Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Europejski Bank Centralny dalej podnosi stopy procentowe. Idzie równo za Rezerwą Federalną

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o ćwierć punktu w czwartek, podążając za Rezerwą Federalną, ale jest mało prawdopodobne, że będzie to ostatnia podwyżka.

W porównaniu z kluczową stopą procentową Fedu, która wynosi od 5 do 5,25% po środowej podwyżce o ćwierć punktu, przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział, że decydenci są gotowi zrobić więcej, ale także pozostawił otwarte drzwi do pauzy.

Decyzja EBC była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, ale bank ma prawdopodobnie więcej pracy przed sobą, aby zdusić inflację, która utrzymuje się dłużej niż oczekiwano. Na konferencji prasowej prezes Christine Lagarde powtórzyła swój pogląd z marca, że prognoza inflacji „nadal jest zbyt wysoka, i to na zbyt długo". 

Stopy procentowe są obecnie najwyższe od 2008 roku, a skutki wyższych kosztów pożyczania są odczuwalne. Popyt na kredyt w pierwszym kwartale był najsłabszy od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-09. Strefę euro ominęły jak dotąd zawirowania w bankowości, które w ostatnich tygodniach dotknęły regionalnych amerykańskich kredytodawców, ale niepokój może się rozprzestrzeniać. Deutsche Bank, największy niemiecki pożyczkodawca, znalazł się pod ostrzałem w kilka dni po upadku Credit Suisse, ponieważ inwestorzy zastanawiali się, czy inne banki również są słabe.

Lagarde powiedziała również, że przyszłe decyzje będą „zależne od danych". EBC wchodzi obecnie w „końcową fazę" cyklu podwyżek i będzie postępował ostrożniej w obecnym bardzo skomplikowanym środowisku makro - z opóźnionym wpływem poprzednich podwyżek, zawirowaniami w bankowości i stłumionym wzrostem, ale wciąż lepką inflacją.

udostępnij: