalności Grupy oraz planach dalszego rozwoju .

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 18 marca 2020 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółek odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Dzień dobry, witamy wszystkich na czacie inwestorskim. Dostaliśmy już sporo pytań, na które przygotowaliśmy odpowiedzi i będziemy publikować równocześnie odpowiadając na bieżąco na pytania.

 

Niejedna bessa za nami, ale i niejedna hossa przed nami. Jesteśmy gotowi na hossę po koronawirusie! Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w dyskusji.

Obrazek użytkownika Anonim
Daniel

Czy lepiej teraz wycofać swoje środki pieniężne z funduszy w obawie, że fundusze mogą stracić dużo więcej?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

To wszystko zależy od sytuacji finansowej posiadacza funduszy. Jeżeli są to nadwyżki - a takie zakładam, że inwestuje się w fundusze - to po takich spadkach bym ich nie wycofywał. Zwracam uwagę, że dopóki tych środków się nie wycofa, to są to straty papierowe. Akumulujemy obecnie akcje wybranych firm, a nie sprzedajemy. Aczkolwiek jest w tym ryzyko, ale też i szansa dla cierpliwych inwestorów, którzy nie inwestują na kredyt.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Zakładam, że będziemy mieli kilka kwartałów sporych trudności gospodarczych, ale to przetrwamy. W co Pana zdaniem warto teraz inwestować?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

W przypadku osób mających nadwyżki finansowe akumulowałbym akcje wybranych mocno przecenionych firm, tych które nie są za mocno zadłużone i nie są uzależnione od bieżącej sprzedaży produktów (i usług), których sprzedaż cierpi w warunkach kwarantanny konsumentów. Szukałbym firm, których przecena dotyczy, ale które są w stanie odbudować szybko swoją pozycję po ustaniu bieżących problemów. Inwestowanie jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Nie chodzi w nim tylko o zysk i ryzyko, ale również o komfort psychiczny inwestora. To co napisałem powyżej mogłoby być radą dla inwestora, który ma niską awersję do ryzyka.

Obrazek użytkownika Anonim
JJM

Czy w tym roku poza Skin Wallet któraś ze spółek Tar Heel Capital będzie przy waszym udziale wchodziła na któraś z giełd i czy planowana będzie emisja na waszym portalu. Czy widzicie jakaś różnice w spółkach gdzie jest inwestor VC/PE a gdzie jedynymi właścicielami są twórcy spółki.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

W tym momencie przygotowywany jest Skinwallet, zakładamy szerszą współpracę z tym funduszem. Kolejne projekty pojawią się, ale czas ich realizacji zależy to od sytuacji na rynku. Spółki, w których jest duży, profesjonalny inwestor VC/PE (czyli np. w układzie THC Pathfinder - Skinwallet) są na pewno lepiej przygotowane organizacyjnie i formalnie – porządna rachunkowość zarządcza, skonkretyzowany biznesplan, większa dbałość o kwestie prawne itp. Takie sprawy ułatwiają przygotowanie spółki do emisji i wprowadzenia i zdejmują część ryzyka z inwestorów.

Obrazek użytkownika Anonim
frank

Co myślicie o obecnej sytuacji rynkowej?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Emocje, emocje, emocje …. Ale to się rynkowi należało, sprężyna ma to do siebie, że jak się ją nadmiernie naciągnie, to w drugą stronę się odbije. Skala paniki jest bardzo duża. Nasz rynek jest niestety mało płynny, a więc też i wahania są bardzo duże. Z czasem będą maleć i zbudują się dobre podwaliny do długoterminowej hossy na naszym rynku. Skala niektórych przecen jest zachęcająca do otwierania, albo uzupełniania, pozycji na giełdzie.

Obrazek użytkownika Anonim
frank

Ile spółka ma gotówki?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Grupa kapitałowa zgodnie z ostatnim raportem (na 30.09.2019) dysponowała ok 4,9 mln PLN. Bieżąca pozycja gotówkowa Grupy jest bardzo bezpieczna. Tym bardziej, że spółka nie ma żadnych zobowiązań poza tymi wynikającymi z bieżącej działalności

Obrazek użytkownika Anonim
frank

Kiedy podwyższenie kapitału będzie zarejestrowane?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Teraz rejestrujemy pierwszą z uchwał podjętych w listopadzie, czyli techniczne obniżenie nominału. Trudno przewidzieć, kiedy nastąpi rejestracja emisji – obecnie i tak już rozciągnięte w czasie procedury w sądach jeszcze się przedłużą. Natomiast nie ma to istotnego znaczenia – akcje z programu motywacyjnego i tak nie mogłyby być teraz wprowadzane do obrotu, więc nie ma to istotnego znaczenia dla funkcjonowania spółki. Formuła programu motywacyjnego jest korzystna dla wszystkich akcjonariuszy, ponieważ jest on uzależniony wprost od kursu akcji spółki i aby program się zrealizował, wszyscy nasi akcjonariusze muszą najpierw zarobić na wzroście wartości INC.

Obrazek użytkownika Anonim
frank

Jakie efekty przyniosła współpraca z InenrValue?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Efekty są bardzo pozytywne. Uważamy, że wszystkie efekty synergii, które planowaliśmy osiągnąć i o których pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, zadziałały. Przełożyło się to na kilka zamkniętych emisji, kilkanaście podpisanych i negocjowanych umów

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

6-krotny wzrost wartości firmy to bardzo dobry plan, ale jak zamierzacie go osiągnąć przez 2 lata i jeszcze mając na uwadze obecną sytuację?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Jesteśmy jedynym podmiotem na rynku, który posiada licencję maklerską, platformę crowdfundingu udziałowego status AD i status ASI. Nie posiadamy żadnego zadłużenia, a wręcz mamy gotówkę i akcje na koncie. Zwiększenie wartości osiągniemy poprzez rozwój spółki i jej wyników. Do realizacji strategii niezbędne jest uspokojenie i powrót do wzrostów. Uważamy, że rynek po kilku miesiącach się ustabilizuje i zaczniemy nowy wieloletni trend wzrostowy. A to jest duża szansa dla nas. Przygotowywaliśmy się do tego przez ostatnie lata, budując unikalny ekosystem na naszym rynku kapitałowym. Nasz one-stop shop może obsłużyć emitentów kompleksowo. Sieć kontaktów krajowych i zagranicznych daje nam dostęp do kapitału, który poszukuje okazji inwestycyjnych. W warunkach dobrej koniunktury spółkę i grupę INC stać na wypracowanie co najmniej kilku milionowych zysków.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

O co chodzi w klubie 149? Na czym to polega?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Jesteśmy na etapie tworzenia Klubu 149, który będzie składał się z najlepszych klientów domu maklerskiego INC. Obecnie mamy wyselekcjonowanych już kilkadziesiąt takich osób, a oficjalny start planujemy na kwiecień tego roku. Górnym ograniczeniem tego klubu jest liczba 149 członków, która nawiązuje do maksymalnej liczby osób mogących brać w udział w ofercie prywatnej. Członkami klubu będą osoby, które regularnie uczestniczą w naszych ofertach, a ich średnie zapisy w jednej ofercie nie spadają poniżej 50 tys. zł. Po uruchomieniu Klubu jego członkowie będą mieli zarówno czasowe jak i często cenowe preferencje w realizowanych ofertach, które nie mają charakteru publicznego. Jako, że w jego skład będą wchodzili czołowi polscy przedsiębiorcy, prawnicy, osoby związane z rynkiem private equity to Klub 149 będzie naturalnym miejscem do wymiany doświadczeń i networkingu nie tylko podczas biznesowych spotkań.

Obrazek użytkownika Anonim
Ernest

Kiedy zadebiutują pierwsze spółki z Waszej długiej jesiennej listy -One Solution, UpFit, Olimpgym, Skinvallet ? Na jakim są etapie wprowadzenia?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Na 3 debiuty w tym roku na warszawskiej GPW, 2 zostały przeprowadzone przez INC. One Solution - dokument złożony na giełdzie, jesteśmy po pierwszych pytaniach, planujemy debiut w Q2. Olimpgym planujemy emisję w Q2 i od razu złożenie dokumentu na GPW. Skinwallet jest po emisji, dokument planujemy składać w Q2. Upfit jest to projekt na drugie półrocze (obecnie przekształcenie formy prawnej).

Obrazek użytkownika Anonim
JJM

Jak oceniają Panowie kondycję i funkcjonowanie rynku NC od momentu powstania do teraz. Czy był to sukces czy giełda straconych nadziei. Czy wg Was powinien być oddzielny prezes tej giełdy i jakie reformy powinien on przejść

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

To pytanie wpłynęło wcześniej, dlatego udało nam się przygotować trochę dłuższą odpowiedź ;)
Rynek przechodził fazę rozwoju ilościowego do 2012/2013 roku, a od tego okresu przechodzi fazę korekty jakościowej. W tamtym czasie (do 2012 r.) bardzo (a nawet zbyt bardzo) liberalnie organizator rynku podchodził do jego rozwoju. Jak często w życiu, to co było sukcesem w krótkim okresie (rekordy debiutów) odbiło się czkawką w dłuższym terminie. Od samego początku lobbowaliśmy za zmianami. Apelowaliśmy o kwartalne raporty, w 2011 spotkaliśmy się z zarządem GPW nawołując do zmiany kursu NewConnect. Proponowaliśmy różne rozwiązania. Wiele z naszych propozycji dzisiaj jest wdrożonych przez GPW, co nas cieszy. Kryzys reputacyjny NewConnnect i zmiana podejścia GPW do tego rynku spowodowała pozytywną korektę jakościową i w efekcie coraz mniejszą liczbę debiutów i coraz większą liczbę wykluczeni słabych podmiotów. Rynek bardzo głęboko się oczyścił w ostatnich latach. Jeżeli mielibyśmy spojrzeć na rok 2019, to rynek NewConnect był motorem napędowym naszego rynku kapitałowego – na NC zadebiutowało 15 spółek, na rynku regulowanym było 7 debiutów, ale z tego 5 przejść z rynku NewConnect. Co ciekawe, na rynku regulowanym do indeksu sWIG80 weszły 3 spółki z rodowodem z rynku NewConnect. Okazuje się zatem, że pomimo czarnego PRu, jaki ten rynek dotknął, na rynku NewConnect były, są i będą świetne spółki.
Jako lider we wprowadzaniu spółek na rynek NewConnect (55 spółki) walczymy o rozwój jakościowo-ilościowo, staramy się szukać spółek, które będą wizytówkami tego rynku. Ostatnie debiuty Plantwear czy Spyrosoft oraz przygotowywane debiuty m.in. Skin Wallet czy GenXone pokazują drogę rozwoju tego rynku. Jest jeszcze trochę do uporządkowania na NewConnect, ale zakładam, że pod względem technicznym rynek zaczyna lepiej funkcjonować. Teraz czas na zmiany systemowe. A tu widziałbym konieczność zaangażowania bodźców podatkowych w celu przyciągnięcia dobrych spółek. Przykłady. Proszę bardzo (na każde z poniższych propozycji mogę pokazać przykłady z zagranicy, że coś takiego funkcjonuje):
i) czasowe (np. na okres 3 lat od debiutu na NewConnect) zmniejszenie stawki podatku dochodowego (np. o 30%) dla notowanych na NewConnect spółek zaliczanych do sektora MŚP,
ii) czasowe (np. na okres 3 lat od debiutu na NewConnect) zmniejszenie stawki podatku dochodowego o większy wskaźnik w stosunku do pozostałych notowanych spółek (np. o 50%) dla notowanych na NewConnect spółek innowacyjnych zaliczanych do sektora MŚP,
iii) czasowe (np. na okres 5 lat od debiutu na NewConnect) zmniejszenie stawki podatku od dywidend (np. o 50%) dla notowanych na NewConnect spółek zaliczanych do sektora MŚP,
iv) dodatkowe czasowe zmniejszenie (np. na okres 5 lat od debiutu na NewConnect) podatku dochodowego lub podatku od dywidend (np. o 2 punkty procentowe) dla notowanych na NewConnect spółek wdrażających cele opisane w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (Strategia, 2017), np. akcjonariat pracowniczy.
Analiza rynku giełdowego w Polsce pod kątem płaconego przez spółki podatku dochodowego pokazuje, że potencjalne zastosowanie bodźców podatkowych w celu przyspieszenia rozwoju rynku kapitałowego dla MŚP (NewConnect) nie stanowiłoby istotnego zmniejszenia wpływów podatkowych dla budżetu państwa. Kto powinien lobbować za tymi i innymi rozwiązaniami? Prezes GPW. Dzisiaj NewConnect podlega Wiceprezesowi GPW, ale ma on jeszcze inne zadania. Uważam, że dobrze byłoby, gdyby rynek NewConnect miał swoją „twarz”, lobbystę z wizją rozwoju, dla którego rozwój tego rynku byłby priorytetem.

Obrazek użytkownika Anonim
Krakenowiec

Dlaczego zwiększyliście zaangażowanie w spółce Medcamp? Kurs spółki od kilku dni nie może się otworzyć i jest istotni powyże. Czy liczycie na istotny zyska na tym projekcie?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Medcamp jest na etapie tworzenia funduszu biotechnologicznego, w którym naszym zdaniem kluczową role odgrywać będzie spółka genXone, która jest naszą spółka portfelową. W genXone posiadamy około 9% akcji,a w Medcamp ponad 11%. Uważamy, że szczególnie w dzisiejszych czasach może okazać się, że będzie to ciekawa inwestycja. Pracujemy nad tym projektem już od pewnego czasu. Spółka genXone powinna zadebiutować w tym roku na NewConnect, a obecna sytuacja epidemiczna ma szanse wpłynąć bardzo pozytywnie na jej wyniki finansowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor DRAGO

Dobrze, że wspieracie DRAGO entertainment. Jak idą prace nad IPO, kiedy to może nastąpić?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Mamy podpisaną umowę, pracujemy nad dokumentacją, a spółka przekształca się w spółkę akcyjną

Obrazek użytkownika Anonim
Pol

Czy zamierzają Państwo płacić dywidendę, o ile zakładają Państwo zysk za 2019 rok ?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Nasza spółka zależna Carpathia Capital przyjęła politykę dywidendową zakładającą coroczną wypłatę dywidendy w stopie nie niższej niż stopa lombardowa NBP. Co powoduje, że stopa dywidendy jest wyższa niż lokaty bankowe. Spółka sukcesywnie wypłaca dywidendę. To jest model, który będziemy chcieli przyjąć również w INC. O zyskach i konkretnych decyzjach w zakresie dywidendy możemy informować tylko w formie raportu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie korzyści prócz promocji crowdinvestingu ma dla INC Program Crowdfundingowy GPW?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Chwilowo jest to efekt promocyjny, ale wiemy że do GPW zgłaszają się spółki które rozważają debiut na giełdzie, jak i GPW aktywnie poszukuje takich spółek. Na pewno przełoży się to na nowe debiuty, z czego skorzysta zarówno INC, jak i GPW. Nie wspominając o inwestorach, którzy są dla nas najważniejsi.

Obrazek użytkownika Anonim
JJM

Ile spółek w tym roku powinno przeprowadzić emisje poprzez crowdconnect.pl?. Czy możecie podać nazwy wszystkich spółek z którymi macie podpisane umowy dot.emisji. Jak oceniacie emisje i debiut Plantwear i czego się nauczyliście dzięki temu.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

W zależności od otoczenia rynkowego zakładamy, że warunki emisji na platformie zaprezentuje w tym roku około 10 emitentów. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem oferty publicznej Detalion Games z grupy PlayWay, która planuje wydać grę Schizm III: Nemezis oraz OLYMP, dystrybutora sprzętu fitness. Na przeprowadzenie oferty publicznej podpisaliśmy również umowę z DrawDistance (gamedev), Bored Games (gry planszowe), ITD (handel częściami samochodowymi) oraz POLKON (producent kontenerów), a parametry współpracy ustaliliśmy także z Drago Entertainment (gamedev). Rozmawiamy z kilkoma kolejnymi potencjalnymi debiutantami.

 

Emisję i debiut Plantwear odbieramy bardzo dobrze - był to pierwszy projekt zrealizowany w formule emisji do 1 mln EUR z wykorzystaniem platformy. Zyskaliśmy dużo doświadczenia, które zaprocentuje przy kolejnych ofertach. Dodatkowo wszyscy uzyskali potwierdzenie, że nasza koncepcja oferty publicznej poprzedzającej debiut na NewConnect to nie są tylko założenia. Debiut był bardzo udany, spory wzrost notowań (ale co ważne – mający swoje potwierdzenie w wycenie fundamentalnej spółki) i obroty, które pozwalały teoretycznie wszystkim inwestorom z crowdconnect.pl wyjść z zyskiem.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czym Wasza platforma różni się od platformy Beesfund oraz innych dostepnych na rynku?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Podstawowa różnica jest taka, że platformę CrowdConnect.pl prowadzi DM INC, który posiada licencję na oferowanie instrumentów finansowych i może to robić otwarcie i zgodnie z przepisami. Po drugie my weryfikujemy starannie spółki, które prezentują swoje oferty na platformie, a nie dopuszczamy każdego emitenta, który tylko się zgłosi. Po trzecie z założenia przyjmujemy, że każdy inwestor powinien mieć potencjalną możliwość wyjścia z inwestycji poprzez docelowe upublicznienie na GPW.

Obrazek użytkownika Anonim
Lech

Czy wysoki kurs dolara ma bezpośrednie przełożenie na wyniki takiej spółki jak Skinnwallet którą będziecie wprowadzać na rynek? Czy spółka ma większość kosztów w pln czy $?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Koszty stałe spółka ma w złotówkach, przychody i koszty zmienne w dolarze. Reasumując wzrost kursu dolara jest umiarkowanie pozytywny dla spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
giełdziarz

Na czym ma polegać wykorzystanie technologii blockchain przez INC. Czy można prosić trochę więcej szczegółów o projekcie?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Jesteśmy przed ogłoszeniem tego projektu, niebawem podamy więcej szczegółów. Projekt jest realizowany wspólnie z partnerem technologicznym. Projekt jest mocno zaawansowany. Planowaliśmy wystartować w kwietniu, zobaczymy jak ułożą się okoliczności zewnętrzne. Na razie nie chcemy zdradzać szczegółów, w każdym razie nie dotyczy to nieruchomości ani udziałów w spółkach z o.o. Będzie to odrębna od crowdconnect.pl platforma. Liczymy na to, że będzie to ciekawe uzupełnienie crowdfundingu udziałowego.

Obrazek użytkownika Anonim
frank

Jak obecnie wygląda praca INC?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Od strony techniczno-organizacyjnej problemów nie ma – od dawna korzystamy z MS Teams jako podstawowego narzędzia komunikacyjnego i do wymiany plików, korzystamy z podpisów elektronicznych kwalifikowanych itp. Większość zespołu pracuje zdalnie, kilka osób rotacyjnie pojawia się w biurze (z zachowaniem środków ostrożności), ale jesteśmy przygotowani nawet na pracę 100% zdalnie. Mamy dużo rozpoczętych projektów kolejnych emisji i wprowadzeń – przygotowujemy dokumentację, dopracowujemy CrowdConnect.pl i nowy projekt crowdfundingowy, o którym pewnie wkrótce powiemy więcej. Zatem jest co robić.

Obrazek użytkownika Anonim
MK

Czy prócz Rumuni i regionu DACH, spółka przygląda się innym możliwością rozszerzenia swojej działalności zagranicznej, niekoniecznie w obrębie UE?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Na chwilę obecną chcemy się skoncentrować na tych rynkach, na których mamy partnerów. Od strony prawnej działalność na rynkach UE jest prostsza, bo opiera się na notyfikacji, poza UE jest to bardziej skomplikowany proces. Mamy przygotowany wniosek o notyfikację działalności maklerskich w Niemczech i Rumunii i niezwłóczenie po zakończeniu lock down urzędów centralnych złożymy te wnioski.

Obrazek użytkownika Anonim
Jakub

Jak oceniacie program PPK i czy giełda rzeczywiście dzięki niemu odżyje. Jakie wg was są największe bolączki GPW i co powinni zmienić nią zarządzający aby kapitał napłynął do nich.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

PPK jest dobrym kierunkiem. Daje szansę na trwałą zmianę kierunku przepływów kapitałowych z funduszy zarządzających środkami przyszłych emerytów. Giełda jednak odżyje nie dzięki PPK, ale paradoksalnie dzięki głębokiemu spadkowi, który właśnie ma miejsce. Do wzrostu potrzeba powszechnego zarabiania na akcjach i zarażania nowych inwestorów chęcią zarabiania. Uważam, że po głębokich spadkach istnieje szansa na ukształtowanie się długoterminowego trendu wzrostowego, do którego dołączać się będą nowi inwestorzy. PPK na pewno pomoże, bo zaczynając inwestować na tak wysprzedanym rynku fundusze działające w ramach PPK będą pokazywać zyski, co zachęci innych do inwestowania. Zarządzający się pewnie nie zmienią, ale otoczenie pozytywnie wspomoże napływ kapitału. Zakładamy, że INC, nasi akcjonariusze oraz nasi inwestorzy będziemy tego dużym beneficjentem.

Obrazek użytkownika Anonim
Crowdfunder

Dlaczego na CrowdConnect.pl jest relatywnie mało emisji?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Nasza platforma z założenia ma prezentować warunki ofert publicznych spółek, które są gotowe do debiutu na NewConnect, lub które w perspektywie 2-3 lat będą do tego zdolne. Nie idziemy na ilość, tylko na jakość. Takie założenie wymaga od nas stosownej weryfikacji każdego emitenta przed podpisaniem z nim umowy w zakresie oferowania instrumentów finansowych. Naszym nadrzędnym celem jest bowiem prezentowanie inwestorom ofert interesujących i perspektywicznych spółek, przy jednoczesnym zapewnieniu potencjalnego wyjścia z inwestycji w drodze upublicznienia na NewConnect. Warto wskazać, że miesięcznie weryfikujemy kilku - kilkunastu emitentów, część z nich decyduje się na przeprowadzenie ofert prywatnych, część publicznych, a dla części jest jeszcze za wcześnie na przygodę z rynkiem kapitałowym. Przy odpowiednich warunkach rynkowych spodziewamy się 2 ofert na CrowdConnect.pl w kwietniu - spółki Detalion Games, wchodzącej w skład grupy PlayWay oraz spółki OLYMP zajmującej się dystrybucją sprzętu fitness. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszej platformie i uzyskania dostępu do ciekawych ofert w przyszłości.

Obrazek użytkownika Anonim
Ernest

Czy przewidujecie spadek czy wzrost zainteresowania IPO? Czy możecie złożyć do Ministerstwa Finansów wniosek o zniesienie Podatku Belki ? Jako duży uczestnik rynku macie swoje możliwości i przywileje negocjacyjne

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Ostatnie lata były najgorsze pod tym względem w historii. Jesteśmy przekonani, że po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych nie tylko odbuduje się rynek wtórny, ale również rynek pierwotny. Segment w którym działamy, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa zawsze były najpopularniejszą grupą spółek wśród polskich inwestorów. Po pierwsze nie potrzebują one dużych środków, a po drugie często cechują się bardzo dużą innowacyjnością. Dotyczy to nie tylko spółek z tzw. nowej ekonomii.

Obrazek użytkownika Anonim
Wisniak

Jak inwestują panowie prywatne pieniądze i jakie książki dot. biznesu polecacie.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Najlepiej inwestować we własną firmę. Patrząc na przyjętą strategię i możliwości rynkowe, ja osobiście wierzę w INC, dlatego jest to jeden z głównych składników mojego majątku.

Obrazek użytkownika Anonim
Joanna

Witam, sytuacja zmienia się co chwilę, czy są może spekulacje jak długo może potrwać tak drastyczny spadek?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Odpowiedzią na drastyczne spadki są dynamiczne wzrosty, a najgorsza dla rynku jest długotrwała stagnacja.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojt

Jak Pan ocenia przyszłość tzw. Zielonych inwestycji w perspektywie kilku najbliższych lat na gpw? Czy INC monitoruje ten rynek?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Jest to jeden z ciekawszych segmentów rynku. Aktualnie rozmawiamy z kilkoma spółkami z tego sektora. Mamy nadzieję na podpisanie umów z takimi firmami.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na czym ma polegać ta działalność w krajach DACH? Przyznam szczerze, że wiele firm takie coś obiecywało i to się różnie kończyło. Będziecie otwierać swoje biura, działać przed lokalnych pośredników? Co to ma dokładnie być i jak to będzie się przekładać na ofertę dla inwestorów?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Nie, tak jak w całej naszej działalności zamierzamy działać w modelu niskokosztowym. Kończymy negocjacje z zespołem posiadającym wieloletnie kompetencje w działaniu na tym rynku. Wynagrodzenie zespołu będzie wprost powiązane z efektami finansowymi dla grupy.

Obrazek użytkownika Anonim
Wisniak

Czy rynek VC wg Was jest w rozkwicie w Polsce czy jest to sztuczne pompowanie firm do tego nieprzygotowanych. Które spółki z rynku VC chcielibyście moc wprowadzić na GPW.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Rynek IPO siadł, ale rynek prywatnych inwestycji VC i PE faktycznie rozkwita. Jest tu dużo profesjonalnych firm ale też trzeba uważać na amatorów, czy wręcz oszustów. Nie sądzę, żeby spółki VC same chciały się upubliczniać, ale naturalną rzeczą jest to, że będą chciały dezinwestować lub pozyskiwać kolejne rundy finansowania wykorzystując do tego też giełdę. Dla nas to bardzo dobrze. Dziś, gdy nie ma w zasadzie IPO fundusze VC inwestują pomagając spółkom rosnąć. Zakładamy, że wraz z poprawą nastrojów na GPW i wraz z hossą, która nadejdzie po tegorocznym „przeczyszczeniu” będziemy dla wielu z nich pierwszym wyborem w poszukiwaniu partnera na rynku kapitałowym. Nasz unikalny model działania w formule one stop shop oferuje bowiem kompleksową obsługę procesu IPO, począwszy od oferowania papierów wartościowych przez Dom Maklerski, proces upublicznienia spółki przez INC i DM INC, inwestycji oraz wsparcia PR/IR przez InnerValue. Te kompetencje będą się liczyć na rynku, na którym poza bankowymi domami maklerskimi pozostanie niewiele sprawnych, doświadczonych i wiarygodnych partnerów.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr2020

Dzień dobry,
Nowa strategia bardzo ambitna ale moim zdaniem realna.
Istotną rolę w rozwoju Grupy odgrywa Dom Maklerski. Czy widzą państwo potrzebę wznowienia programów z instrumentami wsparcia dla emitentów z sektora MŚP w nowej perspektywie finansowej? Dobrym przykładem był program 4Stock, który umożliwiał spółkom dostęp do usług doradczych o potwierdzonej jakości.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Każda forma wsparcia rynku kapitałowego jest dobra. W interesie wszystkich w tym Państwa jest aby jak największa liczba firm była notowana, co znacznie zwiększa transparentność działania, podnosi ich rozpoznawalność i profesjonalizuje działanie.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr2020

Interesującym pomysłem jest aktywizacja działalności Grupy na rynku rumuńskim, który rozwija się stopniowo ale w dalszym ciągu oferuje spory potencjał. Czy Dom Maklerski rozważa samodzielną działalność w zakresie oferowania na tym rynku czy także udział w konsorcjach z lokalnymi podmiotami?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Już częściowo odpowiedzieliśmy na to pytanie. Od kilku lat współpracujemy z biurem maklerskim Tradeville. Nasz plan zakłada zacieśnienie współpracy w zakresie pozyskiwania kapitału na rynku rumuńskim.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr2020

Ruszają prace nad programami wsparcia dla MŚP oraz programami wsparcia inkubacji i akceleracji spółek typu start-up. Czy Grupa będzie kontynuowała zaangażowanie w rozwój takiego ekosystemu w nowej perspektywie finansowej?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Nie. Nasz model biznesowy zakłada wsparcie firm już po pierwszej rundzie finansowania, które posiadają przychody, stabilnych i wiarygodnych akcjonariuszy oraz realistyczne plany rozwoju. Ta faza finansowania, czyli seed capital w zasadzie nas nie interesuje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co Pan myśli o sytuacji na rynku nieruchomości, warto teraz tam inwestować?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Faza wzrostu na rynku nieruchomości wydaje się, że się skończyła. Teraz w końcu przyjdzie czas na akcje, tym bardziej że stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie, a wyceny większości spółek są na bardzo atrakcyjnym poziomie, co daje szanse na ukształtowanie się nowego, długoletniego trendu wzrostowego, wspieranego m.in. przez PPK

Obrazek użytkownika Anonim
Konrad Pontus

Pytanie do Pana jako ekonomisty i zarazem Prezesa grupy kapitalowej W historii większość światowych kryzysów powodował rynek finansowy. Rok 2008 jest idealnym przykładem. Czy kryzys jaki z pewnością będzie po epidemii może odwrócić sytuacje i tym razem to rynek finansowy będzie tym ratującym gospodarkę? Czy jako grupa INC macie pomysł na jakieś specjalne działanie?

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Ciekawe pytanie. Władze (monetarne, czy rządy) w krótkim czasie mają większy wpływ na rynku finansowe, niż na gospodarkę realną. Tej drugiej mogą pomóc dostarczając jej płynność i wpływając w ten sposób na działanie i morale konsumentów, inwestorów i przedsiębiorców. Tak należy odczytywać ostatnie działania naszych władz monetarnych (QE, obniżenie stóp procentowych). My będziemy lobbować za większym wykorzystaniem rynku kapitałowego w tych działaniach, chociażby poprzez pojawienie się bodźców podatkowych dla spółek giełdowych (szczególnie z sektora MŚP). Gdyby tak się stało, to z pewnością uatrakcyjniła by się giełda dla firm i dla inwestorów, co byłoby dobre dla wszystkich. O naszych pomysłach w tym względzie pisałem już bardziej szczegółowo odpowiadając na jedno z wcześniejszych pytań.

Obrazek użytkownika Paweł Śliwiński
Paweł Śliwiński

Bardzo dziękujemy za udział w czacie. Musimy go już kończyć ponieważ klawiatura się niebezpiecznie nagrzała od Waszych pytań i konieczności szybkiego odpowiadania na nie. Wierzymy, że te perturbacje na rynku kapitałowym skończą się za kilka miesięcy i wszyscy będziemy je po jakimś czasie wspominać jako wielką szansę do zajęcia długich pozycji, z której nie wszyscy skorzystali. My nie poddajemy się w obecnej sytuacji, a wprost przeciwnie - zbroimy się do nowych, pozytywnych wyzwań przed którymi stoi spółka. Jesteśmy gotowi na ofensywę w momencie polepszenia się sytuacji na rynku. Do usłyszenia i zapraszamy do wspólnych inwestycji.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.