Inwestorzy mają najmniej gotówki od 2007 roku, odwrotnie niż Warren Buffett
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 cze 2019, 10:45

Inwestorzy mają najmniej gotówki od 2007 roku, odwrotnie niż Warren Buffett

Obecnie w portfelach inwestorów prawie nie ma gotówki. Kto będzie w takim razie kupował w najbliższej przyszłości aktywa inwestycyjne, takie jak akcje? Wygląda na to, że Warren Buffett, który ma rekordowo dużo wolnych środków.

Obecnie globalni inwestorzy niebankowi mają w portfelach najmniej gotówki od I połowy 2007 roku – wynika z danych, które zaprezentowali w najnowszym raporcie analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan. Ta informacja rozumnemu inwestorowi powinna mrozić krew w żyłach.

1. Udział gotówki w portfelach globalnych inwestorów niebankowych

D9_-vMWXUAExh8O

Kto będzie kupował akcje i za co? Może banki centralne

Z jednej strony gotówka nigdy nie daje zarobić, choć mogą być krótkie okresy, gdy jest w pewnym sensie schronieniem dla kapitału. Spójrzmy na informację, którą podał niedawno na Twitterze Charlie Bilello z firmy Pension Partners. Za okres od początku stycznia tego roku do 22 czerwca gotówka znajduje się na samym końcu zestawienia aktywów, jeśli chodzi o stopę zwrotu.

W zasadzie więc można by powiedzieć, że jest OK – inwestorzy nie chcą trzymać kapitału w gotówce, bo są inne aktywa, które dają zarobić. Jednak obecna sytuacja jest niepokojąca z kilku powodów.

„Jeśli banki centralne w nadchodzących miesiącach nie spełnią oczekiwań rynku co do obniżek stop, rynek akcji powinien doświadczyć co najmniej poważnego tąpnięcia. Będzie ono wywołane nie tylko wyprzedażą obligacji, ale i chęcią wychodzenia z inwestycji akcyjnych w celu gromadzenia gotówki. Obecnie inwestorzy w skali globalnej są ekstremalnie niedoważeni w gotówce” – zwracają uwagę analitycy JPMorgan.

Poza tym powstaje pytanie: kto i za co będzie kupował akcje i obligacje, skoro inwestorzy mają rekordowo mało gotówki? Według analityków JPMorgan jest tylko jeden scenariusz, który pozwala myśleć o kontynuacji hossy na akcjach, w obliczu rekordowo niskiej pozycji gotówkowej inwestorów.

„Według nas FED musiałby utworzyć coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej dla rynku akcji. Czyli musiałby zacząć obniżać stopy gdy gospodarka ma się całkiem nieźle. To postawiłoby bank centralny pod ścianą, gdy koniunktura zaczęłaby się pogarszać” – wskazali analitycy JPMorgan.

Kolejnym problemem jest to, że rynek jest niemal stuprocentowo przekonany o tym, że FED już w lipcu dokona obniżki stop. 80,1% inwestorów uważa, że główna stopa w USA zejdzie z przedziału 2,25-2,5% do przedziału 2,0-2,25%, a 19,9% ma nawet śmiałą wizję zejścia do przedziału 1,75-2,0%! Tak mówią dane narzędzia CME FedWatch Tool. Chyba nie musimy tłumaczyć co się stanie, jeśli FED zawiedzie pod koniec lipca oczekiwania rynku – inwestorzy prawdopodobnie rzucą się do sprzedawania akcji i obligacji...

2. Na jakim poziomie będzie główna stopa FED po posiedzeniu lipcowym (prawdopodobieństwo, w proc.)

Capture

Zobacz także: Porównywanie się do innych jest szkodliwe - także w inwestowaniu. Oto dlaczego powinieneś żyć i inwestować na własnych zasadach

Warren Buffett ma rekordowo dużo gotówki

Nie sposób też nie odnieść wrażenia, że historia się powtarza. Dumb money („głupie pieniądze” – czyli inwestorzy w swojej masie) nie mają gotówki, podczas gdy smart money („sprytne pieniądze” – inwestorzy profesjonalni) ją mają, bo wiedzą, że „cash is the king in crisis”, czyli gotówka jest królem w kryzysie. W końcu trzeba mieć wolne środki, aby kupować przecenione akcje, nieprawdaż? A to właśnie podczas tej swoistej wyprzedaży, jaką jest krach na giełdzie, można najtaniej nabyć do portfela akcje dobrych spółek...

Spójrzmy na Warrena Buffetta. Posiada on około 112 mld USD w gotówce (pośrednio, bo ona oczywiście jest na kontach Berkshire Hathaway). Żeby być precyzyjnym – nie tylko w samej gotówce, ale także w bonach skarbowych i na lokatach bankowych. Generalnie jednak można te instrumenty określić gotówką, bo pozwalają one w szybki i łatwy sposób uzyskać wolne środki na inwestycje.

Gdy zerkniemy na zachowanie Buffetta w przeszłości, to zawsze miał on relatywnie miało gotówki w okresach złej koniunktury giełdowej, a dużo w okresach dojrzałej hossy. Dzięki temu zawsze był przygotowany na zakupy podczas wyprzedaży (bessy).

3. Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway na tle S&P500

MW-GN808_buffet_20180806092501_NS

Wnioski? No cóż, tak jak ostrzegaliśmy, jeżą włosy na głowie. Są niczym dzwony bijące na alarm. Bo wskazują na to, że nadchodzi bessa. Być może banki centralne napełnią znów kroplówki, przedłużając obecną hossę, pytanie tylko do czego to doprowadzi w długim terminie...?

Źródła wykresów: 1. JPMorgan, 2. CME FedWatch Tool, 3. AJ Bell

Zobacz także: Warren Buffett wycenia Berkshire Hathaway na więcej niż jest obecnie warte

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.