Przejdź do treści
FOMC STOPY PROCENTOWE
Kategoria::
Kategoria

Dzisiaj decyzja FOMC ws. stóp procentowych. Wall Street czeka zwłaszcza na prognozy FED

Dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), czyli organu decyzyjnego Rezerwy Federalnej, zakończy się w środę o godzinie 19:00 czasu polskiego. Wtedy też poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. FOMC opublikuje również kwartalny prognozy gospodarcze gubernatorów i prezesów banków regionalnych dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji, bezrobocia oraz stóp procentowych w najbliższych latach. Przewodniczący Jerome Powell rozpocznie konferencję prasową o godzinie 19:30.

Biden kontra Trump. Kondycja amerykańskiej gospodarki i koniunktura na giełdzie zdecyduje kto wygra wybory

Ostatni raport dotyczący wskaźnika cen konsumpcyjnych, opublikowany we wtorek, przedstawił mieszane rezultaty, rysując niejasny obraz sytuacji, który pozostawia zarówno jastrzębiom, jak i gołębiom pole do spekulacji. Wzrost stóp procentowych przez Fed w 2024 roku jest nadal przedmiotem dyskusji.

Według danych Bureau of Labor Statistics, indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w lutym o 0,4%, przewyższając tempo zanotowane w styczniu o 0,1 punktu procentowego, co oznacza o 3,2% więcej niż rok wcześniej. Podstawowy wskaźnik CPI, który nie uwzględnia składników żywności i energii, również wzrósł o 0,4%, odpowiadając styczniowemu wzrostowi. Roczna zmiana spadła z 3,9% do 3,8%.

Chociaż roczny wzrost CPI obniżył się z rekordowego poziomu 9,1% osiągniętego w czerwcu 2022 roku, do poziomu 3%, to dążenie do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2% nadal wymaga czasu.

Rheinmetall największym beneficjentem inwestycji KE w produkcję amunicji artyleryjskiej. Akcje niemieckiego producenta broni najwyżej w historii

Wtorkowe poranne dane zdają się sugerować, że Rezerwa Federalna nadal będzie zachowywać umiarkowane podejście wobec ewentualnych cięć stóp procentowych. To z pewnością rozczarowanie dla inwestorów oczekujących na pierwszą obniżkę stóp federalnych w tym cyklu.

Główny ekonomista Santander U.S. Capital Markets, Stephen Stanley, podkreślił, że „choć bazowy CPI wzrósł w lutym o 0,4%, to lepsza kompozycja cen jest daleka od zadowalającej" - napisał w swoim wtorkowym komunikacie.

Podsumowując, obawy o dalsze przyspieszenie inflacji zanikają, natomiast bardziej istotne staje się zatrzymanie się w trendzie bocznym. Jednakże Rezerwa Federalna nie wykazuje wystarczającej pewności co do trwałego spadku inflacji, aby rozpocząć obniżanie stóp procentowych.

Tesla i Boeing to najsłabsze akcje w S&P 500. Spółki płacą za błędy sprzed lat

Ceny kontraktów terminowych na stopy procentowe również sugerują, że szanse na obniżki w marcu i maju przez Fed są małe. Obecnie, czerwiec jest miesiącem, w którym rynek spodziewa się rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych.

Inwestorzy wyczekujący na decyzje FOMC w odniesieniu do prognoz dotyczących inflacji, gospodarki i stóp procentowych, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Również marcowe dane o inflacji, zaplanowane na początek kwietnia, mogą wpłynąć na dalszy kierunek polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej.

W środę poznamy prognozy stóp procentowych Fedu

Największym zainteresowaniem cieszy się tzw. „wykres punktowy” prognoz stóp procentowych oraz wystąpienie Powella. Od czerwca 2023 r. Fed utrzymuje celową stawkę funduszy federalnych na poziomie 5,25%-5,50%. Tymczasem oczekiwania rynku dotyczące przyszłości stóp ulegały znacznym zmianom w zależności od napływających danych gospodarczych.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Od początku roku rynki zbliżyły się do mediany prognoz zawartych w grudniowym „wykresie punktowym” FOMC, zakładającej trzy obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego w 2024 r. Na początku stycznia wyceny kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerowały łącznie 1,5 punktu procentowego obniżek w tym roku, począwszy od posiedzenia w marcu. Stan na poniedziałek wyceniały one praktycznie zerową szansę na zmianę stóp w marcu lub maju oraz blisko 50% prawdopodobieństwa obniżki lub utrzymania ich na czerwcowym posiedzeniu.

Zmiana oczekiwań wynika z silniejszych niż przewidywano danych gospodarczych i z rynku pracy oraz wyższych wskaźników inflacji od początku 2024 r., przerywających trend spadającej inflacji obserwowany przez większą część ubiegłego roku. Mówiąc prościej, dane nie uzasadniają obniżki stóp w środę, a Powell, zgodnie z zależnością Fedu od danych, nie udzieli jasnej odpowiedzi na temat potencjalnego ruchu.

Debiut Reddit na Wall Street w tym tygodniu. Wycena serwisu społecznościowego został ustalona

„Dla Fedu priorytetem jest obniżenie inflacji do 2%” – mówi Antulio Bomfim, szef globalnej makroekonomii w zespole globalnego rynku stałego dochodu w Northern Trust Asset Management. „Na razie nie muszą wybierać między walką z inflacją a ochroną rynku pracy. To wzmacnia przekonanie o ostrożnym, powolnym przejściu do obniżek stóp”.

Inwestorzy i ekonomiści będą zwracać uwagę na zmiany w założeniach Fedu po silnym początku roku. Jeśli mediana „wykresu punktowego” przesunie się w kierunku dwóch obniżek stóp w tym roku, może to spowodować dalszą zmianę wycen rynkowych, potencjalnie przesuwając pierwszą obniżkę poza czerwiec, na drugą połowę 2024 r.

Dodatkowe wskazówki co do myślenia urzędników Fedu mogą przynieść potencjalne zmiany w innych prognozach zawartych w SEP. W grudniu mediana „wykresu punktowego” zakładała wzrost indeksu cen bazowego PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji) o 2,4% w tym roku, realny wzrost PKB o 1,4% oraz wzrost stopy bezrobocia do 4,1%. Te prognozy byłyby zgodne z tzw. „miękkim lądowaniem”, w którym inflacja spada, a Fed może stopniowo obniżać stopy.

W swoich publicznych wypowiedziach przedstawiciele Fedu zazwyczaj podkreślają podejście „wait-and-see” do obniżek stóp procentowych, biorąc pod uwagę wyższe niż oczekiwane dane dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji od początku roku. 

Akcje Apple rosną na fali plotek o AI i współpracy z OpenAI.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: